TRYB JASNY/CIEMNY

NASZ NAJLEPSZY ROK, RECENZJA FILMU

Kadr z filmu "Nasz najlepszy rok"/ Materiały prasowe M2Films


"NASZ NAJLEPSZY ROK" 
To piękna opowieść o dojrzewaniu i przemianie; tej naszej wewnętrznej, duchowej, która z upływem lat przychodzi i z którą nieuchronnie musimy się zmierzyć wchodząc z pełnego beztroski i buntu wieku młodzieńczego w dorosłość oraz tej fizycznej, organicznej wręcz, która winogrona zmienia w wino.

To też filmowa historia o ciągłości i odradzaniu się życia ukazana z jednej strony w następujących po sobie porach roku, a z drugiej w przemijaniu pokoleń. To w końcu słodko-gorzka opowieść o miłości, rodzinie, pragnieniu niezależności, poszukiwaniu własnego miejsca w życiu, zbieraniu się na odwagę, by bronić własnego zdania rozgrywająca się w płynącej winem Burgundii

Przenieśmy się więc do Francji. Jesteśmy w rodzinnej winnicy, w rodzinnym domu Jeana, Juliette i Jérémiego, w chwili, w której trójka rodzeństwa  znalazła się w przełomowym punkcie życia. Po 10 latach przyjeżdża do domu starszy z braci, Jean. Jego powrót zbiega się ze śmiercią ojca. To wiadomość o ciężkiej chorobie nestora rodu sprawiła, że postanowił odwiedzić rodzinny dom. Już sam powrót po tak długim czasie nie jest rzeczą łatwą. Niewypowiedziane przez lata słowa i dawne żale ciążą teraz pomiędzy członkami tej rodziny. Silniejsza od nich jest jednak siostrzano-braterska miłość oraz to wzajemne wsparcie i przywiązanie nieporównywalne z żadnym innym, którego źródłem jest szczęśliwe, razem spędzone dzieciństwo.  Rodzinny dramat spada na nich w kulminacyjnej dla każdej winnicy chwili; właśnie rozpoczyna się winobranie. Winogrona dojrzały. Czas nie będzie na nikogo czekał. Terminu zbiorów nie można odłożyć. Niezależnie od wszystkiego życie winiarza podporządkowane jest procesowi powstawania wina. Praca w winnicy staje się swoistym lekiem na wewnętrzny ból bohaterów, a obraz natury, w którym wszystko się odradza budzi w widzu optymizm, gasi poczucie daremności podjętego w życiu trudu.

Kadr z filmu "Nasz najlepszy rok"/ Materiały prasowe M2Films


Każde wino jest inne. Zależy od charakteru  i osobowości osoby która je tworzy. Skrywa w sobie jej cechy, opowiada o niej. Jest taka scena w filmie, w której tuż po pogrzebie ojca rodzeństwo otwiera dwie butelki wina. Jedno zrobił ich dziadek, a drugie ich ojciec.  Pijąc je odczuwają silną więź z nimi tak bardzo im w tej chwili potrzebną. Jest również inna scena, tym razem pełna humoru, w której bracia degustując wino Juliette śmieją się, że jest ono dokładnie takie jak ich siostra.

Kadr z filmu "Nasz najlepszy rok"/ Materiały prasowe M2Films


W tym filmie żałoba i smutek po stracie bliskiej osoby przeplatają się z naturalną radością życia, której źródłem jest codzienność oraz z poczuciem szczęścia jakie daje dobrze wykonana praca i zachowanie ciągłości rodzinnej tradycji. I nie ma się tu poczucia niestosowności.  Emocje bohaterów odbiera się jak własne, jak bliskie sobie. Film jest pogodny, ciepły, chwilami wręcz zabawny. Prawda, że trochę trudno w to uwierzyć biorąc  pod uwagę tematykę jaką porusza? A jednak Cedric Klapisch świetnie sobie z tym poradził. Z naturalnością opowiada o trudnych sprawach; trudnych, ale będących częścią istoty życia.  Cała historia płynie z lekkością, bez patosu. To już swego rodzaju znak rozpoznawczy tego reżysera, twórcy "Smaku życia".

Kadr z filmu "Nasz najlepszy rok"/ Materiały prasowe M2Films


"Miłość jak dobre wino potrzebuje czasu". Nasi bohaterowie również go potrzebują by rozwiązać swoje życiowe problemy, znaleźć w sobie odwagę by postawić na swoim i dojrzeć do wyrażania swojego zdania. Juliette już potrafi powiedzieć: "To moje wino, wiem co robię!" choć to zapewne nie jest proste w zawodzie zdominowanym przez mężczyzn. Jakże żałuję, że oglądając ten film nie mogę  wypić lampki wina które dojrzewa teraz w piwnicy jej winnicy, gdzieś w słonecznej Burgundii...
Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w krakowskiej premierze tego filmu towarzyszącej obchodom Małopolskiej Jesieni Enologicznej organizowanej przez Stowarzyszenie Kobiety i Wino. Gościem pokazu był Marek Bieńczyk - polski pisarz i eseista, laureat Nagrody Literackiej Nike, a jednocześnie znawca win i miłośnik Burgundii.  

"NASZ NAJLEPSZY ROK" to doskonały film na jesienny wieczór. Wzruszy was, rozbawi, przegoni smutki, pomoże wam spojrzeć na życie z innej perspektywy. 

W Krakowie możecie obejrzeć go w   Kinie Agrafka i KINIE KIKA

"Nasz najlepszy rok"/ Materiały prasowe M2Films"NASZ NAJLEPSZY ROK" | Ce qui nous lie, reż. Cedric Klapisch,Francja 2017

W rolach głównych wystąpili: Pio Marmaï jako Jean, Ana Girardot w roli Juliette i François Civil  jako Jérémie.

"NASZ NAJLEPSZY ROK" OFICJALNY ZWIASTUN FILMU
Komentarze

  1. Gdzie znaleźć całe filmy online? Czy poszukujesz wybranego serialu, filmu bądź utworu. Wiele serwisów oferuje filmy online za darmo jak fili24.cc - oglądaj filmy w wysokiej jakości oraz bez przerwy i zacinania. 2020 filmy online za darmo stały się rzeczywistością!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI