TRYB JASNY/CIEMNY

NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU


Być może jadąc dziś przez swoje miasto zobaczysz budynki rozświetlone niebieskim światłem lub zauważysz unoszące się ku niebu niebieskie balony. Będzie to wyraz solidarności z osobami zmagającymi się z autyzmem.  / 2 kwietnia 2015, TAURON Arena Kraków /

/ 2 kwietnia 2015, Kładka Ojca Bernatka /

2 kwietnia Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Światowym Dniem Wiedzy o Autyzmie. Ogólnoświatowa inicjatywa "Na niebiesko dla autyzmu" ( LIGHT IT UP BLUE ) rozpoczyna obchody światowego miesiąca wiedzy o tym zaburzeniu. Celem akcji jest pomoc w zrozumieniu tego zaburzenia i uwrażliwienie innych na problemy dotkniętych nim osób i ich rodzin.
Dlaczego wybrano kolor niebieski ? 
Moje pierwsze skojarzenie z tą barwą to artysta Yves Klein (widoczny na pierwszym zdjęciu). Z koloru niebieskiego uczynił oś swojej twórczości. Przeszedł do historii jako wynalazca błękitu. Tak całkiem dosłownie jako wynalazca :) Opracował i opatentował kolor International Klein Blue. 
Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Pewnie stąd jej skojarzenie z autyzmem.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego; jest zaburzeniem rozwoju. Typowe dla niego nieprawidłowości ujawniają się w trzech sferach: relacji społecznych, komunikacji i wzorca zachowań, charakteryzującego się pewnym schematyzmem. Nasilenie trudności specyficznych dla autyzmu, a także poziom funkcjonowania osób nim dotkniętych jest bardzo zróżnicowany, dlatego też często w odniesieniu do tego zaburzenia używa się terminu „spektrum zaburzeń autystycznych”. " ŻYCIE JEST JAK PUDEŁKO CZEKOLADEK, NIGDY NIE WIESZ CO CI SIĘ TRAFI."


Są słowa, które towarzyszą nam przez całe życie; zadomawiają się w naszej pamięci zasłyszane gdzieś lub przeczytane. Mnie w taki sposób wgrało się w świadomość zdanie Winstona Grooma z książki "Forrest Gump". Autyzm nie jest problemem innych ludzi, to nie jest tak, że ciebie ten problem nie dotyczy. W ostatnich latach wzrosła częstość występowania zaburzeń należących do autystycznego spektrum. Z niektórych badań wynika, że obecnie mogą one występować nawet u jednej na 100 osób. Te statystyki  w zastraszającym tempie rosną z roku na rok. ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z największych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS. Ty jako rodzic, brat, dziadek, przyjaciel, sąsiad też być może będziesz musiał się z tym zmierzyć. Szanse, że w tej wyliczance losu padnie akurat na ciebie są całkiem spore.
Na nas padło. Z torebki czekoladowych cukierków wyciągnęliśmy ten w niebieskiej polewie. Nasz najstarszy syn w wyniku swojej choroby postrzega świat odmiennie niż my, inaczej odbiera bodźce zmysłowe. Ma problemy z rozumieniem emocji, uczuć i reakcji innych ludzi. Wielką trudność sprawia mu przekazanie własnych myśli, doznań i uczuć. Nie mówi, jest niepełnosprawny, niesamodzielny. Jest przez nas kochany. Ale dla ludzi, którzy mijają nas na ulicy często jest "inny", dziwny, wytykany palcami bądź  "niewidzialny". 

Taki dzień jak dziś ma przyczynić się do zmiany tego sposobu postrzegania. To właśnie dlatego na niebiesko rozświetlą się budynki na całym świecie. Może przykuje to twoją uwagę, skłoni do poszerzenia wiedzy o autyzmie. Może właśnie dzięki temu zmienisz sposób postrzegania innych ludzi i widząc w przestrzeni publicznej rozkrzyczanego, agresywnego czterolatka i trochę bezradnych wobec jego zachowanie rodziców przestaniesz myśleć, że to na pewno efekt "bezstresowego wychowania" i oceniając sytuację, której jesteś światkiem weźmiesz pod uwagę autyzm.NIE BĄDŹ ZIELONY W TEMACIE AUTYZMU ! 

W kwietniu bądź niebieski ! 
2 kwietnia włącz się w inaugurację obchodów Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu i zaświeć się „Na niebiesko dla autyzmu". 

* Poszerz swoją wiedzę na temat autyzmu i innych całościowych zaburzeń rozwoju. Podziel się nią z innymi wykorzystaj do tego na przykład portale społecznościowe, w których jesteś aktywny.

* Jeśli możesz - wesprzyj organizacje pozarządowe niosące pomoc osobom z autyzmem. Badania naukowe, jak i doświadczenia praktyków jednoznacznie pokazują, że im wcześniej zostanie postawiona diagnoza i im szybciej rozpoczęta będzie terapia, tym szansa na poprawę funkcjonowania autystycznego dziecka rośnie.


* Nie każdy może wziąć czynny udział w zorganizowanych akcjach, happeningach czy koncertach, ale każdy może wyrazić swoje wsparcie osobom autystycznym oraz ich rodzinom poprzez drobny gest solidarności z nimi i może dodać w tym dniu niebieski element do ubrania czy makijażu.

Jeśli mieszkasz w Krakowie lub jego okolicach :

02.04.2015, godz. 18:00 – 22:00 
Niebieskie iluminacje: Kładka o. Bernatka, TAURON Arena Kraków, budynek KTA o/Kraków, Uniwersytet Pedagogiczny, Uniwersytet Rolniczy, budynki Centrum Autyzmu.
02.04.2015, godz. 11:00 – 12:00
Happening "W chmury dla autyzmu" - wypuścimy setki niebieskich balonów na Pl. J. Nowaka Jeziorańskiego (k. Galerii Krakowskiej).

02.04.2015, godz. 18:00 – 19.30
Przejazd rowerowy „Wkręć się w autyzm” współorganizowany z Kraków Miastem Rowerów. Trasa: Rynek Główny – Kładka o. Bernatka – Tauron ARENA Kraków. Więcej na http://goo.gl/4Tkod1

02.04.2015, godz. 18:00 – 22:00 
Niebieska telewizja w bus TV - W 27 autobusach różnych linii Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie będziecie mogli oglądać spot popularyzujący wiedzę na temat autyzmu.
02.04.-30.04.2015
Ekspozycja wystawy "Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie"
Wojewódzka Biblioteka Publiczna
ul. Rajska 1, Kraków

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja
Al. F. Focha 39, KrakówKomentarze

  1. Fajny blog, pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama jestem rodzicem dziecka u którego zdiagnozowano autyzm.Takie działania są nam wszystkim bardzo potrzebne

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI