TRYB JASNY/CIEMNY

AMFITEATR W PULI. CHORWACJA, ISTRIA - CO WARTO ZOBACZYĆ CZĘŚĆ IIpula, chorwacja, istria, co zobaczyc w choorwacji, co zwiedzic na istrii, kartki z podrozy, pocztowki z chorwacji, zycie od kuchni

Wysyłamy do was kolejne kartki z podróży. Jesteśmy w Chorwacji na Półwyspie Istria. Kraj ten oferuje turystom nie tylko cudowne krajobrazy, dziewiczą przyrodę, zróżnicowane ukształtowanie terenu, zachwycające plaże, turkusową cudownie przejrzystą wodę w morzu, ciepły śródziemnomorski klimat, bujną roślinność, życzliwych ludzi, fantastyczną kuchnia i świetnie zagospodarowaną bazę noclegową. Odnajdziecie tu również wspaniałe architektoniczne pozostałości z czasów panowania na tych terenach Imperium Rzymskiego. Starożytność jest tu wręcz namacalna. Warto więc poza plażowaniem i uprawianiem sportów wodnych znaleźć czas również na wycieczki i zwiedzanie.


Dziś zabieramy was na południe Istrii do Puli. To położone na siedmiu wzgórzach, największe i najważniejsze chorwackie miasto na tym półwyspie. Najbardziej znanym zabytkiem w Puli jest rzymski amfiteatr. Z jego powodu Pula nazywana jest istryjskim Rzymem. Od V w p.n.e. tereny dzisiejszej Puli zamieszkiwali Ilirowie. W 177 roku p.n.e. obszar ten zajęli Rzymianie, a w 43 roku stając się kolonią rzymską o nazwie Pietas Julia miasto Pula zostało ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym. Z czasów tych pozostało do dziś wiele architektonicznych zabytków.

W Puli, oprócz amfiteatru, warto zobaczyć również:

* Łuk Triumfalny Sergiusza wzniesiony w 29-27 w.p.n.e. 
Znajduje się na Starówce. Mieszkańcy miasta nazywają go Złotą Bramą. Przy łuku triumfalnym rozpoczyna się zamknięty dla ruchu deptak miejski. Znajdziecie tu kawiarnie, restauracje i sklepy.

* Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puli - trzynawowa katedra wybudowana w XV w. W tym miejscu wcześniej znajdowała się świątynia Jowisza. W świątyni zachowały się antyczne kolumny i sarkofag z III w. stanowiący element głównego ołtarza.

* Mozaiki podłogowe w ruinach rzymskiej willi z III w., nieopodal ulicy Sergijevaca. Przedstawiają m.in. mitologiczną scenę Ukarania Dirke.

* Forum -  główny plac, gdzie obecnie skupia się życie towarzyskie miasta. Stoi na nim:

- Świątynia Augusta, która została wybudowana w I w. Podczas II Wojny Światowej, w 1944 roku w świątynię uderzyła bomba i świątynia została zburzona. Odbudowano ją w latach 1945-1947. Uwagę przykuwają cztery wysokie rzymskie kolumny. Obecnie w środku można podziwiać wystawę antyczną. W przeszłości był tu kościół, a nawet miejsce spotkań rady miejskiej.

- Pałac Komunalny (dzisiejszy ratusz)Chcąc zobaczyć najpiękniejsze zakątki i najważniejsze zabytki Chorwacji oraz dowiedzieć się jak najwięcej o historii tego kraju warto wybrać się na jedną z wycieczek organizowanych przez BIURO PODRÓŻY ITAKA. Polecamy wam tę formę aktywnego wypoczynku połączonego z poszerzaniem wierzy z zakresu historii, sztuki i kultury.


Dziś odwiedzamy AMFITEATR W PULI
Znajduje się on w samym centrum miasta, tuż przy porcie. Amfiteatr zbudowany jest z białego wapienia. Ma kształt elipsy z przekątnymi o wymiarach 132 i 105 metrów i wysokości 33 metry. Wybudowano go na skarpie poza murami miejskimi oszczędzając sobie przez to sporo prac budowlanych. Skutkiem tego ściany od strony morza składają się z trzech kondygnacji, a od strony lądu z dwóch. Dolna kondygnacja składa się z 32, a środkowa z 72 arkad. W najwyższej kondygnacji znajdują się 64 otwory w kształcie prostokątów. Do amfiteatru prowadzi 15 bram. Niegdyś amfiteatr mógł pomieścić 23 tys. widzów, którzy zasiadali w półokrągłych rzędach, wkomponowanych w kształt wzgórza. Amfiteatr w Puli jest szóstym co do wielkości obiektem tego typu na świecie i trzecim z najlepiej zachowanych obok Koloseum w Rzymie i Al-Dżamm w Tunezji. Środek amfiteatru zajmowała umieszczona w dole, wysypana piaskiem arena. Była ona sceną krwawych walk gladiatorów, toczących pojedynki pomiędzy sobą i zmagających się z dzikimi zwierzętami (lwami i niedźwiedziami). Gladiatorzy byli wielbieni przez tłumy. Podejrzewa się, że walki były ustawiane. Był to rodzaj teatru, a nie prawdziwy pojedynek. Skojarzenie z dzisiejszym wrestlingiem nie wydaje się tu przypadkowe. Na scenie ginęli głównie więźniowie, a wyszkoleni gladiatorzy walczący w maskach na twarzach, nierozpoznani przez tłum, mogli powracać podziemnymi tunelami prowadzącymi spod amfiteatru do szkół gladiatorów. Prowadzone tu zakłady bukmacherskie nie były więc w pełni uczciwe. Za prawdziwą walkę na śmierć i życie gladiator dostawał duże wynagrodzenie i gwarancję, że na wypadek śmierci jego rodzina dostanie część zagwarantowanych pieniędzy. Zanim jednak na arenę wybiegali wojownicy, wcześniej odbywały się tu inscenizacje przedstawiające wygrane bitwy oraz agitacje polityczne. Rozdawano zgromadzonemu ludowi jedzenie i pieniądze. W ten sposób budowano wpływy i siłę polityczną. Trajan mawiał: „Lud rzymski można utrzymać w spokoju tylko rozdawnictwem zboża i igrzyskami”.


Numerowane miejsce jakie wykupiło się i zajmowało na widowni amfiteatru było wyznacznikiem statusu społecznego.

Amfiteatr w czasie igrzysk osłaniały od palącego słońca płócienne zadaszenia. Chłód zgromadzonym przynosiła również woda ze zraszaczy (na szczycie amfiteatru zachował się do dziś akwedukt). Krwawe widowiska rozgrywały się na terenie amfiteatru aż do V wieku.


Od średniowiecza lokalna ludność zaczęła traktować amfiteatr jako źródło materiału budowlanego. Procederu tego zakazał w XIII wieku patriarcha Akwilei. Wykorzystywano wówczas amfiteatr jako targ oraz urządzano tu turnieje rycerskie. W 1583 weneccy dożowie planowali rozebrać amfiteatr w celu pozyskania budulca na swoje pałace lub w całości przenieść go do Wenecji. Pomysł ten ostatecznie nie został zrealizowany. Amfiteatr po raz ostatni posłużył jako źródło materiału budowlanego w 1709 roku, kiedy to użyto go do stawiania dzwonnicy przy katedrze w Puli.

Budowę amfiteatru rozpoczęto za panowania Oktawiana Augusta w 2 roku przed naszą erą i zakończono w 14 roku naszej ery.  Budowla była wówczas znacząco mniejsza od tej, którą widzimy obecnie. Amfiteatr w Puli postanowił powiększyć Cesarz Wespazian, pomysłodawca rzymskiego Koloseum, rozpoczynając przebudowę w 79 roku. Jak głosi legenda, chciał w ten sposób spełnić życzenie swojej kochanki Cenidy. Kobiety potrafią zrujnować mężczyzn i żadna to nowość. Według legendy Wespezjan chcąc zadowolić Cenidę zrujnował się doszczętnie i aby dokończyć budowę, niczym tonący chwytający się brzytwy, wprowadził nawet opłaty za korzystanie z toalet. Ostatecznie rozbudowę amfiteatru w Puli ukończono za panowania Tytusa Flawiusza w 81 roku.

Współcześnie amfiteatr służy jako rodzaj teatru na wolnym powietrzu oferując 5.000 miejsc siedzących. Organizowane są tu różne wydarzenia kulturalne, przedstawienia teatralne, koncerty (wystąpili tutaj: Luciano Pavarotti, Andrea Bocelli, Jose Carreras, Anastacia, Eros Ramazotti, Norah Jones, Zucchero, Elton John, czy Sting) oraz Festiwal Filmowy w Puli; odbył się tu nawet mecz hokejowy!

Jeden z fragmentów amfiteatru ma wyraźnie jaśniejszy kolor. Jest to wynik  przeprowadzonych prac konserwatorskich przywracających murom ich pierwotną barwę z czasów największej świetności budowli.  

W podziemiach amfiteatru znajdowały się niegdyś cele dla więźniów, pomieszczenia, w których gladiatorzy przygotowywali się do walki oraz klatki z dzikimi zwierzętami. Obecnie jest tu wystawa poświęcona produkcji wina i oliwy na Istrii. Zobaczycie tam między innymi zabytkowe amfory i prasy. Odnajdziecie tu również sklep z pamiątkami.
 


AMFITEATR W PULI 
godziny otwarcia: od 8 do 18
cena biletów (lipiec 2017) 
- normalny 50 kun
- ulgowy 25 kun
parking: znajduje się od strony wybrzeża przed amfiteatrem; 7 kn/h 

Z Puli wyruszamy w dalszą drogę. Czekajcie na nasze kolejne kartki z podróży :)

* Odwiedzimy między innymi piękną starówkę w ROVINJI (fotoreportaż wkrótce ukaże się na blogu)

rovinj, chorwacja, zycie od kuchni
 
* Zabierzemy was również w pełną mocnych wrażeń wycieczkę do PARKU NARODOWEGO KAMENJAK.

WYSTARCZY "KLINKNĄĆ W PONIŻSZY LINK, BY PRZENIEŚĆ SIĘ NA STRONĘ Z NASZYM ARTYKUŁEM:
[CLIFF JUMPING, PRZYLĄDEK KAMENJAK. CHORWACJA, ISTRIA - CO WARTO ZOBACZYĆ CZĘŚĆ III]
kamenjak
  
Wszystkie te wyjątkowe miejsca w Chorwacji możecie zobaczyć z BIUREM PODRÓŻY ITAKA.


Komentarze

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI