BARSZCZ CZERWONY ZABIELANY
Barszcz czerwony zabielany to w pełni lata nasza ulubiona zupa. Sezonowość - takie słowo klucz. To za jego sprawą zmieniają się potrawy na naszym stole. Jeszcze w lipcu gotowaliśmy z młodziutkich buraków botwinkę. Jej smak był delikatny, a intensywnego aromatu nadawał jej świeży koperek, który dodawaliśmy do niej w dużych ilościach. Teraz buraki w naszym ogrodzie już pięknie wyrosły, są dorodne, niezwykle soczyste. Ugotowany z nich barszcz jest znacznie bardziej skoncentrowany i pełny w smaku, a jego barwa nabrała zachwycającej, kuszącej intensywności.
Taki barszcz kojarzy się nam zawsze z babciną kuchnią, z rodzinnym obiadem. Babcia Marysia zabiela go zawsze wiejską, gęstą śmietaną i podaje z tłuczonymi ziemniakami z dodatkiem podsmażonej cebulki. Smakuje wybornie. Zajadamy go przy wielkim stole w ogrodzie, w cieniu starych jabłoni. Jest jak kwintesencja pełni lata :)
BARSZCZ CZERWONY ZABIELANY
składniki :
* 2 kg buraków
* 2 marchewki
* 1 por
* duży ząbek czosnku
* 1 łyżeczka masła
* sól
* 1 łyżeczka cukru
* świeżo zmielony pieprz
* 3 - 4 łyżki octu jabłkowego (ilość według upodobań smakowych)
* 200 ml gęstej, wiejskiej śmietany lub 100 g serka mascarpone (w wersji dietetycznej do zabielenia barszczu można również wykorzystać gęsty jogurt naturalny)
dodatki :
* ziemniaki
* cebula
* olej do usmażenia cebuli
wykonanie :
Sposób przygotowania barszczu jest bardzo prosty, a jego smak zależy od jakości wykorzystanych składników.
Buraki i marchewki myjemy, obieramy cienko ze skórki i kroimy w kostkę lub ścieramy na tarle o grubych oczkach. Pora kroimy w cienkie plastry. Warzywa przekładamy do garnka, zalewamy wrzącą wodą (ma ona przykryć warzywa), dosypujemy pół łyżeczki soli, dodajemy pokrojony w cienkie plasterki czosnek oraz łyżeczkę masła (dla zachowania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach) i odstawiamy na 2 - 3 godziny (a najlepiej na całą noc). Po tym czasie barszcz stawiamy na kuchence i gotujemy na małym ogniu aż warzywa dobrze zmiękną.
Warzywa przecedzamy przez sito przelewając barszcz do drugiego garnka. Dopełniamy płyn do uzyskania 2,5 litra. Doprawiamy do smaku octem jabłkowym, solą, cukrem i niewielką ilością świeżo zmielonego pieprzu.
W małym garnuszku trzepaczką kuchenną mieszamy śmietanę lub serek mascarpone z kilkoma łyżkami barszczu. Stale mieszając trzepaczką przelewamy całość do garnka z zupą.
Zabielany barszcz czerwony podajemy z tuczonymi ziemniakami okraszonymi podsmażoną cebulką.
uwielbiam barszcz, tym wpisem narobiliście mi smaka ;)
OdpowiedzUsuńlubię taki barszcz
OdpowiedzUsuńsuper
OdpowiedzUsuńZapach barszczu czerwonego - tych buraczków bardzo lubię, dzięki za przepis
OdpowiedzUsuńwarto czytać takie blogi świat od razu staję sie piekniejszy !
OdpowiedzUsuń