TRYB JASNY/CIEMNY

WPŁYŃ NA WOLNĄ WODĘ, WODA WOLNA OD BUTELEK
WODA WOLNA OD BUTELEK

WPŁYŃ NA WOLNĄ WODĘ - to projekt realizowany przez Fundację Sendzimira dofinansowywany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest kształtowanie proekologicznych postaw konsumenckich w zakresie korzystania z wody w opakowaniach jednorazowych czyli promocja racjonalnego podejścia do opakowań jednorazowych na wodę i napoje wśród mieszkańców, instytucji miejskich oraz firm w polskich miastach. 

Kampania skierowana jest zarówno do świadomych konsumentów jak i profesjonalistów z branży hotelarskiej, gastronomicznej i rozlewniczej. Przesłanie ma trafić m.in. do osób prowadzących restauracje, kawiarnie, bary i przekonać ich do serwowania klientom ich lokali wodę z kranu w karafkach. Promocja picia wody z kranu obok propozycji wprowadzenia butelek zwrotnych i wielorazowych stanowi centralny motyw projektu. Główne działania realizowane w ramach projektu odbywają się na terenie Łodzi, Warszawy i Krakowa. Efektem działań będzie zbudowanie sieci lokali podających wodę z kranu w miastach objętych tym projektem. 
 

ZA PICIEM WODY Z KRANU, A NIE Z BUTELKI PRZEMAWIAJĄ WZGLĘDY  EKOLOGICZNE, EKONOMICZNE I ZDROWOTNE.

EKOLOGIA :

Każdego roku pijemy coraz więcej wody butelkowej motywowani licznymi kampaniami edukacyjnymi i prozdrowotnymi, które kształtują nasze konsumenckie zwyczaje.
Czy spojrzeliście na wodę w butelce z punktu widzenia ekologii ?
Czy myśleliście o tym co dzieje się z rosnąca górą pustych butelek po wodzie ?
Ilość odpadów opakowaniowych stale w Polsce rośnie. Nie radzimy sobie dobrze z tym problemem. Robiąc codziennie zakupy nie tylko nabywamy interesujący nas produkt, ale także opakowanie, w którym jest on sprzedawany. To opakowanie w większości przypadków ląduje w koszu na śmieci zaraz po zużyciu zakupionego towaru. Choć butelki typu PET mogą być wykorzystywane niemal w nieskończoność, to w Polsce do recyklingu trafia zaledwie 24 % butelek tego typu. Statystyczny Polak wypije w 2015 roku 95 litrów wody butelkowej, czyli o niemal 40 % więcej niż pięć lat temu. To coraz większy ekologiczny problem dla naszego środowiska.

Na zdjęciu od lewej dr Tadeusz Bochnia, kierownik Laboratorium Centralnego MPWiK Kraków i Karol Grabias - Fundacja Sendzimira
 
Czy zastanawiał was kiedyś problem śladu węglowego jaki pozostawia woda butelkowana ?

Każdy z nas ma swój udział w emisji dwutlenku węgla – gazu, którego emisja powoduje zmiany klimatu. Tak w skrócie ślad węglowy produktu jest miarą wpływu danego produktu na środowisko naturalne w przeliczeniu na wielkość emisji gazów cieplarnianych wyrażonych w gramach ekwiwalentnych CO2. Ślad węglowy produktu obejmuje więc między innymi emisje spowodowane :
* wydobyciem surowców, z których został wytworzony dany produkt
* jego produkcją
* produkcją i transportem opakowań, w których jest sprzedawany i transportowany do nabywcy
* jego transportem
*użytkowaniem
* oraz składowaniem bądź recyklingiem po zużyciu ( patrz rosnąca góra zużytych butelek typu PET) 

PYTANIE BRZMI : czy dokonując zakupów myślicie kiedyś o tym, jak długą drogę musiały przebyć kupowane przez was produkty i jaki miało to wpływ na ekosystem ?

Z ekologicznego punktu widzenia kupowanie wody butelkowanej pochodzącej np. z Japonii, Andów, islandzkiego lodowca, Fidżi czy Australii jest bardzo niekorzystne dla środowiska naturalnego. 

PICIE WODY Z KRANU ZNACZĄCO ZMNIEJSZA ŚLAD WĘGLOWY WODY !
Śniadania prasowe w Krakowie poświęcone trendowi serwowania wody z kranu w restauracjach 

EKONOMIA :

Jeśli nie przemawiają do ciebie argumenty ekologów, to może do picia wody z kranu przekona cię prosty rachunek ekonomiczny :

* 1,5 litrowa butelka wody butelkowanej kosztuje około 1,50 zł

* Cena 1,5 litra wody z kranu w Krakowie to około  0,006 zł

Co to oznacza dla twojego domowego budżetu ? 

CENA 1 BUTELKI WODY BUTELKOWANEJ = CENIE PONAD 250 BUTELEK WODY Z KRANU !

Cena 1,5 litra wody w butelce typu PET = cenie ponad 375 litrów wody z kranu

NIE BĄDŹCIE POZERAMI

Kupowanie drogiej wody mineralnej daje niektórym osobom pozory życia w luksusie. Ale są to jedynie pozory. Nie warto kierować się snobizmem. Najbogatszy człowiek świata, Bill Gates, wręcz ostentacyjnie zamawia w restauracjach i pije wodę z kranu. 

Dziś może wydaje się to zabawne, ale prawdę jest, że w Polsce w czasach PRL-u plastikowa siatka-reklamówka i napój w plastikowej butelce funkcjonował w społecznej świadomości jako ten pochodzący z "lepszego, zachodniego świata". Czasy kompleksów mamy już jednak za sobą i ten sposób postrzegania też co po niektórzy powinni już wyprzeć ze swojej podświadomości :)


WYGODA :


No dobra, nie da się ukryć, że w wielu sytuacjach, miejscach i okolicznościach wygodniej jest nabyć i zaspokoić pragnienie wodą butelkowaną. Niezaprzeczalnie racja w tym jest.

ALE KUPOWANIE WODY BUTELKOWANEJ CELEM SPOŻYWANIA JEJ W DOMU (SZKOLE LUB W PRACY) WYGODNE JUŻ NIE JEST. Jeśli się z tą tezą nie zgadzasz to spróbuj wczuć się w rolę ojca rodziny, powiedzmy takiej z dwójką dzieci, który musi po te zgrzewki z wodą butelkowaną pojechać do sklepu i przywieść je do domu ( TU ŚLAD WĘGLOWY OWEJ WODY WZRASTA ! ), a potem wytaskać je np. na trzecie piętro w bloku bez windy podczas gdy wodę równie dobrej jakości jego rodzina może nalać sobie po prostu z kranu do szklanki. A nosić jest co ! W mojej rodzinie pragnienie zaspokajamy w dużej mierze wodą i to niezależnie od pory roku. Ilość zgrzewek wody jaką musielibyśmy nieść ze sklepu do domu jest naprawdę spora ! Przełożyłoby się to również na dużą ilość odpadów opakowaniowych.
 
Na zdjęciu dr Tadeusz Bochnia, kierownik Laboratorium Centralnego MPWiK Kraków.

JAKOŚĆ I CZYSTOŚĆ WODY Z KRANU :
 

W społecznej świadomości pokutuje nadal wiele mitów dotyczących wody z kranu. Wciąż pamiętamy czasy, w których była ona nie najlepszej jakości. To przekonanie odziedziczyliśmy po poprzednich pokoleniach. Wszystko się jednak zmieniło.

Woda kranowa jest czysta bakteriologicznie, tak więc jej gotowanie jest niepotrzebne. Wysoka temperatura zabija jedynie mikroorganizmy, a te są już wcześniej z kranówki usuwane. Woda pitna dostarczana mieszkańcom Krakowa jest ściśle monitorowana i nie zawiera żadnych szkodliwych dla zdrowia bakterii; spełnia nawet najbardziej rygorystyczne europejskie normy. 16 czerwca 2015 roku Wodociągi Krakowskie otrzymały Medal Europejski za „Dobrą wodę prosto z kranu”. Medal Europejski jest przyznawany od 2000 r za produkty i usługi najwyższej jakości.Woda w krakowskich kranach jest średnio twarda ( co jest uciążliwe dla sprzętów gospodarstwa domowego) ale równocześnie posiada spore ilości minerałów przez co może mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie (ponad 300 mg składników mineralnych w 1 litrze) w tym biopierwiastki takie jak wapń i magnez. Przegotowanie wody powoduje wytrącenie w postaci osadu (kamienia) części minerałów – zwłaszcza związków wapnia i magnezu – co zmiękcza wodę, ale również powoduje zubożenie składu mineralnego wody. Z tego powodu gotowanie wody nie jest zalecane przy bezpośrednim spożyciu. 

PAMIĘTAJCIE : Powstawanie kamieni w organizmie człowieka wynika głównie z zaburzeń metabolizmu (powstają ze złogów szczawianów, cholesterolu, struwitu czy moczanów) i nie ma związku z twardością spożywanej wody ! 

Skład chemiczny wód butelkowanych i ich parametry mikrobiologiczne są różne, jednak ich kontrola jest mniej restrykcyjna niż wody kranowej. Poza tym większość wód z butelek nie różni się od kranówki pod względem zawartości minerałów. Pod względem zawartości wapnia i magnezu woda kranowa w Krakowie klasuje się pomiędzy butelkowana mineralną wodą średnio zmineralizowaną i butelkowaną wodą mineralną nisko zmineralizowaną pozostawiając w tyle butelkowana wodę źródlaną ( jeśli chodzi o zawartość potasu - woda z kranu wyprzedza wodę mineralną butelkowaną średnio zmineralizowaną. [źródło]


Chlor zawarty w wodzie pitnej jest środkiem dezynfekującym i gwarantem mikrobiologicznego bezpieczeństwa wody. Stosowane w wodzie kranowej dawki chloru nie mają szkodliwego działania.

CELEM PROJEKTU "WODA WOLNA OD BUTELEK" NIE JEST UDOWODNIENIE, ŻE WODA Z KRANU JEST LEPSZA OD WODY MINERALNEJ, A JEDYNIE POKAZANIE, ŻE JEST DOBRA I ZDROWA DO PICIA PROSTO Z KRANU I CO WIĘCEJ NIE TWORZY TAK JAK WODA BUTELKOWANA ODPADÓW OPAKOWANIOWYCH UCIĄŻLIWYCH DLA ŚRODOWISKA NATURALNEGO.


PITNIKI WODY


Wzorując się na przykładzie  wielu europejskich miast Krakowskie Wodociągi zainstalowały na terenie miasta urządzenia nieodpłatnie dostarczające wodę do picia. W Krakowie funkcjonują dwa pitniki (jeden na Rynku Głównym pomiędzy Ratuszem i Sukiennicami, a drugi w Parku Jordana ). Turyści i mieszkańcy miasta mogą bez ograniczeń korzystać w nich z wody zdatnej do picia. Krakowskie Wodociągi planują zamontowanie kolejnych pitników na terenie miasta.
WODA Z KRANU W RESTAURACJACH

„ Są dwie rzeczy, po których poznaję dobrą restaurację gdy odwiedzam Paryż : darmowe bagietki i karafka z wodą z kranu” – mówi Stefan Wroński, redaktor naczelny magazynu „Restauracja”. Do Polski ten zwyczaj przenika powoli i napotyka wiele barier i uprzedzeń. Jakość naszej wody z kranu doścignęła tymczasem zachodnie standardy, gdzie popularne jest spożywanie wody z kranu, a serwowanie takiej wody w restauracjach jest tam praktyką bardzo popularną. Francuzi, Niemcy czy Brytyjczycy nie boją się gasić pragnienia kranówką – wiedzą, że w całej Unii Europejskiej musi ona spełniać wysokie standardy jakości. Francja nakłada wręcz na restauracje obowiązek podania za darmo wody z kranu, jeśli zażyczy sobie tego klient.

W Polsce restauratorzy jeśli nawet słyszeli o zwyczaju podawaniu wody z kranu klientom to sami jednak boją się ten zwyczaj wprowadzać w swoich lokalach. Z badań wynika, że jest to w Polsce praktyka niszowa popularna jedynie w lokalach alternatywnych, wegetariańskich, wegańskich – stawiających na ekologiczny wizerunek. Woda z kranu jest najmniej popularna w lokalach ekskluzywnych, o ukształtowanej reputacji i mających „tradycyjny” wizerunek. Z pewnością potrzeba jeszcze trochę czasu i wielu kampanii społecznych aby ich klienci przestali kojarzyć z prestiżem kupowanie drogiej, importowanej z zagranicy wody w butelkach uznając że wyrazem prawdziwie wysokiej klasy jest  podążanie za proekologicznymi trendami.

Dla wielu restauratorów nieuzasadniony strach przed składem, jakością wody i wodociągów miejskich oraz reakcją klientów okazuje się silniejszy, niż potencjalne korzyści wizerunkowe.


Do akcji "Tu dostaniesz wodę z kranu" przyłączyło się już wiele restauracji, barów i knajp z całej Polski. Jednakże jak wynika z pilotażowego badania, przeprowadzonego przez Fundację Sendzimira, większość właścicieli restauracji nadal obawia się złej jakości wody z kranu oraz utraty części dochodu – pochodzącego z wody butelkowanej ( obawiają się spadku sprzedaży wody i napojów butelkowanych). Czy słusznie - moim zdaniem niekoniecznie. My chętniej wybierzemy się na rodzinny obiad do restauracji gdy wiemy, że koszty związane z napojami już nam potencjalnie odpadają bo możemy zamówić do picia wodę kranową.


TO OD NAS, GOŚCI RESTAURACJI, ZALEŻY CZY POWSZECHNY W EUROPIE ZACHODNIEJ ZWYCZAJ SERWOWANIA DARMOWEJ WODY Z KRANU PRZYJMIE SIĘ RÓWNIEŻ W POLSCE.


NASZĄ DECYZJĄ JEST TO, KTÓRE RESTAURACJE ODWIEDZAMY CHĘTNIE I CO NAMI W TYM WYBORZE KIERUJE. TO NASZ WYBÓR JEST WSTANIE NAJSKUTECZNIEJ PRZEKONAĆ WŁAŚCICIELI KNAJP DO PODAWANIA GOŚCIOM WODY Z KRANU NA ŻYCZENIE.


Skoro jak wynika z przeprowadzonych badań ankietowych w wielu restauracjach Krakowa darmowa woda z kranu bywa serwowana w karafkach na życzenie angielskich klientów, to nie istnieje żaden powód aby nie była podawana również polskim klientom !


Lokale gastronomiczne podające swoim klientom darmową wodę kranową w karafkach są przez nich postrzegane jako bardziej przyjazne. Jest to praktyka, która mnie zachęca do odwiedzenia restauracji. A stawką tu są nie tylko korzyści wizerunkowe restauracji - przede wszystkim zyskuje na tym  środowisko naturalne.

WEŹ UDZIAŁ W GRZE MIEJSKIEJ :

Wpłyń na wolną wodę i weź udział w grze miejskiej ! 

Za pomocą TEJ APLIKACJI możesz podzielić się informacjami, gdzie w Twoim mieście można otrzymać wodę z kranu.Na podstawie materiałów prasowych Fundacji Sendzimira oraz materiałów publikowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie


Komentarze

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI