TRYB JASNY/CIEMNY

MAŁOPOLSKA DO ZJEDZENIA - KSIĄŻKA Z NASZYMI PRZEPISAMImalopolska do zjedenia, ksiazka, malopolska, przepisy, tradycyjny malopolski produkt, zycie od kuchni
"MAŁOPOLSKA DO ZJEDZENIA"
W Nowym Roku witamy Was nową książką.
W naszych dłoniach spoczywa "MAŁOPOLSKA DO ZJEDZENIA" - książka wydana pod koniec minionego roku przez Województwo Małopolskie według pomysłu Departamentu Marki Małopolska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Jest to wydawnictwo w pełni poświęcone małopolskiej, regionalnej kuchni. Odnajdziecie w nim 37 przepisów kulinarnych bazujących na tradycyjnych produktach z naszego regionu. Duma i radość nas rozpiera bo jesteśmy autorami 14 przepisów kulinarnych znajdujących się w tej książce oraz przedstawiających je zdjęć. 

malopolska do zjedzenia, ksiazka, tradycyjne produkty malopolskie, zycie od kuchni
malopolska do zjedzenia, zjedz na polu, zycie od kuchni,tradycyjne produkty małopolskie,

Specjalnie na potrzeby tej publikacji przygotowaliśmy przepisy na startery, sałatki, zupy, dania wegetariańskie, ryby, mięsa i desery z wykorzystaniem tradycyjnych i regionalnych małopolskich produktów w nowoczesnej i klasycznej odsłonie. Będziemy je publikować również na naszym blogu, a publikacjom będzie towarzyszył konkurs, w którym jako nagrody będą czekały na Was egzemplarze tej książki. 

Tradycyjne i regionalne produkty zajmują bardzo ważne miejsce w naszej kuchni. Są częścią naszej rodzinnej tradycji kulinarnej. Często również pojawiają się w przepisach na naszym blogu. Dlatego też praca przy tym projekcie dawała nam mnóstwo satysfakcji i radości. A ponadto książka ma nad blogiem tę zasadniczą przewagę, że można ją wziąć do ręki, ma fizyczny wymiar, nie jest tylko wirtualnym tworem jakim jest blog.

Bogactwo naszej regionalnej kuchni budzi w nas poczucie dumy. Jesteśmy z Małopolski więc nasz karp jest zatorski, a pstrągi tęczowe ojcowskie, chleb prądnicki, kapusta kwaszona charsznicka, fasola "Piękny Jaś" z doliny Dunajca, śliwki wędzone to w naszej kuchni zawsze suski sechlońskie, a jabłka łąckie. Uwielbiamy jagnięcinę podhalańską, oscypki, bundz, podhalańską bryndzę, krakowskie obwarzanki, kiełbasę lisiecką. Małopolanie mogą być dumni ze swojego dziedzictwa kulinarnego oraz bogactwa i różnorodności regionalnych, tradycyjnych oraz lokalnych produktów i potraw.  Małopolska jest krajowym liderem pod względem ilości produktów prawnie chronionych przez Unię Europejską.  Właśnie te produkty stały się podstawą przepisów kulinarnych zaprezentowanych w książce "MAŁOPOLSKA DO ZJEDZENIA". Są to produkty regionalne posiadające oznaczenie Chroniona Nazwa Pochodzenia oraz Chronione Oznaczenie Geograficzne.
 
CHRONIONA NAZWA POCHODZENIA (ChNP) :
Jest to europejski znak przyznawany produktom regionalnym wyjątkowej jakości, o nazwie nawiązującej do miejsc w których są wytwarzane i podkreślających ich związek z tymi miejscami. Chronione Nazwy Pochodzenia stosuje się więc do produktów bardzo silnie związanych z danym obszarem geograficznym. Aby korzystać z Chronionej Nazwy Pochodzenia zarówno produkcja surowców, jak i wszystkie etapy produkcji muszą się odbywać na danym (zdefiniowanym) obszarze. Jakość produktu lub jego cechy charakterystyczne powinny być głównie lub wyłącznie związane z tym szczególnym otoczeniem geograficznym i właściwymi dla niego czynnikami naturalnymi oraz ludzkimi, takimi jak klimat, jakość gleby lub lokalne know– how.

Małopolskie produkty posiadające oznaczenie CHRONIONA NAZWA POCHODZENIA (ChNP) :

* bryndza podhalańska
* oscypek
* redykołka
* karp zatorski
* fasola "Piękny Jaś"

CHRONIONE OZNACZENIA GEOGRAFICZNE (ChOG) :
W przypadku Chronionego Oznaczenia Geograficznego produkt musi być wytwarzany w regionie, którego nazwę nosi, ale w odróżnieniu do Chronionej Nazwy Pochodzenia, przynajmniej jedna z trzech faz produkcji (produkcja, przetwarzanie lub przygotowanie) musi odbywać się na danym obszarze. 

Małopolskie produkty posiadające oznaczenie CHRONIONE OZNACZENIA GEOGRAFICZNE (ChOG) : 

* suska sechlońska
* kiełbasa lisiecka
* obwarzanek krakowski
* jabłka łąckie
* chleb prądnicki
* jagnięcina podhalańska  

małopolska do zjedzenia, tradycyjne produkty małopolskie, zjedz na polu, zycie od kuchni


TYTUŁ: MAŁOPOLSKA DO ZJEDZENIA
WYDAWCA: Województwo Małopolskie
POMYSŁ I OPRACOWANI: Departament Marki Małopolska Urzędu Marszałkowskiego Wojewódtwa Małopolskiego
REDAKCJA: Joanna Prokocka, Magdalena Gdowska, Ewa Winiarska
PRZEPISY I ZDJĘCIA: Anna i Piotr Wlezień, Magdalena i Stanisław Romkowie, Violetta Grzelka, Barbara Skrzyńska, Teresa Łabza, Agnieszka Bochnak, Sebastian Schrom, Kacper Wójciak, Maksymilian Raczek
DESIGN: advertstudio.pl
DRUK: Solara Urszula Obajtek

Komentarze

 1. Wow, gratuluje :) w swieta zrobiłam wasze śledzie w sosie musztardowym, były dla mnie lekko za ostre, ale i tak pzszne. Nastepnym razem dam trochę mniej musztardy albo więcej miodu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Takie przepisy jak ten na śledzie w musztardowym sosie zawsze należy traktować jak bazę do własnych eksperymentów; one wymagają małej korekty do indywidualnych upodobań smakowych. Przegotowując je trzeba próbować by wstrzelić się dokładnie w swój smak. A poza tym nawet jeśli wykorzystałaś dokładnie tą samą musztardę co my, to i tak czasem się niestety zdarza, że poszczególne partie produktów tej samej firmy różnią się nieznacznie pomiędzy sobą stopniem ostrości.

   Usuń
  2. Racja, dlatego jeszcze raz je zrobię, aby trafić bardziej w "mój" smak :)

   Usuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI