TRYB JASNY/CIEMNY

SAŁATKA ZE STEKIEM I SZPARAGAMI


Punkt krytyczny energia od nowa

SAŁATKA ZE STEKIEM I SZPARAGAMI 
Jeżeli marzy wam się kruchy i soczysty kawałek mięsa w asyście pełnych smaku warzyw to ten przepis jest właśnie dla was. 
Dziś proponujemy wam stek wołowy podany na sałatce z zielonymi szparagami. Składniki tej sałatki fantastycznie ze sobą współgrają i kuszą intensywnością aromatów i soczystością barw. To genialna sałatka zarówno na obiad we dwoje jak i na spotkanie towarzyskie przy grillu.

PRZEPISEM NA TĘ SAŁATKĘ POSTANOWILIŚMY WAS SPROWOKOWAĆ DO PEWNYCH GŁĘBSZYCH PRZEMYŚLEŃ. 

Zaintrygowaliśmy was?
Zapraszamy więc do lektury!
punkt krytyczny energia od nowa

JAKĄ WOŁOWINĘ WYBRAĆ? 
Polecamy wam steki wołowe z mięsa dojrzewającego 21 dni. Zapakowane próżniowo kawałki takiego mięsa są łatwo dostępne w większych sieciach handlowych. W trakcie kontrolowanego procesu dojrzewania poprawia się znacząco smak, aromat i kruchość wołowiny.
Wybierzcie stek z antrykotu, stek z krzyżowej lub stek bavette.


* Stek z antrykotu ma pozostawioną delikatną warstwą okrywy tłuszczowej. Jest to mięsień pomiędzy rostbefem, a rozbratlem, z otaczającymi go błonami.  Mięso odznacza się dużą soczystością i delikatnością.

* Stek z krzyżowej jest to wysokiej jakości stek, pochodzący z mięśnia będącego częścią udźca wołowego. W smaku delikatny i soczysty. Steki te częściowo otoczone są błonami. 

* Stek bavette  to mięso wycięte z najlepszej części łaty wołowe. Mimo, że jest to jeden z tańszych fragmentów wołowiny, nie ustępuje  smakiem i jakością stekom z antrykotu. Doskonale nadają się do przyrządzania na grillu lub na patelni. To również idealne mięso do woka.
SAŁATKA ZE STEKIEM I SZPARAGAMI 
SKŁADNIKI

 * 1 długo dojrzewający stek wołowy z krzyżowej (możecie również wybrać inne kawałki sezonowanej wołowiny – np. polecany już przez nas wcześniej stek bavette czy antrykot)
* 1 duży pęczek zielonych szparagów
* 1 opakowanie ulubionej mieszanki sałat
* 250 g pomidorków koktajlowych
* ½ dużej papryki czerwonej
* ½ dużej papryki żółtej
* 1 duża czerwona cebula

marynata do cebuli:

* 1 łyżka octu jabłkowego
* szczypta soli

sos:

* ¼ szklanki oleju rzepakowego tłoczonego na zimno
* sok wyciśnięty z połowy soczystej cytryny
* 2 łyżeczki miodu 
* sól i świeżo zmielony pieprz do smakuWYKONANIE:

* Marynujemy cebulę
Cebulę kroimy na połówki, a potem na bardzo cienkie półkrążki. Zalewamy je w miseczce octem jabłkowym i oprószamy szczyptą soli. Całość bardzo dokładnie mieszamy i odstawiamy na czas przygotowania pozostałych składników sałatki.

* Przygotowujemy sos:
Wszystkie składniki sosu dokładnie mieszamy do uzyskani a jednolitej emulsji 

* Warzywa:

- Pomidorki koktajlowe kroimy w ćwiartki lub połówki (zależnie od ich wielkości)

- Papryki kroimy w paski. 

- Gotujemy szparagi 
Kupując, wybieramy szparagi jędrne, z ładnie wyglądającymi główkami. Świeże szparagi potarte lekko o siebie wydaja charakterystyczny, skrzypiący dźwięk. 
Zielone szparagi nie wymagają obierania.

 
Końce szparagów (od korzenia) są przeważnie twarde i włókniste. Aby je oddzielić - należy chwycić szparaga w dłonie jak na zdjęciu powyżej i zgiąć :) 

Szparag zawsze pęknie w odpowiednim miejscu - tam, gdzie nie ma już włókien. Garnek do gotowania szparagów powinien być wąski i wysoki, tak by szparagi mogły "stać w nim na baczność". W trakcie gotowania główki szparagów muszą znajdować się ponad poziomem wody. Szparagi zalewamy wrzącą wodą, dosypujemy do niej szczyptę soli i cukru i gotujemy 5 do 8 minut ( zależnie od ich grubości). 


* STEKI

Mięso należy opłukać po wyjęciu go z opakowania próżniowego. 
Nie wrzucajcie na patelnię lub grill mięsa prosto z lodówki! Mięso wyjmujemy z lodówki około 1 godzinę przed smażeniem lub grillowaniem. Uniwersalna zasada głosi, że na patelnię lub grill kładzie się mięso, które ma temperaturę pokojową. 
Przyprawianie mięsa:
 steki nacieramy oliwą i oprószamy świeżo zmielonym pieprzem.

PATELNIA GRILLOWA :

* stek średnio wysmażony (różowe mięso w środku ) – mięso kładziemy na rozgrzanej patelni i smażymy przez 2 minuty z jednej strony, przewracamy na drugą stronę i smażymy przez kolejne 2 minuty. Mięso obracamy ponownie i smażymy po 1 minucie na każdej ze stron. Po usmażeniu solimy.

* stek dobrze wysmażony – mięso smażymy 2 razy po 2 minuty z każdej strony.

GRILL :

Rozpalamy grill. Mięso kładziemy na naoliwionym ruszcie bezpośrednio nad ogniem.

* stek średnio wysmażony (różowe mięso w środku ) – grillujemy po 3 minuty z każdej strony.

* stek mocno wysmażony –   grillujemy po 4 minuty z każdej strony.


Im delikatniejszy rodzaj wołowiny, tym szybciej uzyskuje żądany przez nas stopień wypieczenia. Steki z polędwicy usmażymy szybciej niż steki z antrykotu czy steki bavette.

Prawda jest taka – nie można podać dokładnego czasu smażenia  czy grillowania steku. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia rozgrzania grilla którym dysponujecie lub od rodzaju patelni jaki macie i sposobu jej nagrzewania. W wypadku przyrządzania steków ważne jest wyczucie i obserwacja mięsa (zwłaszcza gdy przyrządzamy je na grillu).
  
Po obróbce cieplnej mięso musi „odpocząć”
Aby podczas krojenia nie wyciekał ze steku cały smakowity sok musicie dać mięsu po pieczeniu/smażeniu poleżeć przez 4 -5 minut (np. na desce). W tym czasie soki wewnątrz mięsa gęstnieją nadając fantastyczny smak.

Gdy mięso odpocznie, steki kroimy w cienkie plastry zawsze w poprzek włókien. 

SKŁADANIE SAŁATKI
Na półmisku układamy porwane liście sałaty. Na nich rozkładamy pokrojone papryki, pomidorki, marynowaną cebulę i ugotowane szparagi. W centralnej części półmiska układamy plastry steków. Całość oblewamy równomiernie sosem.PRZEPISEM NA TĘ SAŁATKĘ POSTANOWILIŚMY WAS SPROWOKOWAĆ DO GŁĘBSZYCH PRZEMYŚLEŃ. 

Jest to jedna z naszych ulubionych sałatek. Przygotowujemy ją w kwietniu i maju, gdy w sklepach pojawiają się szparagi - czyli w ich tzw. naturalnym sezonie (okresie gdy dojrzewają w naszym klimacie). Zdawać by się więc mogło, że ta sałatka jest takim naszym ukłonem w stronę sezonowości. Niestety to tylko złudzenie. Oczywistym jest, że ogólna dostępność w handlu niemal wszystkich warzyw i owoców przez niemal cały rok oznacza konieczność ich sprowadzania z odległych zakątków świata. Zobaczcie jednak jak wyglądają nasze krzaczki pomidorów i papryki. Dopiero zasadzimy je w naszym ogrodzie. Daleko im jeszcze do owocowania. 

Papryki i pomidory wykorzystane w tej sałatce zostały sprowadzone z dalekiej Holandii gdzie wyrosły w szklarniach. I tu pojawia się pewien problem, na który chcieliśmy wam dziś zwrócić uwagę.

Holandia - jeden z najmniejszych krajów na świecie to jednocześnie jeden z największych eksporterów żywności. Prowadzi się tu 1/3 światowych upraw papryki, ogórków i 1/4 światowych upraw pomidorów. Holenderskie szklarnie - to 1/4 światowych inspektów. Tu rośliny nie rosną w glebie, ale na wełnie mineralnej. Brakuje odpowiedniego naświetlenia - wykorzystywane jest wiec oświetlenie sztuczne imitujące oświetlenie słoneczne. Zimny klimat Holandii wymusza również konieczność ogrzewania inspektów zimą. Do tych celów wykorzystywane są źródła geotermalne i gaz ziemny. Płacimy wysoką cenę za hodowlę warzyw w zimnym klimacie gdzie nie można liczyć na słońce. Holenderskie szklarnie zapewniają wielkie zbiory, ale również  zużywają ogromną ilość energii. Warzywa te nie zostaną spożyte na rynku krajowym - pojadą w długą podróż do 76 krajów na całym świecie - również tam, gdzie są hodowane.

Wzmożony transport żywności oraz szklarniowa hodowla warzyw wiąże się z emisją do atmosfery dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń, co przyczynia się do powstawania efektu cieplarnianego i w jego konsekwencji do zmian w klimacie.
Ilość energii niezbędnej do wyprodukowania i transportu żywności znacznie przekracza w tym wypadku ilość energii jaką organizm czerpie z posiłku. Z punktu widzenia ekologii nie jest to rachunek korzystny.
Jeżeli chcemy przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery warto kupować sezonowe produkty od lokalnych dostawców zamiast wybierać te transportowane na duże odległości.


Jeśli jesteście zainteresowani tematami ochrony środowiska oraz energii odnawialnej zapraszam Was na premierę filmu „Punkt krytyczny. Energia odNowa”, która będzie mieć miejsce 14 maja 2017, o godz. 15:00 w Kinotece PKiN Warszawa podczas otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie. Jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności festiwal filmów dokumentalnych w Europie.

„Punkt krytyczny. Energia OdNowa” to pierwszy polski pełnometrażowy film na temat zmiany klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej. Reżyserem filmu jest dokumentalista Łukasz Bluszcz, a producentami Fundacja WWF Polska oraz stacja Discovery Channel Polska.  Twórcy w jasny sposób pokazują, dlaczego klimat nagle się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym staje nasza cywilizacja. Dowiadujemy się co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki. Film ten uświadamia nam w jaki sposób my sami, mniej lub bardziej świadomie, przyczyniamy się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych.
Nasze codzienne, zwyczajne wybory konsumenckie mają ogromny wpływ na klimat. To one tworzą globalny popyt na produkty. Każdy spożywany przez nas produkt wiąże się z emisją do atmosfery określonej ilości dwutlenku węgla. Jeżeli chcemy przyczynić się do zmniejszenia emisji COdo atmosfery warto kupować produkty sezonowe od lokalnych dostawców zamiast wybierać te transportowane na duże odległości. ODLEGŁOŚĆ JAKĄ POKONUJE ŻYWNOŚĆ ABY DOTRZEĆ NA NASZE TALERZE MIERZY SIĘ W ŻYWNOŚCIOKILOMETRACH [ANG. FOOD MILES].


A skutki globalnego ocieplenia są widoczne na całym świecie. Każda gospodarka oparta na węglu, ropie i gazie ma niechlubny wkład w ten proces. Każdego dnia emitujemy gigantyczne ilości gazów cieplarnianych ze spalania tych surowców. Zanieczyszczamy przy okazji powietrze oraz wodę. Każdy kraj, w tym Polska, ma obowiązek dążyć do neutralności klimatycznej. Działania mające na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych to ratunek nie tylko dla przyrody, ale również szansa dla nas ludzi.Film „Punkt krytyczny – Energia odNowa” będzie można również bezpłatnie obejrzeć na specjalnych pokazach  w ośmiu polskich miastach: Krakowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Katowicach, Łodzi, Lublinie i dwóch za granicą: Berlinie i Brukseli. Poznajcie terminy projekcji filmu w waszych miastach oraz zarezerwujcie bezpłatne bilety NA TEJ STRONIE (wystarczy kliknąć). Po każdej projekcji filmu odbędzie się debata z ekspertami na temat przyszłości Polski w świecie odchodzącym od węgla i innych paliw kopalnych.Więcej informacji o projekcie ENERGIA odNOWA znajdziecie na stronie www.energiaodnowa.p


Komentarze

  1. Byłam wśród szczęśliwców mogących obejrzeć ten film na przedpremierowym pokazie. Jestem pod wielkim wrażeniem i wiedzy przekazanej, i ogromu pracy włożonej w produkcję. Polecam każdemu, komu leży na sercu szeroko rozumiana ekologia.

    OdpowiedzUsuń
  2. piekna jest ta salatka, zrobie ja w niedlugim czasie :o) blog rowniez jest extra, ide przegladac dalej :o)Ewa

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI