TRYB JASNY/CIEMNY

ZANIM WYRUSZYSZ W WAKACYJNĄ PODRÓŻ


ubezpieczenie turystyczne, nationale nederlanden, chorwacja, rodzinne podrozezycie od kuchni
Spontaniczność kontra planowanie
Przygotowując wakacyjny wyjazd zawsze stawiamy na zachowanie równowagi pomiędzy robieniem dokładnego planu podróży, a spontanicznym wyruszaniem na przeciw przygodzie. Nie jesteśmy sztywno przywiązani do konkretnego planu zwiedzania. Przed wyjazdem oczywiście zawsze zbieramy jak najwięcej informacji o ciekawych miejscach, zabytkach, turystycznych atrakcjach oraz historii, kulturze i kuchni regionu który chcemy odwiedzić. Mamy w głowie zarys, luźny plan tego co chcemy zobaczyć, ale potem, już na miejscu jesteśmy otwarci na nowe doświadczenia i doznania. Tak naprawdę chcemy aby w naszej wakacyjnej podróży było zawsze miejsce na przygodę i podążanie w nieznane. Gdy nas jakieś miejsce zachwyci to nie zważając na wcześniej poczynione plany zostajemy w nim dłużej rozkoszując się malowniczym widokiem, cudowną plażą, wyborną kuchnią czy uroczym klimatem zabytkowych uliczek. 

ubezpieczenie turystyczne, nationale nederlanden, chorwacja, rodzinne podrozezycie od kuchni

Na wakacjach jesteśmy panami swojego czasu, a nie jego niewolnikami. Zrobiony uprzednio plan zwiedzania odkładamy „na później” modyfikując go na bieżąco w miarę potrzeb. Bardzo przyjemnie jest myśleć, że przecież możemy tu jeszcze wrócić w przyszłości by odwiedzić te wszystkie miejsca które chcemy zobaczyć. Takie wakacje to piękna sprawa… 


ubezpieczenie turystyczne, nationale nederlanden, chorwacja, rodzinne podrozezycie od kuchni

Odkrywając wakacyjne destynacje nie lubimy ulegać presji czasu. Urlop nie jest po to by bić rekordy w ilości zaliczonych punktów na mapie ale by delektować się pięknem świata i chłonąć klimat miejsc które się odwiedza.

Jak nie popłynąć na wakacjach
Aby móc w pełni cieszyć się taką podróżą niezbędne jest poczucie bezpieczeństwa jakie daje dobrze opracowany wakacyjny plan budżetowy. Na etapie jego tworzenia spontaniczność zdecydowanie spychamy na plan dalszy. Tu dokładne planowanie poprzedzone porządnie zrobionym „wywiadem gospodarczy” jest najważniejsze. Od wysokości kwoty jaką dysponujemy na wakacje naprawdę ważniejsze jest jej odpowiednie zagospodarowanie. Dysponując nawet małym budżetem możemy zaplanować ciekawe i pełne atrakcji wakacje.
Sprawdzamy wiele rzeczy zaczynając od cen noclegów w różnych standardach, po ceny żywności w restauracjach i na lokalnych bazarach. Zanim wybierzemy środek transportu sprawdzamy różne warianty podróży, ich dostępność i związane z tym koszty:

  • ceny benzyny, przewidywaną ilość przejechanych kilometrów, kursy walut
  • opłaty za autostrady, parkingi, promy,
  • ceny biletów lotniczych, kolejowych czy autokarowych
  • koszty wynajęcia samochodu
  • ceny i dostępność lokalnej komunikacji


Szukamy również informacji o cenach biletów do muzeów, rezerwatów przyrody, parków rozrywki i wszelakich szeroko rozumianych atrakcji turystycznych które zainteresowały nas w wybranym na wakacje regionie.

ubezpieczenie turystyczne, nationale nederlanden, chorwacja, rodzinne podrozezycie od kuchni

Robimy też listę zakupów rzeczy, które w danej podróży będą nam potrzebne. Na przykład jadąc w tym roku nad chorwackie morze wpisujemy na nią krem z filtrem UV, maski do snorkelingu z panoramicznym polem widzenia dające możliwość swobodnego oddychania przez nos i usta oraz odkrywania podwodnego świata, a także szybkoschnące buty do kąpieli z antypoślizgową podeszwą chroniącą nasze stopy przed kontaktem z jeżowcami i ułatwiające nam poruszanie się po skalistych i kamienistych plażach. Nie zapominamy również o składanych, grubych matach z pianki które zapewniają komfort podczas leżenia na kamienistej plaży.

ubezpieczenie turystyczne, nationale nederlanden, chorwacja, rodzinne podrozezycie od kuchni

Najlepszym ubezpieczeniem turysty jest zdrowy rozsądek a zaraz po nim ubezpieczenie turystyczne
Zdrowy rozsądek to jest coś, czego nie zostawiamy w domu wybierając się na wakacje. Niezależnie od tego jaki jest cel naszej podróży i czy jest to długo planowany urlop za granicą czy tylko krótki  i spontaniczny wypad na kilka dni w nieznane to nigdy nie zapominamy o ubezpieczeniu turystycznym. Z wakacji chcemy przywieść same dobre, kształtujące nas doświadczenia oraz wspomnienia nowo odkrytych miejsc, kultur i smaków. Chcemy przy tym uniknąć konsekwencji niebezpieczeństw związanych z podróżowaniem. O ich istnieniu nie zapominamy wyjeżdżając na wakacje. Wypadki przecież chodzą po ludziach niezależnie od czasu, okoliczności i miejsca w którym się znajdują. Chcemy jednak zminimalizować ich ewentualne nieprzyjemne dla nas skutki. Nie planujemy utraty bagażu, zgubienia czy kradzieży dokumentów, nieszczęśliwych wypadów czy choroby bo przecież przed nami są idealne wakacje ale jednak mamy świadomość, że i to może się nam w podróży przydarzyć. Aby uniknąć wysokich kosztów związanych z utratą bagażu, ewentualnym leczeniem, ratownictwem czy transportem medycznym do naszej walizki pakujemy zawsze ubezpieczenie turystyczne.

ubezpieczenie turystyczne, nationale nederlanden, chorwacja, rodzinne podrozezycie od kuchni

Karta EKUZ nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego
Jeżeli założyliście, że wystarczy posiadanie ważnej karty EKUZ aby spędzić spokojnie wakacje mając w razie czego zapewniony pełny dostęp do darmowej opieki medycznej podczas wyjazdu do krajów będących członkami UE i EFTA to jesteście w błędzie. Posiadając Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego uzyskamy jedynie niezbędną pomoc medyczną i tylko w publicznych placówkach medycznych. Podstawową zasadą korzystania z tej karty jest reguła, zgodnie z którą usługi medyczne wobec obcokrajowców świadczone są na takich samych zasadach jakie obowiązują obywateli danego kraju.  Karta EKUZ nie zastąpi ubezpieczenia turystycznego, bo nie pokrywa ona kosztów na jakie możemy być narażeni w zakresie transportu medycznego ubezpieczonego do Polski (a w razie wypadków czy poważnego zachorowania może on okazać się być niezbędny) i leczenia prywatnego (a w kurortach turystycznych lekarze często przyjmują wyłącznie w ramach prywatnej praktyki) oraz obowiązujących w niektórych krajach obowiązkowych dopłat za świadczenia medycznego (tzw współfinansowania usług medycznych przez obywateli, które obowiązuje np. w Chorwacji i we Włoszech). W wielu państwach członkowskich UE/EFTA, w ramach systemu publicznego nie jest finansowany transport karetką, czy też świadczenia z zakresu ratownictwa medycznego, zwłaszcza ratownictwa górskiego. Dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne pokryje powstałe w tych sytuacjach koszty. Przed wyjazdem do innego państwa członkowskiego UE/EFTA koniecznie poznajcie podstawowe informacje dotyczące obowiązujących w nim zasad funkcjonowania systemu opieki medycznej.

ubezpieczenie turystyczne, nationale nederlanden, chorwacja, rodzinne podrozezycie od kuchni

Jeśli już sam wakacyjny wyjazd jest dla was znaczącym wydatkiem w rocznym, rodzinnym budżecie to pomyślcie jakim obciążeniem stałaby się nagła konieczność ponoszenia wysokich kosztów leczenia za granicą. Taka sytuacja prowadzi najczęściej do powstania poważnego zadłużenia. I tak naprawdę nie dotyczy to tylko osób które na wakacje muszą oszczędzać przez cały rok. To poważny finansowy problem dla każdego, bo przykładowo transport medyczny chorego z któregoś z krajów europejskich do Polski może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Koszt ubezpieczenia turystycznego jest niewspółmiernie niski w stosunku do całości wydatków wakacyjnych. To jedynie kilka złotych dziennie za osobę.  Aby mieć spokojne wakacje naprawdę warto zaopatrzyć się w dobre ubezpieczenie podróżne nawet jeśli kupując je kupujemy jedynie święty spokój! Decydując się na wybór ubezpieczenia spróbujcie przewidzieć jakie zagrożenia są dla was najbardziej realne i wybierzcie odpowiednią polisę.

Komentarze

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI