TRYB JASNY/CIEMNY

"Fotografie to kęsy czasu, które można wziąć do ręki" - moja nowa CEWE Fotoksiążka

Lubię brać w dłonie album ze zdjęciami. Lubię te chwile, gdy rodzinnie przeglądamy jego strony. Wywołane zdjęcia, namacalne, dotykalne mają wielką moc w sobie. Budzą silne emocje, wspomnienia; budzą też pytania i opowieści. Ich przeglądanie lekcją historii się staje. 


* "Fotografie to kęsy czasu, które można wziąć do ręki..." 

Angela Carter /1940 - 1992 / - angielska pisarka i publicysta.

 

- A kim jest ten pan w mundurze ?

- To brat waszej prababci. Zginął w Katyniu...

- Opowiesz  mamo ?

I powiadam. Trzymając w dłoniach to jedno zdjęcie opowiadam losy rodziny, losy kraju, losy świata. Wiem, że ta opowieść gdzieś w nich pozostanie, nie wyleci im drugim uchem. Zawsze, gdy wezmą to zdjęcie w dłonie przypomną sobie historię jaka się z nim łączy; naszą historię - tę rodzinną i tę narodu. Kiedyś opowiadała mi ją babcia, opowiadała jak sekret, bo oficjalnie mówić o tym nie było można; dziś ja opowiadam ją swoim dzieciom by ocalić ją od zapomnienia. 


* "Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia, cokolwiek odczuwali."   

Don McCullin /ur. 1935 / – brytyjski fotograf i dziennikarz.

 

Każde zdjęcie ze starego albumu jest pamiątką rodzinną, czasem jedyną jaką nam po kimś została. Każde jest wyjątkowe, bo wiąże się z nim inna historia. Właśnie dlatego lubię wywoływać zdjęcia i lubię tworzyć z nich albumy.

"Czekałam na Ciebie za długo" w kilku słowach miłość i dramat rodzinny.

 

* "Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył."   

Robert Bresson (1907–1999) francuski scenarzysta i reżyser filmowy.

 

Fotografia cyfrowa pozwala nam zapełniać karty pamięci setkami, tysiącami zdjęć. Bezmyślnie naciskana migawka, kilka/kilkanaście klatek na sekundę - tylko po co ? To nie uczyni naszych fotografii ani ciekawszymi, ani lepszymi. Karta pamięci cierpliwa - przyjmie wszystko, ale kto chce to potem oglądać ? Kto obejrzy kolejną 50-tkę podobnych do siebie zdjęć wrzucanych przez Ciebie na jakiś portal społecznościowy ? Kto wśród nich zauważy to jedno najważniejsze zdjęcie, które historię o tobie opowiada ? W tym natłoku nikt go nie dostrzeże. Nikt czasu, ani ochoty na to nie będzie miał.

W fotografii to nie ilość ma znaczenia.  

* "Aparat fotograficzny jest nie tylko przedłużeniem oka, ale również umysłu. Może widzieć ostrzej, dalej, bliżej, wolniej i szybciej niż oko. Może ujrzeć niewidzialne światło. Dzięki niemu możemy zobaczyć przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Zamiast używać aparatu tylko do odtwarzania obrazów chciałbym stosować go, tak by to, co niewidzialne dla oczu, stało się widzialne."


Wynn Bullock  /1902–1975 / – amerykański fotograf.Na fotografiach widać jak nasz świat się zmienia, jak my się zmieniamy. Ulotność, niepowtarzalność chwili już na zawsze zostaje zaklęta w jednym kadrze  - właśnie za to kocham fotografię najbardziej. Nie przeniesie mnie w czasie, ale ten czas dla mnie zatrzyma, utrwali ułamek sekundy mojego życia. Po latach pozwoli poczuć te same emocje w zdjęciu zaklęte gdy album wezmę w dłonie, gdy moje dzieci, jak my teraz, usiądą wokół niego w  przedświątecznym czasie i opowieści, wspomnienia snuć będą. 

 

* "Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając wszystkie nasze zdolności w obliczu ulotnej rzeczywistości."

Henri Cartier-Bresson /1908–2004 / – jeden z najwybitniejszych francuskich fotoreporterów XX wieku.

 

* "Zdjęcie to wyrażanie wrażeń. Jeżeli piękno nie będzie istnieć w nas samych, to jak w ogóle będziemy mogli je zauważyć ?"

 Ernst Haas / 1921–1986 / – austriacki fotograf. 

* "Większość ludzi próbuje zawrzeć w fotografii zbyt wiele elementów. Jeżeli robisz zdjęcie dziecka bawiącego się na łące, fotografuj dziecko, a nie drzewa, dom i wszystko, co jest w zasięgu wzroku. Fotografia jest w rzeczywistości pewną deklaracją i im bardziej jest przejrzysta, tym jest lepsza."

Eliot Elisofon (1911 -  1973), amerykański fotograf dokumentalny i fotoreporter 

 

Nie tylko my się zmieniamy. Zmieniają się też nasze albumy. Klasyczny album stwarza pewne ograniczenia / jednolite tło, często konieczność korzystania z jednego formatu zdjęć /. A ja nie lubię ograniczeń. Szukałam rozwiązania, które pozwoli jeszcze więcej dobrych emocji zachować od zapomnienia i dla którego jedynym ograniczeniem będzie moja własna wyobraźnia. I odnalazłam CEWE Fotoksiążkę. Samo jej tworzenie już jest świetnym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Razem wybieramy nasze ulubione zdjęcia. Każdemu na którymś zależy szczególnie. Bawimy się formą, akcentujemy ważność zdarzeń dobierając rozmiar zdjęć na stronach, zmieniamy tła, dodajemy opisy, komentarze, wklejamy kliparty. Wszystko to czyni nasz album wyjątkowym, NASZYM ! SĄ W NIM ZAKLĘTE NASZE EMOCJE, UCZUCIA, MY SAMI.

* "Sztuka to codzienne wyzwania; technikę należy zdobyć, aby mieć kontrolę nad czasem. W fotografii nauka i sztuka są jednością, nie zaś swoim przeciwieństwem."  

Yousuf Karsh / 1908 - 2002 / kanadyjski fotograf ormiańskiego pochodzenia. 

 

CEWE Fotoksiążka daje mi więcej możliwości utrwalania wspomnień niż zwykły album. MOGĘ W NIM ZAMIESZCZAĆ NIE TYLKO ZDJĘCIA, ALE RÓWNIEŻ FILMY !
Wystarczy wkleić na jednej ze stron kod QR, a potem za pomocą smartfona odczytać go i obejrzeć film na komórce. 

* "Zdarzają się chwile, gdy nie masz przy sobie aparatu i wówczas widzisz najwspanialszy zachód słońca lub najpiękniejszą scenę, jaką zawsze chciałeś zobaczyć. Nie przejmuj się tym, że nie możesz go sfotografować. Usiądź i rozkoszuj się tym widokiem."


* "Żadne miejsce nie jest nudne, jeżeli jesteś wyspany i masz cały nienaświetlony film."

Robert Adams ur. 1937 r amerykański fotograf .

* "Aparat fotograficzny jest dla artysty kolejnym narzędziem. Jeżeli się nad tym zastanowić, to jest to mechanizm podobny do skrzypiec. To artysta jest w stanie tworzyć sztukę nie aparat."

Brett Weston /1911–1993/ – amerykański fotograf.

* "Chciałbym czasem znaleźć się w takim miejscu, gdzie bóg czeka tylko, aby komuś otworzyć migawkę."

Ansel Adams  /1902 - 1984 / – amerykański fotograf, z wykształcenia pianista.Komentarze

 1. Piękny czas ze wspomnieniami,historią.
  Ulotne chwile zatrzymane na fotografii.
  Wspaniale!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świąteczny czas, świąteczne spotkania zawsze u nas wiążą się z opowiadaniem rodzinnych historii, anegdot i wspólnym oglądanie starych albumów fotograficznych.

   Usuń
 2. Kęsy czasu... Jak to brzmi... Fotografie także w moim domu zbliżają nas, łączą się wspomnienia, czasem wzruszają, czasem śmieszą..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo w fotografii właśnie to jest najpiękniejsze, że wszystkie emocje utrwala, a jeszcze więcej potem w nas budzi...

   Usuń
 3. Cudowny wpis, cudowne zdjęcia i cytaty, dzięki za to miłe doświadczenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Kasiu :)
   To był taki wpis na powstrzymanie "świątecznej gorączki"; taki z gatunku "helou, idą Święta...sprzątanie, gotowanie i zakupy nie są wcale najważniejsze ! " :):):)

   Usuń
 4. Wspaniała książka! Ile w przybliżeniu kosztuje taka książka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ceny CEWE Fotoksiążek są bardzo zróżnicowane / można by rzec, że na każdą kieszeń :) /. Zależą od formatu albumu, ilości stron, rodzaju wybranej oprawy / może być miękka, twarda...może być nawet ze skóry lub z płótna /. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża i nie zależy od ilości zdjęć jakie umieścisz w albumie/ na każdej ze stron może być dowolna ilość fotografii - zdjęcie może być tłem, lub może być ich bardzo wiele w dowolnym, wybranym przez Ciebie układzie /

   Ja wybrałam album A4 w twardej oprawie. Dodałam do albumu jeden kod QR z filmem. Taki album kosztuje 140 zł / tak na okrągło, może jest jakaś różnica w groszach/.
   Trzeba zaznaczyć, że dodanie filmu kosztuje 7,50 zł - jest to opłata za 3 lata !


   Usuń
 5. z przyjemnością się Ciebie czyta :) fajna sprawa taka książka, muszę zgłębić temat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Łucjo :)
   A fotoksiążkę szczerze polecam

   Usuń
 6. Fotografia to najlepsza pamiątka

  OdpowiedzUsuń
 7. W moim domu tez mamy bardzo wiele albumów ze zdjęciami. Robienie zdjęć rodzinnych i nie tylko, to było moje młodzieńcze hobby :)
  Odziedziczyłam tez albumy po moich rodzicach i teraz przekazuje wiedzę na ich temat moim dzieciom, a Córka wie o osobach na nich najwięcej, pozdrawiam. serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie wspólne oglądanie albumów bardzo zbliża, daje poczucie bliskości.
   Dobrze jest znać historię swojej rodziny i mieć to poczucie ciagłości losów.

   Usuń
 8. Ja również uwielbiam stare fotografie. Lubię znać ich historię, bo w ten właśnie sposób mogę "ocalić je od zapomnienia". Zawsze łza mi się kręci w oku, kiedy oglądam czarno białe zdjęcia mojej babci. Wtedy wszystkie wspomnienia odżywają, jakby historia zatoczyła koło i znów wróciła do mnie...

  OdpowiedzUsuń
 9. Tyle ciepła przekazujesz w swoich zdjęciach...:-) A ja w tym roku przez chorobę jestem raczej wykluczona z tej gonitwy przedświątecznej i wcale to takie złe nie jest;-)
  Do fotografii zawsze lubiłam wracać, ale teraz przez te tysiące zdjęć, które na dysku przechowywane są coraz rzadziej...;-(
  Buziaki kochana Aniu i wszystkiego najlepszego dla Ciebie i Twojej rodziny na te Święta:-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za życzenia Marzenko.
   Gdy na bieżąco nie segregujemy zdjęć - wtedy coraz trudniej jest nam je potem przeglądać. Wybranie najciekawszych, najfajniejszych, takich z którymi wiąże się najwięcej naszych uczuć ułatwia powracanie do nich później / wiem, bo sama mam nieraz straszny bałagan w swoich albumach cyfrowych /
   Marzenko, życzę Ci szybkiego powrotu do zdrowia i radosnego przeżywania Świąt wraz z tymi, których kochasz.

   Usuń
 10. my teraz robiliśmy wielką księgę na rocznice teściów :-)) 100 stron wspomnień od czasów ich studniówki :-)))))) wyszło cudnie :-)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pewna, że to będzie najwspanialszy prezent jaki Twoi teściowie dostaną na swoją rocznicę :)

   Usuń
 11. stare fotografie są bezcenne .... a jeśli chodzi o fotoksiążkę to już kiedyś miałam taki pomysł, ale jakoś zapomniałam, muszę się zmobilizować i skomponować własną
  czy ta blondyneczka z grzywką to Ty ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to ja :)
   Bardzo rzadko pojawiam się na zdjęciach, bo zazwyczaj stoję "po drugiej stronie aparatu" :):)
   Warto poświęcić trochę czasu na skomponowanie własnej fotoksiążki - potem to wspaniała pamiątka.

   Usuń
 12. Ja dopiero wchodzę w świat fotografii, ale już mnie bardzo zainteresował. Bardzo fajny wpis! Wiele się z niego dowiedziałam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Fotografia dzisiaj już przeszła do komputera. Nie tylko mamy kopie papierowe ale też cyfrowe

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI