TRYB JASNY/CIEMNY

JAGLANY DETOKS MAREK ZAREMBA - RECENZJA KSIĄŻKIJAGLANY DETOKS Marka Zaremby to nie jest typowa książka kulinarna, którą weźmiecie w dłonie i tak po prostu przewertujecie w poszukiwaniu przepisu na pyszne śniadanie czy obiad. Tej książce musicie poświęcić i czas swój i uwagę. To książka dla ludzi myślących i poszukujących. Skłoni was do zastanowienia się nie tylko nad waszym codziennym jadłospisem i płynącymi z niego konsekwencjami dla waszego zdrowia i samopoczucia, ale również do przemyśleń nad życiem i wartościami którymi się w nim kierujecie. Naprawdę warto ją przeczytać by na chwilę zatrzymać się w tym pędzie na oślep przed siebie. To książka o kaszy jaglanej, zdrowym odżywianiu i o tym czego wszyscy jesteśmy spragnieni - o miłości. Autor mówi otwarcie o tym jak wielkie znaczenie dla naszego zdrowia mają nasze emocje i uczucia. Przedstawiony w niej Program Jaglany Detoks oparty jest w dużej mierze na wysoko odżywczych, nieprzetworzonych produktach o działaniu odkwaszającym. Autor propaguje w tej książce odnowę postu (rozumianego nie jako głodzenie się, ale jako stosowanie odpowiedniej diety) jako remedium na nasze dolegliwości związane ze zdrowiem oraz samopoczuciem. Dieta nie jest dla Marka Zaremby synonimem odchudzania ale stylem życia.

  
JAGLANY DETOKS to jest książka wartościowa zarówno pod względem poznawczym, intelektualnym jak i  ze względu na wartości moralne i etyczne jakie przekazuje. Przyznacie, że to wyjątkowe połączenie gdy chodzi o książkę kulinarną, od której aż tak wiele zazwyczaj nie oczekujemy dostać. Wysoka kultura słowa i niewątpliwy talent literacki jej autora sprawia, że czyta się ją lekko i przyjemnie, a dodajmy w tym miejscu, że książka porusza dogłębnie i wieloaspektowo złożone tematy dotyczące funkcjonowania naszego organizmu oraz wpływu jaki ma sposób odżywiania na nasze zdrowie i samopoczucie wskazując nam drogę do osiągnięcia wewnętrznego spokoju i równowagi życiowej. To książka o alchemii diety i prozdrowotnych właściwościach pożywienia. Autor uświadamia nam jakie zagrożenia kryją się za spożywaniem produktów  wysoko przetworzonych i zakwaszających nasz organizm.Żyjemy w czasach, w których praktycznie każdy może wydać swoją książkę i nie ma tu większego znaczenia czy jest cenionym autorytetem w dziedzinie o której pisze, czy też jest zupełnym laikiem. Dziś wystarczy, że ktoś "jest znany z tego, że jest znany", że jest tzw celebrytą by już mógł pretendować do roli autora poradników. Gdy bierzemy w dłonie książkę Marka Zaremby możemy być więcej niż spokojni jeśli chodzi o kompetencje jej autora. Marek Zaremba jest dietoterapeutą, specjalistą medycyny komórkowej i terapeutą I stopnia medycyny św. Hildegardy. Jest autorem bloga kulinarnego GOTUJ ZDROWO. Od wielu lat prowadzi praktykę dietoterapii oraz warsztaty kulinarne w akademii kulinarnej KULINARE Gotuj Zdrowo. Brak dysonansu pomiędzy stylem życia jaki prowadzi Marek Zaremba, a tym o czym pisze w swojej książce czyni go dodatkowo bardziej wiarygodnym jako autora poradnika dietetycznego."JAGLANY DETOKS" Marka Zaremby przedstawia siedmiodniowy program detoksykacyjny oparty na daniach z kaszą jaglaną w roli głównej. To dieta  zróżnicowaną o działaniu odkwaszającym na nasz organizm. Książka przedstawia 53 ciekawe przepisy na zdrowe, lekkie, szybkie i proste w przygotowaniu dania z wykorzystaniem powszechnie dostępnych na polskim rynku składników (powszechnie dostępnych w dużym mieście i w sklepach internetowych). Przepisy kulinarne podzielone zostały na 5 podrozdziałów :

* śniadania ( 8 )
* zupy ( 9 )
* przekąski ( 6 )
* dania główne ( 15 )
* sałatki ( 5 )
* soki, koktajle i napary ( 7 )
* detoks party ( 3 )

Książka wydana została na dobrej jakości papierze; ma bardzo wygodny format, twardą okładkę oraz przejrzysty, czytelny rozkład na stronach co ułatwia i uprzyjemnia jej użytkowanie. Kartki książki są szyte, a nie klejone (wielki plus !)

Podział na rozdziały jest trafny i głęboko przemyślany. Autor powoli, nienachalnie prowadzi czytelnika w kierunku podjęcia decyzji o radykalnej zmianie stylu życia i sposobu odżywiania. Jako początek tego procesu proponuje nam siedmiodniowy program JAGLANY DETOKS (wegetariański lub z zastosowaniem ryb i drobiu). Każda, nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Przedstawiony w tej książce post oparty na kaszy jaglanej jest właśnie tym pierwszym krokiem w kierunku poprawy naszego zdrowia i samopoczuciu. 
Książka podzielona jest na cztery główne części. Kolejno opisuje zagadnienia związane z dietą, aktywnością i świadomością oraz prezentuje przepisy kulinarne. Już na początku książki Marek Zaremba bardzo dokładnie opisał kaszę jaglaną, jej prozdrowotne właściwości i sposoby jej przyrządzania.

Obok każdego przepisu kulinarnego zamieszczone są  porady żywieniowe oraz informacje o sile zasadotwórczego wpływu danego dania na nasz organizm oraz o jego ochładzającym lub rozgrzewającym działaniu.

Jedną z pasji Marka Zaremby jest fotografia kulinarna. Jest on autorem niezwykłych zdjęć dołączonych do przepisów kulinarnych wchodzących w skład Programu Jaglany Detoks. Skutecznie zachęcają do zmiany sposobu odżywiania. Gdy na nie patrzę mam ochotę wszystkiego spróbować :) Przepiękne zdjęcia Marka Zaremby możecie również obejrzeć zaglądając na jego blog GOTUJ ZDROWO.
Robię przerwę w czytaniu.
Idę do kuchni.
Przegląd lodówki i zawartości spiżarni jest jak rachunek sumienia. Trochę tych żywieniowych grzechów się nazbierało.
Przygotowując koktajl jaglano-owocowy z dodatkiem mleka kokosowego kieruje się zaleceniami dietetycznymi Marka Zaremby. Smakuje wybornie. Nie tylko ja jestem zachwycona jego smakiem; również Piotr i dzieciaki mówią, że jest pyszny. 
Jestem już wpół kroku do podjęcia decyzji o rozpoczęciu swojego pierwszego jaglanego detoksu :)


 Na zdjęciu mój jaglany koktajl :)Lektura książki JAGLANY DETOKS Marka Zaremby uświadamia mi jak bardzo ludziom brakuje dziś duchowej równowagi. Odchodzimy od religii i jednocześnie zaczynamy szukać pomocy u psychologów i psychoterapeutów. Jest w tym jakaś niekonsekwencja; potwierdzenie tego, że do szczęścia niezbędny jest człowiekowi duchowy przewodnik, ktoś kto ma dla nas odpowiedź na wszystkie nękające nas egzystencjalne pytania. Dla Marka Zaremby odnalezienie Boga było zwrotnym punktem w życiu. Łaska wiary, która spłynęła na niego była objawieniem, natchnieniem; to dzięki niej odmienił swoje życie, odnalazł drogę ku szczęściu i zdrowiu. To Panu Bogu w pierwszej kolejności dziękuje za uzdrowienie i natchnienie do napisania tej książki. Czytając można w którymś momencie odnieść wrażenie, że wiara w Boga jest równie ważną częścią Programu Jaglany Detoks jak sama dieta oparta na kaszy jaglanej; może nawet nieodzowną jego częścią. Automatycznie nasuwa się więc pytanie :  

 Czy człowiek niewierzący, ateista, ktoś kto odszedł od Boga i Kościoła lub wyznający inna wiarę może skutecznie przeprowadzić jaglany detoks według wskazań Marka Zaremby

Odpowiedz jest prosta - TAK.   
Marek Zaremba pisząc o swoim życiu w Prawdzie i zgodnie z zasadami kościoła katolickiego pisze o  rzeczach uniwersalnych: o najważniejszych wartościach życiowych, o potrzebie miłości, o osamotnieniu ludzi, o otwarciu na innych, o spojrzeniu wgłąb siebie, o tempie naszego życia i pogoni za nieistotnymi wartościami i dobrami. To właśnie nauka płynąca od Boga pozwoliła mu odnaleźć tę właściwą drogę ku równowadze wewnętrznej, szczęściu i zdrowiu. W swojej książce wskazuje nam tę najprostszą z dróg ku równowadze wewnętrznej. Czy nie można pójść inną, pewnie bardziej wyboistą drogą by żyć w poczuciu szczęścia i bliskości z innymi ludźmi i światem? Ależ można! Nie ma "jednej właściwej drogi" dla wszystkich. Myślę, że można być dobrym, szczęśliwym i spełnionym człowiekiem nie będąc katolikiem choć pewnie wtedy nie na każdym "rozstaju dróg" będzie czekał na nas "drogowskaz". Ale to już rzecz do rozważania dla teologów :)  

Zakładam, że część czytelników nie przebrnie przez rozdziały tej książki dotyczące wiary i przeskoczy od razu do zasad siedmiodniowego detoksu i przepisów kulinarnych. Żyjemy w świecie, w którym najważniejszy jest czas. Chcemy gotowych rozwiązań, a nie rozmyślań nad sensem życia i wartościami. Pędzimy na oślep przez życie często nie wiedząc nawet za czym tak gonimy. Może więc warto się zatrzymać na chwilę i zajrzeć wgłąb siebie? W książce JAGLANY DETOKS Marka Zaremby odnajdziecie podejście holistyczne do zdrowia, na które składa się odpowiednia dieta, regularna aktywność i świadomość naszej złożonej natury. Ciało jest traktowane jako pewien system, którego wszystkie elementy połączone są ze sobą

Przeczytajcie tę książkę, szczerze wam ją polecamy, bo jak pisze jej autor "nigdy nie jest za późno by zadbać o siebie i swoich bliskich".

Stosowanie Programu Jaglany Detoks to według Marka Zaremby niezwykle ważny element w profilaktyce przeciwnowotworowej oraz  najlepsza droga do :

* poprawy stanu zdrowia
* lepszego samopoczucia
* uniknięcia chorób cywilizacyjnych i autoimmunologicznych
* wzmocnienia układu odpornościowego 
* uzyskania prawidłowej wagi ciała
* poprawy stanu skóry, włosów i paznokci
* złagodzenia objawów alergii pokarmowej i wziewnej


Prawdziwe jedzenie ma nadprzyrodzona moc, uzdrawia, daje szczęście i nieprzerwanie łączy ludzi” Marek Zaremba „Jaglany detoks”, wyd. Pascaltytuł : JAGLANY DETOKS

autor : Marek Zaremba

wydawnictwo : Wydawnictwo Pascal

rok wydania : 2015

ilość stron : 336

format :  24,2 cm x 16,6 cm

cena : 39,90 zł

Komentarze

 1. Takie jedzonko to jest coś fajnego. Ale nie wiem czy mnie stać na zdrowe odżywianie :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie to wygląda, ale faktycznie mogą to być faktycznie bardzo drogie rzeczy, raz na jakiś czas można sobie pozwolić ale to tyle.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka, jeśli się faktycznie ją przeczyta, a nie tylko przejrzy obrazki i przepisy... potrafi odmienić myślenie. Moje odmieniła, jestem już po detoksie i... chcę więcej! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała recenzja. Zachęciła mnie Pani do kupienia tej książki. Od dawna stosuję zalecenia Stefanii Korżawskiej dotyczące powrotu do prostej kuchni i do naszego wspaniałego daru, jakim jest kasza jaglana. Od roku Hildegarda z Bingen podbiła moje serce i wiele dobrego jej zawdzięczam, zwłaszcza w leczeniu alergii i odzyskaniu wigoru. Sięgnę zatem z chęcią po książkę p.Zaremby, bo te przepisy na pewno są dla mnie i mojej rodziny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hildegarda z Bingen - od jakiegoś czasu krąży za mną w kontekście muzycznym. Jestem zaskoczona, że może inspirować również kulinarnie! Kupuję książkę!

   Usuń
 5. Skusiła mnie okładka, piękne zdjęcia potraw w środku i moja słabość do czytania o zdrowym odżywianiu. Niestety książka mnie nie urzekła. Nie spodziewałam się jednak i nie oczekiwałam po książce o kaszy ducha ewangelizacji. Podoba mi się holistyczne podejście autora do detoksu, żeby zwrócić uwagę na oczyszczenie i ciała, i duszy. Niestety, przez większość książki Marek Zaremba tłumaczy nam, dlaczego chorujemy, czym jest detoks, dlaczego go warto wypróbować- i w końcu!- jak go przeprowadzić. Zdecydowanie za dużo miejsca zajmuje jego refleksja o zgubnej cywilizacji, stresie kulturowym i wierze, a za mało miejsca poświęcono samym przepisom. Męczyły mnie powtórzenia tych samych myśli i mgliste tłumaczenia, jak choćby to, dlaczego nie wolno praktykować jogi, w którym jedno z bardziej zrozumiałych zdań brzmi: wszyscy chrześcijanie powinni jasno wiedzieć, że to nie "powitanie słońca" ani żadne inne ćwiczenia jogi, ani w ogóle jakiekolwiek ćwiczenia mogą nam zapewnić więcej łaski Bożej. Zgadzam się! Oczywiście, że się zgadzam. Pytanie tylko, czy ktoś robi przysiady lub koci grzbiet właśnie dla tej łaski? Książkę ratują piękne zdjęcia potraw i ciekawe przepisy, szkoda, że jest ich tak niewiele

  A może czepiam się, żeby odreagować, bo nie wyszła mi szarlotka z przepisu autora. Tak zachęcająco wyglądała w książce!

  OdpowiedzUsuń
 6. Na książkę trafiłam przypadkowo w księgarni internetowej. Aspekt duchowy tylko przekonuje mnie do jej kupienia.
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka powinna mieć tytuł:Jaglany Detoks prowadzi do ZBAWIENIA.Autor poprzez tytuł Jaglany Detoks jest nieuczciwy wobec czytelnika.Aspekt ewangelizacyjny jest nadużyciem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TU NIE MA MOWY O NIEUCZCIWOŚCI. Książka w czytelny i bardzo wyraźny sposób podzielona jest na rozdziały. Część o JAGLANYM DETOKSIE opracowana jest w sposób bardzo rzeczowy i obszerny. Autor przekazuje tu ogrom wiedzy z zakresu dietetyki, a zaprezentowane przepisy kulinarne zaciekawią każdego zainteresowanego tym tematem. Znajomości sztuki kulinarnej autorowi odmówić nie sposób.
   A ewangelizacja...autor ma niezbywalne prawo do przedstawiania swoich poglądów, przekonań i sposobu postrzegania świata BO TO JEST JEGO KSIĄŻKA. To nie jest żadne nadużycie. Skoro chciał w tej książce dużo miejsca poświęcić duchowości i temu że człowiek jest jednością ciała i duszy - to miał do tego prawo. Rozdzielił te tematy w osobnych rozdziałach nie zmuszając wszystkich czytelników do czytania o jego duchowym rozwoju.
   Autor w przedstawianiu swojego sposobu patrzenia na świat jest prawdziwy, autentyczny; nie udaje niczego, wierzy w to co pisze. To jest duża wartość.A detoks, ten duchowy i ten dietetyczny - wytrwasz w nim bądź nie - takie życie :)

   Usuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI