TRYB JASNY/CIEMNY

HOLDVÖLGY TOKAJ W KRAKOWIE

tokaj, winnica holdvolgy, kobiety i wino, restauracja biala roza

Holdvölgy. Tokaj w Krakowie  
Za nami ciekawa degustacja wybitnych tokajskich win z winnicy HOLDVÖLGY zorganizowana przez Stowarzyszenie Kobiety i Wino w krakowskiej restauracji Biała Róża. Ta kolacja poszerzyła znacząco nasze wyobrażenia o Tokaju, który powszechnie kojarzony jest z winem słodkim. Win słodkich nie pijamy tak dużo jak win wytrawnych, to nie są przecież wina na co dzień, więc największe zainteresowanie wzbudziły w nas wytrawne wina z tego regionu. Podczas tej degustacji udało nam się również odnaleźć świeżość i przyjemny balans kwasowości który zawsze poszukujemy w winach słodkich.

tokaj, kobiety i wino, resyauracja biala roza,

tokaj, restauracja biala roza
O swojej winiarskiej pasji i wyjątkowym miejscu w którym uprawiana jest winorośl opowiadała Natalia Demko z winnicy HOLDVÖLGY.


tokaj, Winnica HOLDVÖLGY, Natalia Demko, kobiety i wino


Winnica HOLDVÖLGY  znajduje się w samym sercu Tokaju na Węgrzech, w miejscowości Mád, zaledwie kilka mil od środka geometrycznego Europy. Mád ma szczególną pozycję w świecie uprawy winorośli ze względu na jej unikalne gleby, makro i mikro klimat. Nazwa Holdvölgy oznacza „księżycową dolinę”. W Holdvölgy mają 26 ha winnic. Posiadłość znajduje się na dwudziestu dwóch parcelach w siedmiu różnych winnicach na najlepszych obszarach miejscowości Mad. Rośnie tu sześć typowych dla tego regionu odmian winorośli. Winiarnia założona została przez Pascala Demko, który w 1998 roku zaczął skupować winiarskie parcele. Pierwsze wina powstały tu w 2004 roku, a swój oficjalny debiut na rynku miały w 2007 roku.

Urszula Kania, restauracja biala roza, Natalia Demko, tokaj
Na zdjęciu: Urszula Kania (Restauracja Biała Róża) i Natalia Demko (Winnica HOLDVÖLGY)

Ta kolacja poszerzyła znacząco nasze wyobrażenia o Tokaju i przełamała nieco nasze podejście do łączenia tokajskich win z  potrawami. Jak się okazało niestandardowy foodpairing daje bardzo ciekawe doznania smakowe. Łamanie zasad z samej już natury swojej jest bardzo kuszące. Pozornie niepasujące do siebie zestawienia win i składników potraw  mogą stworzyć danie doskonałe. Słodkie wina połączono tu z wytrawnymi potrawami. Było to ciekawe doświadczenie kulinarne. Podeszliśmy do niego z otwartością choć nie w każdym wypadku trafiło idealnie w nasze upodobania. Okazuje się, że jak każdy, my też mamy swoje uprzedzenia w kwestii doboru smaków. Ta kolacja udowodniła nam, że czasem warto je przełamywać.

Lukasz Cichy, restauracja Biala Roza
Dobór menu do win opracował Łukasz Cichy - Szef Kuchni Restauracji Biała Róża (na zdjęciu).


LINIA WIN HOLD AND HOLLO
Wina Holdvölgy potrafią zaskoczyć nowoczesną oprawą połączoną z praktyką dość późnego wypuszczania win na rynek. Hold and Hollo Dry 2013  oraz Hold and Hollo Sweet 2008 przyciąga uwagę swoją niestandardową etykietą, a właściwie bardzo intensywną w barwie silikonową opaska założona na butelki. W tej linii dwie etykiety - wytrawna (w kolorze intensywnej limonki) Hold and Hollo Dry 2013 i słodka (oczomocny róż) Hold and Hollo Sweet 2008.Hold and Hollo Dry 2013, tokaj, winnica Holdvolgy, biala roza, kobiety i wino

Hold and Hollo Dry 2013  
Świeże, cytrusowe białe wino z długim posmakiem oraz delikatną kwasowością. Pije się je bardzo przyjemnie, lekko. Świetne, niezobowiązujące wino; coś dla osób nie gustujących w mocno wytrawnych trunkach i dopiero poszukujących swoich ulubionych smaków. Jest to kupaż tokajskich odmian  Harslevelu, Furmint i Sarga Muscotaly. Nos kwiatowy z wyraźnie dominującym akcentem kwiatu lipy; aromat pomarańczy i gruszy. W smaku dominuje limonka, mandarynka i jabłko.

Hold and Hollo Dry 2013, tokaj, winnica Holdvolgy, biala roza, kobiety i wino
 
Hold and Hollo Dry 2013, tokaj, winnica Holdvolgy, biala roza, kobiety i wino
foodpairing: Hold and Hollo Dry 2013 + foie gras z gęsi, sól morska, grzanka pszenna, nasturcja zaostrzająca smak, pomarańcza

Hold and Hollo Sweet 2008


Hold and Hollo Sweet 2008
Wino białe, słodkie. Kupaż Furminta i Hárslevelű z późnego zbioru powstały z owoców zbotryfikowanych (zaatakowanych szlachetną pleśnią). W barwie pięknie złote, przejrzyste. Nos mocno owocowy z lekką mineralną nutą dodającą mu świeżości. W ustach słodkie (zawiera 68 g cukru/litr), ale nie przesłodzone. Dominuje brzoskwinia, pomarańcza, mandarynka. Wino to ma bardzo przyjemny balans słodyczy i cytrusowej kwasowości; może zachęcić do słodkich win osoby, które dotąd nie gustowały w winach słodkich i nie są do nich przekonane. Pije się je lekko; świetne na spotkanie z przyjaciółką, randkę czy imprezę w klubie. 


Hold and Hollo Sweet 2008
foodpairing: Hold and Hollo Sweet 2008 + Zabajone, ser z niebieską pleśnią od Wańczyka.


Na zdjęciu: Natalia Demko (Winnica HOLDVÖLGY) i Irek Wis (blog Blurppp Zapiski z pustyni)


Holdvölgy Vision 2014, tokaj

Holdvölgy Vision 2014
Białe, wytrawne wino. Furmint, Hárslevelű, Kabar tworzą tu udany kupaż.
Wino jest dynamiczne, energiczne, świeże; w pełni harmonijne, o bardzo przyjemnej kwasowości i cytrusowym finiszu. Nos pełen zielonego jabłka i gruszki dopełniony aromatem pieprzu i trawy cytrynowej. W ustach czerwony grejpfrut, ananas, zielone jabłko.

Holdvölgy Vision 2014, tokaj, kobiety i wino, restauracja biala roza
foodpairing: Holdvölgy Vision 2014 + kaczka, jałowcówka 
Holdvölgy Expression 2013, tokaj

Holdvölgy Expression 2013
Białe, wytrawne wino. Wykonane z odmiany Hárslevelű.
Nos wyraźnie ziołowy, kwiat lipy; nuty gruszki i kwiatów. W ustach kontynuacja gruszki, czerwone grejpfruty. Wspaniała kwasowość i kremowość na podniebieniu; piękny, długi finisz.


Wino ze szczepu winorośli hárslevelü, której nazwa oznacza liść lipy, to jedna z węgierskich odmian winogron dająca aromatyczne, soczyste wino pachnące kwitnącą lipą.
 
Holdvölgy Expression 2013, tokaj
foodpairing: Holdvölgy Expression 2013  + skorzonera w dwóch postaciach - pure i papardelle ze skorzonery marynowane w occie jabłkowym, puder i chips z buraka, crème fraîche


Eloquence 2007 Sweet Szamorodni Furmint Harslevelu, tokaj

Eloquence 2007 Sweet Szamorodni Furmint Hárslevelű
Słodkie, białe wino wykonane z odmian: Furmint i Hárslevelű. Wyczuwalne suszone i tropikalne owoce, morele, skórka pomarańczowa i miód.
Osiągnięto bardzo przyjemną harmonia pomiędzy słodyczą, kwasowością i poziomem alkoholu. Wino o głębokim smaku i dobrej kwasowości. 

Szamorodni to rodzaj tokaju wytwarzanego z całych kiści winogron wrzucanych do kadzi z pominięciem procesu ręcznego oddzielania gron dotkniętych szlachetną pleśnią (aszú) od reszty kiści.

Eloquence 2007 Sweet Szamorodni Furmint Harslevelu, tokaj, kobiety i wino, restauracja biala roza
foodpairing: Eloquence 2007 Sweet Szamorodni Furmint Hárslevelű + Pstrąg, soliród, pure z soczewica czerwonej, sos holenderski połączony z pure z pietruszki zielonej
 Culture 2008 6 Puttonyos Aszú
Culture 2008 6 Puttonyos Aszú
Białe, bardzo słodkie wino  botrytyzowane; wykonane z winogron odmian Furmint i  Harslevelu porażonych szlachetną pleśnią Botrytis cinerea. Zachwyca oko piękną, złotą barwą. Wyczuwalny intensywny bukiet owoców i wanilii; jest morela, grejpfrut, marmolada, kandyzowana skórka, figi, pigwa; są też nuty ziołowe. W ustach smak suszonych owoców (głównie moreli) i waniliowe nuty. Wino pełne, bardzo intensywne i bogate z trwałym posmakiem; tłuste, zmysłowe, o długim, przyjemnym finiszu.

Wino to produkuje się z gron dotkniętych tzw. szlachetną pleśnią, która wysusza je na miękkie rodzynki. Uzyskany z nich sok jest o wiele bogatszy niż ten pozyskany ze zwykłych winogron. Puttonyoes to wiaderka do odmierzania rodzynek wrzucanych do kadzi z winem bazowym. Im ich więcej (od 3 do 6) - tym wino jest słodsze - aszú 6 puttonyos – oznacza zawartość cukru od 150 do 180 g/l
 
Culture 2008 6 Puttonyos Aszú, aszu, tokaj

foodpairing: Culture 2008 6 Puttonyos Aszú + łopatka cielęca, czarna fasola


tokaj, kobiety i wino, degustacja wina, restauracja biala roza

Komentarze

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI