TRYB JASNY/CIEMNY

DESKA SERÓW

DESKA SERÓW

deska serow

Deska serów, wędlin i pysznych dodatków

Tradycyjnie deska serów pojawia się na stole między daniem głównym a deserem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by uczynić z niej główną gwiazdę wieczoru podczas dużych imprez czy spotkań z przyjaciółmi i rodziną lub podczas romantycznej kolacji.

Nie tylko tworzenie serów jest sztuką, prawdziwą sztuką jest również  komponowanie deski serów. Bardzo ważne jest estetyczne dopracowanie całej kompozycji.


deska serow

Polskie sery długodojrzewające BURSZTYN, RUBIN i SZAFIR produkowane w Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK w Radzyniu Podlaskim stanowią idealna bazę do przygotowania deski serów. Wystarczy pokroić je w trójkąty lub plastry albo pokruszyć i ułożyć obok kiści świeżych, soczystych winogron, porzeczek czy pokrojonych owoców kiwi oraz miseczek z orzechami, daktylami, oliwkami, miodem, jeżynami i krakersami by stworzyć efektowną przekąskę, po którą wszyscy będą chętnie sięgali. 

deska serow

JAK PRZYGOTOWAĆ DESKĘ SERÓW?

Na desce serów najczęściej umieszcza się od trzech do pięciu rodzajów sera. Na bardzo wyjątkową okazję można ułożyć ich więcej, pięć do siedmiu. Układa się je tak, aby było wiadomo, w jakiej kolejności najlepiej po nie sięgać (np. na planie koła, zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Jedzenie serów zaczynamy od serów łagodnych (świeżych), potem sięgamy po intensywniejsze, dłużej dojrzewające, a kończymy na tych najcięższych i najbardziej aromatycznych (np. pleśniowych).

Pamiętajmy by ser odpowiednio wcześniej wyjąc z lodówki (minimum pół godziny wcześniej, a najlepiej 1 godzinę przed planowanym podaniem). Niska temperatura blokuje pełne uwalnianie  aromatu sera oraz, w przypadku serów miękkich, znacząco zmienia ich strukturę. Temperatura spożywanego sera powinna być o 2-3 stopnie niższa od temperatury otoczenia.

Do momentu postawienia na stole deska serów powinna być przykryta kloszem lub folią spożywczą by zapobiec wysychaniu serów.

deska serow

JAK KROIMY SERY NA DESKĘ SERÓW?

Krojenie serów zależy od ich rodzaju, konsystencji i kształtu. Odpowiednie krojenie pomaga wydobyć smak sera i ułatwia jego degustację.

* Sery kruszymy (długodojrzewające), kroimy na mniejsze kawałki lub zostawiamy je w większych blokach z odpowiednimi nożami obok.

* Pamiętaj by każdy gatunek sera kroić osobnym nożem.

* Sery bardzo miękkie i rozpływające się należy umieścić w osobnych miseczkach.

* Sery na deskę można kroić nadając im różne kształty (trójkąty, plasterki, kostki, paski) co stanowi dodatkowy element dekoracyjny naszej deski serów.

SERY TWARDE, DŁUGODOJRZEWAJĄCE 

Najlepiej łamać je na nieregularne kawałki, bryłki za pomocą specjalnego noża (dłutka do sera) lub łopatki. Można też kroić je na cienkie plasterki, jeśli ser jest w większym bloku.

 

SERY PÓŁTWARDE 

Kiedy są w kształcie klina kroimy je wzdłuż w plasterki zaczynając od węższego końca. Sery okrągłe można również kroić jak tort, na trójkąty. Wykorzystaj do krojenia nóż z cienkim ostrzem, nóż do sera lub krajalnicę do sera.

 

SERY PÓŁMIĘKKIE 

Można je kroić na grubsze plastry, prostokąty lub kwadraty, zależnie od kształtu sera. Zaczynaj od krawędzi i krój w kierunku środka wykorzystując do tego nóż z ząbkowanym ostrzem lub krajalnica do sera.

MAŁE, MIĘKKIE SERY (jak Brie, Camembert)

Kroimy je jak tort, w kliny od środka na zewnątrz, aby każdy kawałek zawierał część skórki i wnętrza, by goście po równo zakosztowali pełni walorów sera. Do krojenia takiego sera użyj noża z cienkim ostrzem lub noża z dziurkami, który zapobiega przywieraniu sera.

SERY ŚWIEŻE  

Mozzarellę kroimy w plastry lub rozrywamy na kawałki rękami. Ser Feta kroi się w kostki lub plastry. Ricotta Salata, ze względu na swoją kruchość, kroi się w plastry. Wykorzystujemy do tego nóż do sera, widelec do sera lub ręce.

SERY PLEŚNIOWE 

Kroimy je na małe kliny lub kostki, podobnie jak sery miękkie, aby każdy kawałek miał równomiernie rozłożoną pleśń. Używa się do tego cienkiego noża z ostrzem lub noża z dziurkami, aby zapobiec przyklejaniu się sera do ostrza.

SERY KOZIE W KSZTAŁCIE WALCA 

Cienkim nożem lub nićmi do sera kroimy je na plasterki, zaczynając od jednego końca wałka.

 

NA CZYM PODAJE SIĘ SERY?

* Do podania serów użyj deski z drewna, marmuru lub kamienia, która doda rustykalnego lub eleganckiego charakteru.

* Większość dodatków podawaj w osobnych miseczkach.

* Deska powinna mieć odpowiednią wielkość, aby kawałki serów leżały swobodnie i nie stykały się ze sobą. Mogą rozdzielać je dodatki (np. kiście winogron czy miseczki z daktylami i krakersami). W ten sposób zapobiegamy przenikaniu się smaków i aromatów. 

* Pamiętajcie by na stole obok deski serów nie zabrakło talerzyków, mini widelczyków, łyżeczek oraz wykałaczek i serwetek.

JAK DOBIERAĆ SERY NA DESKĘ SERÓW?

Sery na deskę serów można dobierać na kilka sposobów


* Tak by znacząco różniły się od siebie smakiem, aromatem, fakturą i barwą; na desce mogą znaleźć się kolejno obok siebie sery miękkie, półtwarde, twarde i pleśniowe. Warto podać również lokalne specjały czyli lokalne sery.
 
* Tak by obok siebie leżał ser tego samego gatunku ale o różnym stopniu dojrzałości

* Tematycznie, czyli na przykład deska serów od jednego producenta, deska serów lokalnych lub deska serów z jednego regionu jako wspomnienie wakacyjnego wyjazdu
 
* Wyłącznie sery z krowiego, koziego lub owczego mleka
 
* Każdy ser z innego kraju

 

Najpierw degustujemy sery młodsze, a później te bardziej dojrzałe; najpierw miękkie, a potem twarde.

 

Luki pomiędzy pokrojonymi kawałkami sera szczelnie wypełniamy różnymi dodatkami i przekąskami. Większość układamy w miseczkach, które powinny być małe i wypełnione po brzegi.

 

deska serow

 

JAKIE SĄ NAJLEPSZE DODATKI DO DESKI SERÓW?

ŚWIEŻE OWOCE

Winogrona białe, czerwone i różowe (najlepiej bezpestkowe), na wpół przekrojone figi, pokrojony na trójkątne kawałki melon, gruszki pokrojone w ćwiartki, jeżyny, maliny, porzeczki, owoce kiwi krojone na połówki, daktyle.

OWOCE SUSZONE

Figi, daktyle, morele, żurawina.

PIECZYWO I SŁONE PRZEGRYZKI

Krakersy, grissini, małe precelki, chleb pumpernikiel, pełnoziarniste chleby, chleb z dodatkiem orzechów (wypróbuj nasz przepis na CHLEB ORZECHAMI WŁOSKIMI), paluszki, świeża bagietka pokrojona pod skosem w kromki, grzanki o różnych smakach (ziołowe, czosnkowe, paprykowe).

ORZECHY

Orzechy włoskie lub laskowe, solone pistacje, migdały.

SŁODKIE DODATKI

Miód, konfitura z fig i  chutney (doskonale podkreślą smak serów, zwłaszcza pleśniowych).

MARYNATY

Oliwki w różnych gatunkach, kapary, malutkie ogórki konserwowe, marynowane cebulki i papryczki (również te nadziewane miękkim serem).

Dodatki do deski serów wyjęte z zalewy w słoiku przekładamy do osobnych miseczek. 

 

deska serow

CO NAJLEPIEJ PASUJE DO DESKI SERÓW?

Do deski serów świetnie pasuje DESKA WĘDLIN, na której układamy dojrzewające szynki oraz różne gatunki podsuszanych kiełbas i salami oraz pasztety.

Świetnie będą smakowały również pasty (np. z suszonych pomidorów), tapenada, pesto i humusy, które można jeść z bagietką, grzankami, chlebem pumperniklem, sucharkami lub krakersami.

deska serow

SKARBY SEROWARA

Do przygotowania deski serów wykorzystałam tym razem Skarby Serowara czyli polskie sery długodojrzewające BURSZTYN, SZAFIR i RUBIN produkowane w Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK w Radzyniu Podlaskim specjalizującej się w produkcji serów szlachetnych.  Od ponad 20 lat wytwarzane są tu one przy użyciu tradycyjnych metod, które gwarantują wysoką jakość i niepowtarzalny smak. 

Czasem chciałoby się powiedzieć "cudze chwalicie, swego nie znacie". Prawie każdy słyszał o włoskich, długodojrzewających serach, ale nie każdy wie, że polskie sery długodojrzewające produkowane w Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK w Radzyniu Podlaskim nie ustępują włoskim serom ani smakiem ani jakością. Poddawane są długotrwałemu procesowi dojrzewania trwającemu, zależnie od rodzaju sera, od 3 miesięcy do 3 lat. Za jego sprawą w strukturze serów rozwijają się delikatne, lekko wyczuwalne "kryształki" budowane przez aminokwasy, które dodają serom głębi i bogactwa smaków.

Sery BURSZTYN, SZAFIR i RUBIN wytwarzane są tradycyjnymi metodami. Ich wyborny smak, aromat i struktura powstaje dzięki mleku najlepszej jakości pochodzącemu z wyselekcjonowanych gospodarstw, nowoczesnej technologii, doświadczeniu i recepturze wypracowanej przez serowarów z Radzynia Podlaskiego.

deska serow

NA MOJEJ DESCE SERÓW ZNALAZŁY SIĘ

BURSZTYN 12-miesięczny 

To cudownie kruchy ser z wyraźnymi już kryształkami aminokwasów w miąższu powstałymi w trakcie długiego procesu dojrzewania. Intensywny w smaku z wyraźną pikantną nutą i owocowym akcentem suszonej śliwki.


deska serow

BURSZTYN 6-miesięczny 

Jest delikatny i miękki w strukturze, sprężysty. W smaku lekko słodki z orzechowo-śliwkowym posmakiem i delikatną pikanterią na finiszu.

deska serow

SZAFIR 4-miesięczny

W strukturze jest delikatny i miękki, kremowy w konsystencji; w smaku łagodny i delikatny z subtelnym owocowym aromatem.

 

deska serow

RUBIN 3-miesięczny

Ma kremową, elastyczną strukturę; w smaku lekko słodki z nutą wiejskiej śmietanki i masła, intensywny w aromacie.

deska serow

deska serow

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką SKARBY SEROWARA.

deska serów

Komentarze

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI