TRYB JASNY/CIEMNY

SMAKI GRUZJI RESTAURACJA WINIARNIA RECENZJA


smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni


Gruzja to kraj wielu smaków. Nie bez powodu gruzińską kuchnię uważa się za jedną z najsmaczniejszych na świecie. Składa się na nią nie tylko samo jedzenie. To coś o wiele więcej.  To połączenie niezwykle ciepłej, gościnnej atmosfery, długiej i bogatej tradycji oraz fuzji niezliczonych smaków. "Gości przesyła nam Bóg" – tak mówi się w każdym gruzińskim domu i częstuje się tym, co najlepsze.

Zabieramy was dziś na gruzińską suprę do krakowskiej restauracji SMAKI GRUZJI.

 
SUPRA to tradycyjna, gruzińska uczta, to wspólne jedzenie bez pośpiechu, to przyjemność dzielenia stołu z innymi. Oczywiście ważne jest co się je i pije, ale ważniejsze – by ze sobą pobyć i miło spędzić czas. Przy suto zastawionym stole rozmawia się, wzmacnia rodzinne i przyjacielskie więzi oraz wznosi się toasty. Bez toastów nie byłoby supry. Wznosi je TAMADA - mistrz ceremonii wybrany spośród biesiadników. Tę szacowną i zaszczytną funkcję sprawują tylko mężczyźni. Tamada pilnuje porządku i rytmu uczty; wyznacza moment w którym należy wznieść kielichy z winem. Toasty zwyczajowo są długie, oryginalne, wzruszające, porywające. Odnoszą się do historii i przodków, do aktualnych wydarzeń, a także do uczestników uczty; są okazją do wyrażenia poglądów. Wznosi się je za przyjaciół, za miłość. To popisy oratorstwa.  Mawia się, że nad każdym gruzińskim stołem i biesiadnikami czuwa anioł. Jego ludzkim wcieleniem jest Tamada, najważniejsza osoba podczas supry. Gdy kieliszki z winem są wysoko w powietrzu, jego zadaniem jest zadbanie o piękny i adekwatny do sytuacji toast.
Jako że Tamadą zwyczajowo jest dojrzały mężczyzna więc Piotr postanowił odnaleźć się w tej roli. Oszczędzając wam jego oratorskiego popisu powiemy tylko, że piliśmy za miłość, za rodzinę, za szczęście, za przyjaciół i ... ZA NADCHODZĄCE WAKACJE :)

smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni
smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, Vakhtang Khazalia, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni
To miejsce ma wyjątkowy, niepowtarzalny klimat. Gruzińska dusza i wrażliwość wypełniają tu przestrzeń. Tak w dosłownym tego słowa znaczeniu. Wszystko za sprawą nie tylko gruzińskiej kuchni i wina, ale również obrazów wiszących na ścianach. Autorem tych prac jest Vakhtang Khazalia, właściciel restauracji. Urodził się i wychował w Tbilisi, obecnie mieszka w Polsce. Jest magistrem sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi. Będąc w Restauracji Smaki Gruzji w Krakowie warto więc podnieść głowę z nad talerza, warto spojrzeć na obrazy. Nie wiszą tu przypadkowo. Są jak metaforyczna przyprawa tej kuchni; taki magiczny składnik dań.
Więcej o pracy artystycznej  Vakhtanga Khazalia przeczytacie na TEJ STRONIE.

smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, Vakhtang Khazalia,gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni
Miejsca w lokalu nie ma dużo, ale jest dobry klimat sprzyjający rozmowie. Czuliśmy się tu swobodnie.

Na zamówione dania trzeba chwilę zaczekać wszak potrawy powstają na bieżąco ze świeżych produktów. To nie fast food drodzy Państwo, to prawdziwa gruzińska kuchnia! Tu się nie śpieszy, tu się ucztuje, smakuje świat, cieszy życiem, rozmową i towarzystwem bliskich. Pośpiech jest z tym absolutnie niekompatybilny :)

Lela Bakaradze, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni

Gotują tu wyłącznie rodowici Gruzini. Szefową kuchni jest Lela Bakaradze. Znalazła moment na rozmowę z nami. Wszystkie potrawy przygotowują w Smakach Gruzji według oryginalnych gruzińskich receptur, z wykorzystaniem sprowadzanych z Gruzji przypraw. W Gruzji (i w kuchni narodów zakaukaskich) tradycyjnie stosuje się nieostrą, lecz bardzo aromatyczna mieszankę przypraw o nazwie chmeli-suneli. Bez niej nie ma gruzińskiej kuchni. W pełnej recepturze występują w niej suszone, drobno zmielone zioła: bazylia, ostra papryka, pietruszka, seler, koper, kolendra, liść laurowy, cząber, mięta, majeranek, kozieradka, hyzop oraz krokosz barwierski lub szafran. W skład wersji uproszczonej wchodzą tylko: bazylia, ostra papryka, koper, kolendra, majeranek i szafran.

PRZYSTAWKI

adzapsandali, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, zycie od kuchni

ADŻAPSANDALI to narodowa, gruzińska potrawa bardzo wyrazista w smaku. Szukając porównań pomyśleliśmy o prowansalskim ratatouille. Jest to danie wegetariańskie; bakłażany smażone z cebulą, papryką i pomidorami. Głębia smaku tego dania cudownie rozbudziła nam apetyt.


soko kecze, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, zycie od kuchniSOKO KECZE
Pieczarki wypełnione serem, masłem oraz przyprawami, zapiekane w całości w tradycyjnym gruzińskim, glinianym naczyniu zwanym ketsi. Bardzo smaczna przystawka. Pieczarki są bardzo popularne w Gruzji. Nie może ich zabraknąć na tradycyjnej suprze. 


pchali, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, zycie od kuchni  PCHALI
Jest to pasta warzywno-orzechowa. Można w zasadzie zrobić ją z każdego warzywa z dodatkiem mielonych orzechów włoskich i mieszanki gruzińskich przypraw. Pchali podaje się na talerzach, miseczkach lub formuje z nich małe kulki. 

pchali, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, zycie od kuchni  Jedliśmy pchali w 3 wersjach smakowych: z fasoli, buraków i szpinaku (ispanachi) z dodatkiem drożdżowego gruzińskiego pieczywa. Rzecz fantastyczna, niezwykle aromatyczna, intensywnie orzechowa, wyśmienita. Koniecznie spróbujcie!

badridzani, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, zycie od kuchni
BADRIDŻANI
Czyli bakłażanowe roladki wypełnione pastą z orzechów włoskich podane z gruzińskim chlebkiem oraz pestkami owocu granatu. Bakłażany badridżani to jedna z naszych ulubionych gruzińskich przystawek.

To moment w którym warto zaznaczyć jak ważne w gruzińskiej kuchni są orzechy włoskie utarte na miękką masę. Znajdziemy je w sosach, farszach, zupach, a nawet w klasycznych sałatkach, z pomidorem, ogórkiem i zieleniną.
 
tolma, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, zycie od kuchni

TOLMA - maleńkie gołąbki z wołowiny i ryżu, zawijane w liście winogron, podane w sosie czosnkowym z chlebkiem. Wyglądają niepozornie, ale to kulinarne mistrzostwo świata! Mamy do nich wielka słabość :) 

smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni

chinkali, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, zycie od kuchni

I przyszedł czas na chinkali! KLĘKAJCIE NARODY !
CHINKALI to gruzińskie pierożki z ogonkiem do trzymania, coś na kształt sakiewek. Wypełnia je kula z soczystego mięsa i bulion powstały z niego podczas gotowania. W Smakach Gruzji chinkali są absolutnie genialne, duże (chciałoby się rzec że masywne), cudownie aromatyczne. Bazą farszu jest 80-85% wieprzowiny i 15-20% baraniny. Ciasto jest miękkie i sprężyste zarazem - czapki z głów! 

Jedna porcja to 5 sztuk chinkali co zaspokaja w pełni apetyt kobiety, miejcie to na uwadze robiąc zamówienie ;) Zaznaczmy od razu, że  w tej restauracji dania są w ogóle spore!

Jeszcze mała instrukcja obsługi chinkali:
Chinkali je się bez użycia sztućców.  Łapie się w palce ogonek pierożka, nadgryza od spodu ciasto, wysysa aromatyczny bulion i zjada resztę pozostawiając ogonek na talerzu. Że mało elegancko? Ale ileż w tym radości z jedzenia i smakowania świata :)

abchazura, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, zycie od kuchni

ABCHAZURA
To zapiekane w ketsi mielone mięso wołowe z dodatkiem suszonego berberysu, w winnym sosie z owoców granatu i wiśni, podane z gruzińskim chlebkiem. SZTOS! TO JEST PO PROSTU PYSZNE! A sos jest wprost bajeczny. W żadnej innej gruzińskiej restauracji w Polsce nie dostaniecie obecnie tego przepysznego gruzińskiego dania. Koniecznie wybierzcie się więc do restauracji Smaki Gruzji w Krakowie by je spróbować. Naprawdę warto.

chaczapuri, chaczapuri megruli, megruli, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, zycie od kuchni
Na zdjęciu: Chaczapuri megruli 

CHACZAPURI
Chaczapuri to jedna z najbardziej charakterystycznych potraw dla Gruzji. Koniecznie musicie spróbować! To rodzaj placka/chlebka drożdżowego z nadzieniem. W Restauracji Smaki Gruzji macie do wyboru wiele charakterystycznych odmian tego dania:

*  MEGRULI - wersja chaczapuri z regionu Magrelii (na zdjęciu powyżej) to krągły placek z ciasta drożdżowego nadziewany mieszanką serów. Jest podwójnie serowy - ser jest w środku i na wierzchu placka. Pierwsze skojarzenie nasuwa na myśl pizzę, ale nie ma tu sosu i innych dodatków. SMAKUJE WYBORNIE! Ciasto jest cienkie i lekkie; ser nie ciągnie się kilometrami, ma fantastyczną, lekką kwasową nutę. POLECAMY!

ADŻARULI - łódeczka z ciasta drożdżowego nadziewana mieszanką serów, z jajkiem sadzonym na wierzchu

IBERIA - łódeczka z ciasta drożdżowego, nadziewana przyprawionym mięsem wieprzowym, smażonymi pieczarkami, serem oraz delikatnym sosem pomidorowym

LOBIANI - łódeczka z ciasta drożdżowego, nadziewana aromatyczną pastą fasolową

GURULI - placek z ciasta drożdżowego, wypełniony mieszanką serów oraz posiekanym jajkiem ugotowanym na twardo

WSZYSTKO CO BYŁO DOTĄD TO BYŁA ZALEDWIE PRZYGRYWKA NA NASZEJ GRUZIŃSKIEJ SUPRZE ;) PORA PRZEJŚĆ DO KONKRETÓW :)

lula kebab, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, zycie od kuchni
LULA KABAB
Kotlety z mięsa mielonego pieczone i podawane na szpadzie w asyście pieczonych ziemniaków, gruzińskiego sosu sacebeli oraz sałatki z pomidorów i ogórków. Mięso jest soczyste, bardzo aromatyczne, fantastycznie upieczone.


mtsvadi, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, zycie od kuchni
MTSVADI
Perfekcyjnie upieczone szaszłyki z wieprzowiny nabite na wielkiej szpadzie w towarzystwie pieczonych ziemniaków, gruzińskiego sosu sacebeli i sałatki z pomidorami i ogórkami. Kawałki mięsa są duże, smakowicie przypieczone na ciemny kolor (ale nie spalone! to podkreślamy); mięso jest wewnątrz miękkie, zachowało naturalną soczystość. 
UCZTA GODNA KRÓLÓW :)
 
lula kebab, mtsvadi, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, czalagadzi, zycie od kuchniczalagadzi, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, zycie od kuchni

CZALAGADŻI
Kolejna szpada do pokonania :) Ale spokojnie, i tej szpadzie daliśmy radę ;)
Czalagadżi to marynowane, pieczone mięso wieprzowe polane tartym pomidorem, podane z pieczonymi ziemniakami, gruzińskim sosem sacebeli oraz sałatką z pomidorów i ogórków.

 
POMIDORY, OGÓRKI, CEBULA
Pewnie już zauważyliście, że sałatka pomidorowo-ogórkowa jest dosłownie wszędzie. Pomidory, ogórki, cebula i mnóstwo zieleniny (pietruszka, kolendra) to podstawowa sałatka gruzińska, która towarzyszy tradycyjnie niemal każdemu gruzińskiemu daniu.


CZAS NA DESERY

marlenka, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, zycie od kuchni
Marlenka - torcik czekoladowy


marlenka, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, zycie od kuchni
Marlenka - torcik orzechowy

Nie są to typowo gruzińskie desery, ale co tam, ciacha bardzo smaczne!

WINA

wina gruzinskie, marani, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni

W Restauracji Smaki Gruzji znajdziecie sporo dobrych etykiet win. Ceny dań nie są tu wysokie, warto więc do posiłku zamówić dobre wino by móc w pełni rozsmakować się w smakach Gruzji.

marani, wina gruzinskie, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni
O wyjątkowości, niepowtarzalności gruzińskich win decyduje to, że w dużej mierze powstają z endemicznych szczepów winorośli (występujących jedynie na tych terenach). Dzięki wielowiekowej uprawie winorośli naród gruziński potrafił do dziś zachować 525 odmian lokalnych winorośli z czego w oficjalnej, komercyjnej uprawie wykorzystywanych jest około 30. Najważniejsze odmiany to czerwone saperavi i białe rkatsiteli. Malownicza Gruzja dzieli się na sześć głównych regionów winiarskich: Kartlia, Imeretia, Meskheti, Racza-Leczchumi, Wybrzeże Czarnomorskie oraz największy z nich - Kachetia. To na jej terenie rośnie niemal 70% wszystkich gruzińskich winogron.

O wyjątkowości wina decyduje również jego apelacja. W Gruzji tylko osiemnastu mikroregionom przyznano status apelacji. Są to: Tsinandali, Manavi, Napareuli, Sviri, Akhasheni, Teliani, Gurjaani, Kardenakhi, Tvishi, Kotekhi, Kvareli, Khvanchkara, Vazisubani, Tibaani, Atenuri, Kindzmarauli, Mukuzani, Kakheti. Dzięki czemu produkowane tam wina, posiadają kontrolowaną nazwę.

(APELACJA to dokładnie wyznaczony teren produkcji wina, w którym obowiązują ustalone zasady uprawy winorośli, takie jak rodzaje uprawianych szczepów czy zasady dbania o winogrona.)
 
wina gruzinskie, gruzinskie wina, biale wino gruzinskie, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni

Wciąż funkcjonuje błędny stereotyp myślenia wiążący Gruzję głównie z winami czerwonymi. Prawda jest taka, że w Gruzji dominują wina białe; stanowią one 70 - 80 % całej produkcji. Tradycyjnie wino białe pijało się tu na co dzień. Wina czerwone trafiały zaś na stół w Gruzji przy wyjątkowych okazjach (ślubach, chrzcinach, świętach) jako bardziej poważane, lepiej zbudowane.  
 
NAPOJE

borjomi, woda borjomi, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni
WODA  BORJOMI
Podawana jest tu również woda Borjomi. Tradycyjnie jest obecna na każdej gruzińskiej uczcie – nie tylko ze względu na wyjątkowy smak, ale też na dobroczynne działanie na ludzki organizm, szczególnie po kulinarnych szaleństwach. Mówi się również, że jest lekiem na kaca i szybko stawia na nogi. Zawiera wyjątkową kompozycję minerałów z wulkanicznych głębin Gruzji. Naturalna, mineralna woda BORJOMI zaliczana jest przez ekspertów do najbardziej ekskluzywnych na świecie. Pod względem wartości porównywalna jest z wyjątkową Vichy Grande-Grille z Francji.  

lemoniada estragonowa, lemoniada, lemoniada gruzinska, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni
LEMONIADA
W Gruzji pije się mnóstwo lemoniady. Ponoć najpopularniejszy smak to lemoniada estragonowa. Jest wściekle zielona, a w smaku słodko-ziołowo-chemiczna. Ten smak się uwielbia, albo nienawidzi. Nie zakochaliśmy się :) Spodziewaliśmy się czegoś bardziej wytrawnego.
Jeśli to nie wasza bajka, w restauracji Smaki Gruzji możecie spróbować oryginalną, gruzińską lemoniadę również w innych smakach: gruszkowym, waniliowym czy owocu granatu. Naszym nastoletnim synom szczególnie smakowała lemoniada gruszkowa.
lemoniada, lemoniada gruzinska, lemoniada gruszkowa, lemoniada waniliowa, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni  smaki gruzji, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, Vakhtang Khazalia, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni   
PODSUMOWANIE
 
Za tymi niepozornie wyglądającymi drzwiami kryje się  kraina fantastycznych smaków. Polecamy to miejsce smakoszom gruzińskiej kuchni. Nie zawiedziecie się. Jedzenie jest pyszne, pachnące, porywające zmysły. To nie namiastka Gruzji, to prawdziwa gruzińska kuchnia. Jest prosta, niewyszukana, a jednocześnie tak pełna aromatów i smaków, że nie sposób jej nie pokochać. 
Za stosunek jakości do cen dajemy tej restauracji wielki plus! 
Obsługa kelnerska jest miła i kompetentna.
W weekendy, w porze obiadowej jest tu bardzo tłoczno. Doradzamy wcześniejszą rezerwację stolika.

POLECAMY RESTAURACJĘ SMAKI GRUZJI

ul. Dietla 33 (róg Augustiańskiej)
Kraków
gruzinskie wina, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni
smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, Vakhtang Khazalia, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni
gruzinskie wina, marani, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni

smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, Vakhtang Khazalia, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni

gruzinskie wina, marani, smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni
smaki gruzji, gdzie zjesc w krakowie, kuchnia gruzinska, Vakhtang Khazalia, gruzinskie wino, supra, tamada, piotr wlezien, chinkali, badridżani, adzapsandali, pchali, soko kecze, tolma, chaczapuri, chaczapuri megruli, czalagadzi, lula kebab, mtsvadi, zycie od kuchni

Komentarze

  1. To prawda, smaki gruzji są genialne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się obiecująco, koniecznie muszę się tam wybrać. :) Uwielbiam gruzińską kuchnie, moja rodzina stamtąd pochodzi. Ocenię więc, jak bardzo te smaki przypominają te z domu mojej babci.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI