TRYB JASNY/CIEMNY

JAK ZŁAGODZIĆ OBJAWY ATOPOWEGO ZAPALENIA SKÓRY U DZIECKA?

jak zlagodzic objawy atopowego zapalenia skory u dziecka

Jak złagodzić objawy atopowego zapalenia skóry u dziecka?

Według statystyk atopowe zapalenie skóry dotyka już co piąte dziecko. Na wczesnym etapie rozwoju choroby objawy można łatwo pomylić z alergią skórną. Jednak w przeciwieństwie do reakcji alergicznej, zmiany skórne wywołane AZS rzadko kiedy ustępują samoistnie i mają tendencję do nawracania. Towarzyszy im wyjątkowo silny świąd i sucha, miejscami popękana skóra. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak złagodzić objawy AZS u dziecka! 

Dieta eliminacyjna 

W przypadku dzieci z AZS nieestetyczne i trudno gojące się zmiany nie stanowią największego problemu. Skuteczną walkę z chorobą uniemożliwia przede wszystkim silny świąd. Przez ciągłe swędzenie dziecko nie może skupić się na zabawie, a nieustanne rozdrapywanie ran może doprowadzić do rozwinięcia się zakażenia. W celu złagodzenia świądu warto po zasięgnięciu opinii specjalisty zastosować dietę eliminacyjną. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że do zaostrzenia objawów AZS często dochodzi po kontakcie z alergenami pokarmowymi. Wykluczenie z diety dziecka alergenów powinno korzystnie wpłynąć na stan skóry. Specjaliści zalecają, aby poza typowymi alergenami nie podawać dziecku także kakao i kiszonek. Po wyeliminowaniu alergenów z diety dziecka swędzenie nie ustąpi całkowicie, ale powinno być zdecydowanie mniej intensywne. 

Leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy 

Atopowe zapalenie skóry to poważna choroba, dlatego dziecko, u którego zdiagnozowano AZS, powinno znajdować się pod stałą opieką lekarską. Specjalista dokładnie obejrzy zmiany i dopasuje rodzaj kuracji do potrzeb pacjenta. Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci w dużej mierze polega na stosowaniu leków przeciwhistaminowych i kortykosteroidów. Leki przeciwhistaminowe działają przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. Jest to skuteczny sposób na złagodzenie świądu i zadbanie o komfort dziecka. Jednocześnie takie środki wykazują również działanie uspokajające. W efekcie dziecko łatwiej zaśnie i bez problemu prześpi całą noc. Kortykosteroidy to bardzo silne leki, dlatego są przepisywane dzieciom tylko w szczególnych przypadkach. Wykazują działanie przeciwzapalne, dzięki czemu przynoszą wyraźną ulgę i łagodzą swędzenie, ale nie wpływają na przyczynę problemu. 

Kosmetyki nawilżające i opatrunki 

Skórę dziecka z AZS trzeba bardzo często nawilżać. Do tego celu możesz stosować kremy, maści, balsamy i emulsje, które zawierają emolienty. Kosmetyki nawilżające muszą mieć bezpieczny i sprawdzony skład oraz hipoalergiczną formułę. Przed zastosowaniem danego preparatu warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, czy nie koliduje z dotychczasowym leczeniem. U dzieci z AZS bardzo dobrze sprawdzają się również mokre i suche opatrunki. Jak je stosować? Na swędzącą skórę dziecka nałóż maść, a następnie owiń całość suchym lub mokrym bandażem. Opatrunek chroni podrażnione miejsce przed otarciami, przegrzaniem lub dotykaniem. W efekcie zmiany szybciej się zagoją, a swędzenie z czasem całkowicie ustanie. Objawy atopowego zapalenia skóry bardzo doskwierają dzieciom. Silne swędzenie może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie, powodować rozdrażnienie i negatywnie wpływać na nastrój. Dlatego to ważne, aby łagodzić objawy tego schorzenia wszelkimi dostępnymi sposobami.

Komentarze

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI