TRYB JASNY/CIEMNY

BEZPŁATNE PORADY DIETETYCZNE ONLINE NARODOWEGO CENTRUM EDUKACJI ŻYWIENIOWEJ

porady dietetyczne, bezplatne porady dietetyczne, instytut zywnosci i zywienia, zdrowa dieta, dieta, boze narodzenie, zdrowe swietaŚwiat się zmienia, a my z nim. 

Na całym świecie wzrosła częstość występowania otyłości. Tyjemy na potęgę! Wszystkiemu winien rozwój technologiczny i idące za nim zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych oraz łatwa dostępność jedzenia (na dodatek wysokoprzetworzonego i wysokokalorycznego). Z jednej strony porcje stały się znacząco większe, a z drugiej my coraz mniej musimy włożyć wysiłku w ich przygotowanie. Dziś Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje otyłość prostą za chorobę. Mówi się już wprost o epidemii otyłości, która została uznana za chorobę cywilizacyjną. W porównaniu do roku 1950 waga  przeciętnego Polaka wzrosła o 10 %, a Polki aż o 14%. Nadwaga i otyłość dotyczy obecnie ponad 60% dorosłych Polaków oraz dzieci (co piąte dziecko ma już problem z nadmierną masą ciała). Postępu cywilizacji nie zatrzymamy. Istnieje natomiast wiele racjonalnych, potwierdzonych naukowo sposobów na zatrzymanie epidemii otyłości i warto je poznać.
NARODOWE CENTRUM EDUKACJI ŻYWIENIOWEJ INSTYTUTU ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA
Zdrowa, prawidłowo skomponowana dieta, zdrowe nawyki żywieniowe i zdrowy styl życia są bardzo ważne nie tylko w profilaktyce niemal wszystkich chorób, ale również mają kluczowe znaczenie w ich skutecznym leczeniu, szczególnie w przypadku jednoczesnego występowania wielu schorzeń. Dlatego tak ważne jest, aby dietetycy wspierali lekarzy w leczeniu pacjentów.  Niestety porady dietetyczne nie są refundowane przez NFZ przez co wiele potrzebujących ich osób nie może z nich skorzystać.  I tu na przeciw naszym potrzebom wychodzi NARODOWE CENTRUM EDUKACJI ŻYWIENIOWEJ, które stworzyło Centrum Dietetyczne Online (CDO) oferując bezpłatne porady dietetyczne udzielane za pośrednictwem internetu.


CENTRUM DIETETYCZNE ONLINE (CDO)
Porad dietetycznych udzielają wykwalifikowani dietetycy oraz eksperci Instytutu Żywności i Żywienia na podstawie szczegółowo przeprowadzonego wywiadu. Zalecenia żywieniowe opierają na aktualnej wiedzy popartej badaniami naukowymi i doświadczeniem ekspertów IŻŻ. Z tej internetowej poradni dietetycznej mogą korzystać osoby dorosłe cierpiące na choroby dietozależne, osoby mające nadwagę, otyłość a także niedowagę oraz osoby zdrowe chcące sprawdzić czy ich sposób żywienia jest właściwy. CDO oferuje więc fachowa, profesjonalną pomoc wszystkim, którzy potrzebują porady dietetyka w codziennym życiu. Indywidualne konsultacje dietetyczne, zależnie od potrzeb pacjentów, mogą mieć zarówno charakter jednorazowej porady jak i stałej opieki dietetycznej. Każda konsultacja online trwa 25 minut i może odbyć się w umówionym wcześniej terminie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00, a w soboty od 9:00 do 17:00. Do kontaktu wystarczy jedynie komputer, tablet lub telefon z dostępem do Internetu.

JUŻ DZIŚ UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ DIETETYCZNĄ PRZEZ INTERNET ZE SPECJALISTAMI Z NARODOWEGO CENTRUM EDUKACJI ŻYWIENIOWEJ [KLIK]


PODSTAWOWE CELE REALIZOWANE PRZEZ NARODOWE CENTRUM EDUKACJI ŻYWIENIOWEJ:

* obalanie żywieniowych mitów 
* propagowanie wiedzy na temat zdrowego i skutecznego odchudzania 
* popularyzowanie Piramid Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej opracowanych dla różnych grup wiekowych: osób dorosłych, dzieci i młodzieży oraz osób w podeszłym wieku 
* prowadzenie bezpłatnych porad dietetycznych online 
* promocja aktywnego trybu życia 
* upowszechnianie zasad zdrowego odżywiania dzieci i młodzieży (we wszystkich grupach wiekowych), kobiet w ciąży i karmiących, seniorów, oraz osób cierpiących na różne choroby 
* propagowanie przestrzegania zasad zdrowego odżywiania w placówkach edukacyjnych 
* zachęcanie do czytania etykiet na produktach spożywczych i uczenie rozszyfrowywania informacji na nich zawartych
* pomoc w opracowaniu zdrowej i właściwie zbilansowanej diety sportowej 
* upowszechnianie zagadnień związanych z psychodietetyką


Centrum Dietetyczne Online (CDO) powstało w ramach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej Instytutu Żywności i Żywienia i realizowane jest ze środków finansowych Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.


WARSZTATY KULINARNE 

1 grudnia mieliśmy wielką przyjemność uczestniczyć w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej IŻŻ. Poszukiwaliśmy kompromisu pomiędzy zachowaniem pięknych, świątecznych tradycji i zachowaniem dobrego zdrowia oraz odpowiedzi na pytanie: “Jak cieszyć się zdrowym świętowaniem z bliskimi?”


Część praktyczną warsztatów poprowadziła znana wam zapewne z programu telewizyjnego Kuchnia+ Jagna Niedzielska, wielka miłośniczka i propagatorka nurtu zero waste w kulinariach.   Jagna przedstawiła nam swoje propozycje świątecznych dań, które postawiła w opozycji do ciężkich dań wigilijnych. Dorsz na kiszonej kapuście z pomidorami na stałe trafi do naszego domowego jadłospisu. Pierogi z mąki gryczanej i twarogu z ziołami absolutnie skradły nasze sera. Przepis podamy wam już wkrótce.  Zaglądajcie więc na nasz blog :) A teraz zobaczcie dania, które pod okiem Jagny przygotowaliśmy na warsztatach. Były lekkie, a jednocześnie pełne smaku i zdrowych, naturalnych, wartościowych produktów.

śledzie w soku z pomarańczy z czarnuszką
 
pierogi z mąki gryczanej z twarogiem, ziołami i okrasą z kaszy gryczanej
dorsz na kiszonej kapuście z pomidorami
kakaowy krem z suszonych owoców i dojrzałego bananaKomentarze

 1. Super wpis :) Dużo ciekawych rad!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajne porady dietetyczne, super wpis.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny blog właśnie czegoś takiego szukałem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj to niestety prawda, że wśród Polaków rośnie odsetek ludzi otyłych... to bardzo przykre, dlatego należy edukować społeczeństwo, aby w miarę możliwości zmniejszał się ten efekt. Świetny blog, na pewno przysłuży się osobom, które szukają zdrowszej wersji siebie :) teraz jest wiele możliwości, np. porady i ułożenie diety online, nawet bez wychodzenia z domu - wystarczy tylko chcieć poszukać :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI