TRYB JASNY/CIEMNY

GRUZIŃSKIE WINA NA WAKACJE - POZNAJ SMAK GRUZJI

gruzinskie wino, tamada, supra,


Usiądźcie wygodnie i wyobraźcie sobie, że jesteście w Gruzji. Fragmenty z książki “Kirgiz schodzi z konia” Ryszarda Kapuścińskiego wprowadzą was w klimat:

"Wszystko tu stwarza wrażenie przybicia do przystani, dotarcia pod dach. Wszystko – klimat, krajobraz i obyczaje – namawia, żeby przysiąść w cieniu, łyknąć wina, odetchnąć i pomyśleć: fajnie tu.

Piękny to kraj, Gruzja.

Z każdego miejsca widać góry. Podniebny Kaukaz, zielone grzbiety Suramu. Słońce pada na śnieżne szczyty kaukaskie, odbija się i oświetla Gruzję. Dlatego promienie słoneczne, zabarwione kolorem śniegu, są tu nie złote, a srebrne, jak oprawa starej ikony.

Gruzja to mały kraj, ponad cztery razy mniejszy od Polska. Ale to właśnie porównanie nigdy nie przychodzą tam na myśl. Wrażenie kłóci się z faktami, ponieważ wszechobecność gór zmienia prawa optyki. Gruzja wydaje się ogromna, bezgraniczna jak ocean. Góry pomnażają krajobraz..."


gruzinskie wino, degustacja, vinisfera, georgian wine agency, malinowa, winnica srebrna gora, poznaj smak gruzji, blog, zycie od kuchni Symbolicznie, na jeden magiczny wieczór, przenieśliśmy się do Gruzji biorąc udział w tradycyjnej, gruzińskiej suprze. A wszystko to za sprawą Georgian Wine Agency, portalu VINISFERA.PL oraz agencji reklamowej MALINOVA (odpowiedzialnej za szeroko rozumianą promocję gruzińskiego wina oraz kultury gruzińskiej w Polsce pod szyldem Poznaj Smak Gruzji.).

SUPRA to tradycyjna, gruzińska uczta. Oczywiście ważne jest co się je i pije, ale ważniejsze – by ze sobą pobyć i miło spędzić czas. Przy suto zastawionym stole rozmawia się, wzmacnia rodzinne i przyjacielskie więzi oraz wznosi się toasty. Bez toastów nie byłoby supry. Wznosi je TAMADA - mistrz ceremonii wybrany spośród biesiadników. Pilnuje on porządku i rytmu uczty; wyznacza moment w którym należy wznieść kielichy z winem. Toasty są długie, oryginalne, wzruszające, porywające. Odnoszą się do historii i przodków, do aktualnych wydarzeń, a także do uczestników uczty; są okazją do wyrażenia poglądów. Wznosi się je za przyjaciół, za miłość. To popisy oratorstwa.  Mawia się, że nad każdym gruzińskim stołem i biesiadnikami czuwa anioł. Jego ludzkim wcieleniem jest Tamada, najważniejsza osoba podczas supry. Gdy kieliszki z winem są wysoko w powietrzu, jego zadaniem jest zadbanie o piękny i adekwatny do sytuacji toast.
mariusz kapczynski, vinisfera, poznaj smak gruzji, wino z kwewri, gruzinskie wino, zycie od kuchni

"Przyznajmy uczciwie, że wspaniała jest kultura, która na swoich najważniejszych obrazach umieszcza nie pola bitew, nie zwłoki rycerskie i połamane chorągwie, ale ucztę, ludzi, którzy są szczęśliwi, wino i jedzenie." - cytat z "Gaumardżos. Opowieści z Gruzji" autorstwa Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera.


mariusz kapczynski, degustacja win, wina gruzinskie, vinisfera,
Rolę mistrza ceremonii przyjął na siebie Mariusz Kapczyński (na zdjęciu), redaktor naczelny portalu Vinisfera.pl i  poprowadził degustację gruzińskich win idealnych na wakacje, na czas pełen słońca i beztroski. A do tego czekała na nas pyszna, kaukaska kuchnia w wykonaniu Mistrza - Pavla Portoyana, której zapach spowił cała okolicę oraz nastrojowa muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Z'umba Panduri.

winnica srebrna gora, pavel portoyan, krako slow grill, gruzinskie wina, degustacja, zycie od kuchni
Spotkaliśmy się w bardzo wyjątkowych okolicznościach - w samym sercu Winnicy Srebrna Góra. Pomyślcie, Krakowskie Bielany; ponad łagodnym, zalesionym wzgórzem górowały nad nami trzy wieże klasztoru O.O. Kamedułów. Czy można sobie wyobrazić lepszą i bardziej klimatyczną miejscówkę na takie spotkanie ?


gruzinskie wina, winnica srebrna gora, mariusz kapczynski, pawel wozniak, georian wine agency, malinova, poznaj smak wina, vinisfera, zycie od kuchni

Za gruzińskimi winiarzami stoi 8 tyś. lat doświadczeń, 8 tyś. roczników wina! Dowodzą tego liczne archeologiczne odkrycia. Kraj ten uznaje się za kolebkę winiarstwa. Pierwszego wina skosztował tu już człowiek w epoce neolitu. Miało kolor czerwony i pochodziło z Shulaveri znajdującego się godzinę jazdy samochodem na południe od Tbilisi. Podczas archeologicznych wykopalisk odkryto pestki winogron vitis vinifera sativa, których wiek określa się na 7-6 tysięcy lat p.n.e. Najstarsze znalezione gliniane amfory (tzw. KWEWRI ) do wyrobu i przechowywania wina liczą sobie 3-4 tysiące lat. Większość etymologów uważa, że słowo „wino” pochodzi od starożytnego gruzińskiego słowa „gvino”.

mariusz kapczynski, Gija Bezuaszwili, poznaj smak gruzji, gruzinskie wino, zycie od kuchni, winnica srebrna gora
Na zdjęciu: Mariusz Kapczynski i Gija Bezuaszwili podczas wznoszenia tradycyjnego gruzińskiego toastu


gruzinskie wina, degustacja gruzinskich win, vinisfera, georgian wine agency, malinova, poznaj smak gruzji, kobieta pije wino, zycie od kuchni

Dzięki wielowiekowej uprawie winorośli naród gruziński potrafił do dziś zachować 525 odmian lokalnych winorośli z czego w oficjalnej, komercyjnej uprawie wykorzystywanych jest około 30. Najważniejsze odmiany to czerwone saperavi i białe rkatsiteli.
O wyjątkowości, niepowtarzalności gruzińskich win decyduje to, że w dużej mierze powstają z endemicznych szczepów winorośli (występujących jedynie na tych terenach).

Malownicza Gruzja dzieli się na sześć głównych regionów winiarskich: Kartlia, Imeretia, Meskheti, Racza-Leczchumi, Wybrzeże Czarnomorskie oraz największy z nich - Kachetia. To na jej terenie rośnie niemal 70% wszystkich gruzińskich winogron.

gruzinskie wina, degustacja gruzinskich win, vinisfera, georgian wine agency, malinova, poznaj smak gruzji, mezczyzna pije wino, zycie od kuchniO wyjątkowości wina decyduje również jego apelacja. W Gruzji tylko osiemnastu mikroregionom przyznano status apelacji. Są to:
Tsinandali, Manavi, Napareuli, Sviri, Akhasheni, Teliani, Gurjaani, Kardenakhi, Tvishi, Kotekhi, Kvareli, Khvanchkara, Vazisubani, Tibaani, Atenuri, Kindzmarauli, Mukuzani, Kakheti. Ich dokładny opis znajdziecie na [TEJ STRONIE]. Dzięki czemu produkowane tam wina, posiadają kontrolowaną nazwę.


(APELACJA to dokładnie wyznaczony teren produkcji wina, w którym obowiązują ustalone zasady uprawy winorośli, takie jak rodzaje uprawianych szczepów czy zasady dbania o winogrona.)

gruzinskie wino, poznaj smak gruzji, nalewanie wina, degustacja wina, vinisfera, georgian wine agency, malinova, zycie od kuchni winnica srebrna gora
Wciąż funkcjonuje błędny stereotyp myślenia wiążący Gruzję głównie z winami czerwonymi. Prawda jest taka, że w Gruzji dominują wina białe; stanowią one 70 - 80 % całej produkcji. Tradycyjnie wino białe pijało się tu na co dzień. Wina czerwone trafiały zaś na stół w Gruzji przy wyjątkowych okazjach (ślubach, chrzcinach, świętach) jako bardziej poważane, lepiej zbudowane. 
Niesłusznie kojarzymy również Gruzję z winami wyłącznie słodkimi, słabymi, tanimi. Nic bardziej mylnego!
Takie degustacje jak ta przekonują nas jak wielce różnorodne, wyjątkowe  i warte naszego zainteresowania są wina gruzińskie. Gruzja charakteryzuje się wyjątkowymi glebami, a także niepowtarzalnym klimatem, co w połączeniu z wielowiekową tradycją daje wina niezwykłe.
 
GRUZIŃSKIE WINA NA WAKACJE:

Bagrationi brut - Bagrationio, Supra. Wino z Gruzji

1. Bagrationi brut - Bagrationi / Supra. Wino z Gruzji
Wino lekkie, orzeźwiające, delikatne; z wyczuwalnym aromatem owoców cytrusowych.

Tsolikauri 2014 - Telavi Wine Cellar, Marani, Vano Mahniashvili
2. Tsolikauri 2014 - Telavi Wine Cellar / Marani, Vano Mahniashvili 
Białe, wytrawne wino o słodkich aromatach białych i żółtych owoców.  Wyczuwa się w nim przyjemną owocowość i kwasowość. 

Rkatsiteli 2013 - WineMan, Winnacja
3. Rkatsiteli 2013 - WineMan / Winnacja 
Białe, wytrawne wino o jasnosłomkowej barwie. . Wyczuwamy w nim nuty gruszki, jabłek, pigwy. Przyjemnie orzeźwiające

Tsinandali "Dynasty" 2013 - Gevelli, Gevelli
4. Tsinandali "Dynasty" 2013 - Gevelli / Gevelli
Wytrawne, białe wino; miękkie, łagodne, o jasno słomkowym kolorze.  Owocowy bukiet z dominującymi nutami zielonego jabłka i moreli. W końcówce cytrusowe, mineralne.

Pirosmani white 2014, Dioniz
5. Pirosmani white 2014 / Dioniz
Półwytrawne, białe wino, dobrze zharmonizowane,  o jasno słomkowym kolorze z zielonymi refleksami. W ustach delikatne, świeże.  Bukiet owocowy z nutą kwiatu akacji. W smaku delikatne z nutami jabłek, gruszek i białych porzeczek. Posiada harmonijnie aksamitną słodycz owoców.

Sauvignon blanc 2011 - Chateau Mukhrani, Vinonowa
6. Sauvignon blanc 2011 - Chateau Mukhrani / Vininova
Półwytrawne, białe wino. Ma świetlisty, słomkowy kolor z zielonym odcieniem. Smak bardzo przyjemny z nutami moreli, nektarynki, owoców cytrusowych. Wino to ma długie, wyraźne wykończenie.Saperavi rose 2014 - Telavi Wine Cellar, Marani

7. Saperavi rose 2014 - Telavi Wine Cellar / Marani
Różowe, wytrawne, dobrze wyważone, eleganckie wino gronowe o intensywnym smaku dojrzałej brzoskwini z domieszką granatu i maliny. W barwie jasno różowe. Jedwabiste na podniebieniu. Ma długi i przyjemny finisz z wyczuwalnym  smakiem płatków róży.


Muskat rose 2012 - Kindzmarauli Marani, Winnacja
8. Muskat rose 2012 - Kindzmarauli Marani / Winnacja
Różowe, półwytrawne wino gronowe bogate w aromaty moreli i owoców tropikalnych, bananów, ananasów. W smaku miękkie i aksamitne.

9. Kakhuri 2012 - Kindzmarauli Marani / Winnacja
Ma ciemno słomkowy kolor. Taniczne, mocne. Aromat owocowy poprzedza smak miodu. Smak harmonijny, aksamitny. Aromat owocowy poprzedza smak miodu.


Gotsa Wines - Tavkveri 2014, Krakó Slow Wines

10. Gotsa Wines - Tavkveri 2014 / Krakó Slow Wines
Czerwone, wytrawne wino o smaku i aromacie leśnych owoców i ziół. Łatwe w piciu z posmakiem czarnego pieprzu w finiszu. O średniej kwasowości, miękkich taninach i pełnym ciele.
NAJCIEKAWSZE WINO WIECZORU !
 
mariusz kapczynski, vinisfera, pawel wozniak, krako slow wines, winnacja, poznaj smak gruzji, gruzinskie wino, malinova, georgian wine agency, zycie od kuchni
Napareuli "Dynasty" 2014 - Gavelli, Gavelli
11. Napareuli "Dynasty" 2014 - Gevelli / Gevelli
Szlachetne, wytrawne wino czerwone. W kolorze intensywnie rubinowo-fioletowe. W aromacie śliwki i owoce leśne. Dominuje smak truskawek i przypraw korzennych. Ma długą końcówkę i miękkie taniny.

Seperavi 2014 - Schuchmann, Interwin, gruzinskie wino, poznaj smak gruzji, gruzja, wino, malinova, zycie od kuchni, georgian wine agency, vinisfera
12. Seperavi 2014 - Schuchmann / Interwin
Czerwone, wytrawne wino gronowe. Ma intensywnie ciemny kolor w tonacji owocu granatu. Wino definiują wyszukane aromaty, zdecydowanie, równowaga, umiarkowane taniny.

Tamada Kindzmarauli 2013, Vininova, gruzinskie wino, poznaj smak gruzji, gruzja, wino, malinova, zycie od kuchni, georgian wine agency, vinisfera
13. Tamada Kindzmarauli 2013 / Vininova
Wino czerwone, półsłodkie o ciemnej, rubinowej barwie.
Aromat owoców jagodowych, czarnej porzeczki i ciemnej wiśni miesza się z charakterystycznym zapachem fiołków i odrobiną czarnego pieprzu. W ustach bogate i harmonijne. Aksamitne taniny i obfita słodycz dają długi finisz.

Kindzmarauli 2014 - Schuchmann, Interwin, gruzinskie wino, poznaj smak gruzji, gruzja, wino, malinova, zycie od kuchni, georgian wine agency, vinisfera
14. Kindzmarauli 2014 - Schuchmann / Interwin  
Naturalnie półsłodkie wino czerwone z gron Saperavi powstałe w cenionej apelacji Kindzmarauli. Głęboki, rubinowy kolor, w ustach soczyste i świeże, kwasowość zrównoważona cukrem resztkowym, aromaty wiśni i czarnych porzeczek. Dobre taniny. Wino dobrze wykonane, konsekwentne, o dobrym, gruzińskim charakterze.

mariusz kapczynski,  vinisfera, katarzyna kusior, wszedobylskie, zycie od kuchni, poznaj smak gruzji, malinova, gruzinskie wino, degustacja


Sukcesem udanej kolacji jest nie tylko dobre wino, ale również jej atmosfera i dania przygotowane z myślą o charakterze spotkania. Proszę Państwa oto Pavel Portoyan - mistrz świata w grilowaniu. I w tym stwierdzaniu nie ma ani krzty przesady czy sarkazmu. TO PRAWDA! Przez cały wieczór Pavel serwował nam specjały gruzińskiej kuchni.

pavel portoyan, krako slow grill, grill, zycie od kuchni, gruzinska kuchnia, gruzinskie wino, poznaj smak gruzji, winnica srebrna gora,
pavel portoyan, krako slow grill, gruzinskie wina, grill, gruzinska kuchnia, poznaj smak gruzji, zycie od kuchniNa talerze trafiała obłędnie pachnąca kolendra, bogactwo warzyw i cieniutki niczym papier lawasz.

pstrag ojcowski, pavel portoyan, krako slow grill, grill, gruzinska kuchnia, poznaj smak gruzji, zycie od kuchni
W ustawionym na samochodzie piecu opalanym drewnem piekł dla nas wyborne Pstrągi Ojcowskie.

pstrag ojcowski, pavel portoyan, krako slow grill, grill, gruzinska kuchnia, poznaj smak gruzji, zycie od kuchniKremowym, wręcz aksamitnym grillowanym bakłażanem z opaloną na czarno skórką i podanym z syropem z granatu, kolendrą i serem wprawiał nas w błogostan.

pavel portoyan, krako slow grill, Gija Bezuaszwili, grill, gruzinska kuchnia
Nabijał na szampury (długie, metalowe szpikulce do grilla) kawałki wieprzowiny i baraninę. Wyczarowywał obłędnie aromatyczne i soczyste szaszłyki i lula kebab. Rozpływajace się w ustach kawałki mięsa zawijaliśmy wraz ze świeżymi warzywami i aromatyczną kolendrą w ultra cienki lawasz - POWIADAM WAM BAJKA :) 
lawasz, pavel portoyan, krako slow grill, poznaj smak gruzji, gruzinska kuchnia, gruzinskie wino, winnica srebrna gora, zycie od kuchni, malinova,Z'umba Panduri, Gija Bezuaszwili, gruzinskie wino, degustacja, poznaj smak gruzji, georgian wine agency, zycie od kuchni, gruzinska muzyka, winnica srebrna gora


Na zdjęciu: zespół Z'umba Panduri 

Słowo Z'UMBA (albo ZUMBA) ma dwa znaczenia. Jest to gruzińska nazwa kamienia filozoficznego oraz skrót od pierwszych liter gruzińskiego powiedzenia "czasem wystarczy tylko czegoś zechcieć, a to się spełni". 
Podczas wieczoru rozbrzmiały piękne melodie (czasem pełne radości, a czasem melancholii), egzotycznie instrumentarium i zaśpiewy brzmiące Wschodem. Nogi same rwały się do tańca.

gruzinskie wina, georgian wine agency, malinowa, poznaj smak gruzji, vinisfera, supra, winnica srebrna gora, gruzinska supra, zycie od kuchni

Gija Bezuaszwili, Z'umba Panduri, supra, gruzinskie wina, poznaj smak gruzji, zycie od kuchni
Na zdjęciu: Gija Bezuaszwili


 


Komentarze

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI