TRYB JASNY/CIEMNY

WIELKIE ZATORSKIE ŻNIWA KARPIOWE 2014


5 października 2014 roku na Łowiskach wędkarskich Podolsze koło Zatora miał miejsce FINAŁ FESTIWALU DOLINY KARPIA 2014.
Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Doliny Karpia  we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Kultury Doliny Karpia w Zatorze. Honorowy patronat nad imprezą objął Marek Sowa - Marszałek Województwa Małopolskiego.

Dolinę Karpia tworzą trzy gminy powiatu wadowickiego - Brzeźnica, Spytkowice i Tomice oraz cztery gminy powiatu oświęcimskiego - Osiek, Polanka Wielka, Przeciszów i Zator.  W ramach tegorocznego Festiwalu Doliny Karpia odbyło się blisko 60 imprez i wydarzeń promocyjnych. Zaangarzowane w nie była społeczność lokalna, organizacje pozarządowe, instytusje kulturalne, Koła Gospodyń Wiejskich, przedsiębiorcy i przedstawiciele lokalnego samorządu.

Wspieranie  lokalnych inicjatyw, producentów lokalnej żywności oraz promowanie lokalnego handlu żywnością jest niezwylke ważne dla rozwoju gospodarczego regionu . Kupując lokalne produkty nie tylko wspieramy gospodarkę, ale również promujemy działania przyjazne dla środowiska. Produkt, który zakupiliśmy nie musiał bowiem przejechać tysięcy kilometrów zanim trafił do naszej kuchni ( o tym jakie to ważne z punktu widzenia ekologii możecie przeczytać TU ). Wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiebiorstw przyczynia się do wzrostu gospodarczego i większego dobrobytu w regionie. Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w rozwoju regionów: 99% przedsiębiorstw w UE to małe i średnie przedsiębiorstwa. To one zapewniają około dwóch trzecich wszystkich miejsc pracy w sektorze prywatnym. Od ich kondycji i dynamizmu rozwoju zależy zdolność regionów do innowacji i tworzenia nowych miejsc pracy.


Na zdjęciu Franciszek Sałaciak prezes Stowarzyszenia Doliny Karpia

W trakcie Wielkich Zatorskich Żniw Karpiowych odbył się Przegląd  Produktów Lokalnych KULINARIA 2014. Kapituła przeglądu w składzie : LESZEK KAWA - Stowarzyszenie Małopolskich Kucharzy i Cukierników, PIOTR PABISIAK - szef kuchni Hotelu Hilton Garden Inn, OLGA GAŁEK - Fundacja MILA, ELŻBIETA TOMCZYK-MICZKA - Małopolska Organizacja Turystyczna, RENATA WRÓBEL - Makro Cash & Carry Polska SA długo obradowała zanim przyznano po dwa wyróżnienia w czterech kategoriach.


1. W kategorii Kulinarny produkt lokalny Doliny Karpia branży gastronomicznej nagrody otrzymali: Revel Pub za Rogaliki drożdżowe z jabłkiem i cynamonem oraz Spiżarnia Doliny Karpia za Karpia wędzonego w zalewie

2. W kategorii kulinarny produkt lokalny Doliny Karpia spoza branży gastronomicznej nagrody otrzymali : Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich - Twórczych Kobiet z Gminy Polanka Wielka za Malinówkę  Polańską oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Witanowic za Kładzionkę ziemniaczaną.

3. W kategorii Kulinarny Produkt Lokalny z Doliny Karpia - potrawy rybne nagrodę otrzymali : Skarby Doliny Karpia za lina w zalewie octowej oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Łowiczkach za Tort chlebowy z karpiem zatorskim.4. W kategorii Spożywcze produkty lokalne - nieprzetworzone nagrody otrzymali : Skarby Doliny Karpia za Lina z Doliny Karpia oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Witanowic za Ziemnioka Witanowickiego.Przewodniczący kapituły - Leszek Kawa, znawca staropolskiej kuchni docenił również walory smakowe Wodzianki przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich Przeciszów.
W tym samym namiocie obradował również drugi zespół jurorów, który wyłonił zwycięzcę w Mistrzostwach Szkół Gastronomicznych w Grillowaniu Karpia. 

Oceny smaku i aranżacji przygotowanych przez uczniów potraw podjęli się : ARKADIUSZ ŚLUSARENKO - szef kuchni Restauracji Hotelu Park Inn by Radisson, ANDRZEJ KUBISZTAL- Agencja Rynku Rolnego, ADAM GRZANKA - znany kabareciarz i dziennikarz w KRK.FM, ŁUKASZ MONETA - kucharz w Restauracji Hotelu Hilton Garden Inn.

Technikę pracy młodych kucharzy oceniali : ŁUKASZ GRABOWSKI - szef kuchni Sali Bankietowej Allegra i MARCIN SOCHA - kierownik zmiany Restauracji Hotelu Park Inn by Radisson. 


Do konkursu stanęło sześć dwuosobowych zespołów uczniowskich. 

I miejsce zajął Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Św. Jana Pawła w Radoczy za grillowanego karpia z ananasem.


Na Łowiskach wędkarskich Podolsze w trakcie trwania tegorocznych Żniw Karpiowych miał swoją metę Rajd Rowerowy "ROWEREM NA ŻNIWA".

Piękna pogoda, wspaniałe krajobrazy, występy kabaretowe i sceniczne, zawody wędkarskie, konkursy z nagrodami, degustacje dań lokalnej kuchnii i zabawy dla dzieci - atrakcji nie brakowało :)

Komentarze

 1. lubię tego typu imprezy, zwłaszcza gdy pogoda dopisuje
  pobyt na powietrzu to dla mnie najlepsza forma wypoczynku, w mojej okolicy nie dzieje się, aż tak wiele, ale zaliczyłam ostatnio fajny festyn dyniowy, z konkursem na największą dynię okolicy i z kosztowaniem dyniowych specjałów, wszystko na powietrzu na terenie dużej stadniny koni
  impreza którą opisujesz wygląda na udaną, atrakcje dla dzieciaków i lokalne jedzonko, musiało być świetnie :)
  tort chlebowy robi wrażenie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłem tam - Malinówka pierwsza klasa!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Karp jest smaczny w każdej postaci - szkoda, że w Polsce wciąż mało jest miejsc, gdzie karpia je się nie tylko w Wigilię:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI