TRYB JASNY/CIEMNY

BOGINIE JEDZENIA - KINO AGRAFKA I FILMS FOR FOOD ZAPRASZAJĄ NA POKAZ FILMU

boginie jedzenia, films for food, kino agrafka, kobiety w gastronomi, film kulinarny, film o kuchni, film o gastronomi,blog, zycie od kuchni


Przed nami wyjątkowy wieczór filmowy poświęcony kobietom w świecie kulinariów.  Kino Agrafka i FILMS for FOOD  serdecznie zapraszają na pokaz filmu BOGINIE JEDZENIA.
 
KIEDY? 20 kwietnia ( piątek) | 19:00
GDZIE? Kino Agrafka, ul. Krowoderska 8, Kraków

BOGINIE JEDZENIA
reżyseria Vérane Frédiani, Francja 2016, 106’
To film dokumentalny o kobietach w światowej gastronomii i o miejscu kobiet w tej branży. Tu nie ma równości płci. To wiemy wszyscy. W branży gastro mężczyźni uzyskali statut gwiazd. Kobiety muszą o niego walczyć nie tylko udowadniając swój profesjonalizm, ale również łamiąc stereotypy, bo w naszym społeczeństwie nadal pokutuje stereotyp myślenia wskazujący kuchnię jako najlepsze miejsce dla kobiety, ale nie jeśli chodzi o "wielką kuchnię", bo tu brylują mężczyźni, tylko o kuchnię domową kojarzoną ze żmudnym i nudnym obowiązkiem. 

Dlaczego tak się dzieje? Czy to my kobiety dajemy same przyzwolenie na taki sposób myślenia i postrzegania nas? Czy to się zmienia? Dlaczego to kobietom często trudniej jest przebić się w świecie gastronomii niż mężczyznom? Czy tą branżą rządzą równe reguły dla wszystkich? Mam nadzieję, że film "Boginie jedzenia" da nam odpowiedz na te pytania. Film ukazuje wpływowe, utalentowane, twórcze, silne kobiety, które działają w kulinarnym świecie: szefowe kuchni, cukierni, sommelierki, barmanki - od fine-diningu i restauracji z trzema gwiazdkami Michelin aż do streetfoodu. Pokazują, że poprzez gastronomię można zmieniać świat i to właśnie kobiety mają tu do odegrania bardzo istotną rolę. Bohaterki filmu pochodzą z różnych stron świata, ale łączą je podobne motywacje i podobne troski. Traktują gastronomię jako platformę komunikacji z innymi, możliwość edukacji, promowania różnych kultur i tradycji, a także wspierania lokalnego biznesu.

boginie jedzenia, films for food, kino agrafka, kobiety w gastronomi, film kulinarny, film o kuchni, film o gastronomi,blog, zycie od kuchni
Na widzów filmu czekać będzie spotkanie z wspaniałymi kobietami związanymi z krakowskimi i małopolskimi kulinariami oraz kieliszek wina i drobny poczęstunek.

Gośćmi pokazu będą:
 
* Jadwiga Lorek, właścicielka Gospodarstwa Agroturystycznego Koziarnia ( Pogorzany ) i Winnicy Smykań, a także współtwórczyni Resto Bar Ogień. 
 
* Agnieszka Sendor, która wspólnie z mamą, Magdaleną Węgiel, prowadzi firmę Pstrąg Ojcowski
 
* Karolina Milczanowska, redaktor naczelna Have a Bite Kraków 
Spotkanie poprowadzi Maja Dutkiewicz, Przystanek Kulinarny, Radio Kraków


BILETY - w cenie 22 zł są dostępne w kasie kina AGRAFKA  oraz online [KLIK]

boginie jedzenia, films for food, kino agrafka, kobiety w gastronomi, film kulinarny, film o kuchni, film o gastronomi,blog, zycie od kuchni

 
FILMS for FOOD to inicjatywa, która łączy świat sztuki filmowej z kulinariami. To cykliczne pokazy najlepszych filmów (fabularnych i dokumentalnych) o jedzeniu oraz towarzyszące im spotkania z ekspertami, naukowcami, artystami, dziennikarzami, producentami żywności i kucharzami. Projekcje i dyskusje uzupełniają wydarzenia specjalne: degustacje, pokazy, warsztaty i akcje kulinarne oraz działania artystyczne.
Twórcy FILMS for FOOD rozwijają kulturę kulinarną w Polsce, traktując film jako narzędzie edukacji i nośnik zmian społecznych. Filmy prezentowane są tu w formie cyklu wędrującego po kinach i przestrzeniach artystycznych całej Polski.
Poza pokazami w kinach FILMS for FOOD zorganizowało w 2017 roku przeglądy filmów kulinarnych w ramach festiwalu Europa na Widelcu we Wrocławiu, Poznań Food Days oraz sekcję kina kulinarnego na Podlasie Slow fest w Supraślu.
W październiku 2017 FILMS for FOOD było współorganizatorem Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej „Głodnemu film na myśli. O filmowych reprezentacjach jedzenia”.
Inicjatywa powstała w listopadzie 2016 organizując polską premierę filmu „Noma: My Perfect Storm” - filmu o René Redzepim, szefie kuchni słynnej restauracji Noma w Kopanhadze. Pierwszy pokaz filmu uświetniło spotkanie z kucharzami, którzy współpracowali z Redzepim, zaś w restauracjach Atelier Amaro i Bez Gwiazdek odbyły się specjalne kolacje inspirowane filmem i kuchnią Nomy.
Pomysłodawcami FILMS for FOOD i organizatorami pokazów cyklu są: filmoznawczyni i animatorka kultury Lucyna Zembowicz, która w latach 2009 - 2014 współorganizowała Kuchnia+ Food Film Fest oraz dziennikarz kulinarny Jakub Gutek. Zespół współtworzy również Roman Gutek - ceniony dystrybutor i organizator festiwali filmowych.
PARTNERZY POKAZU:

Komentarze

  1. Wpis bardzo ciekawy. Muszę przyznać, że jest to naprawdę bardzo interesujące.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI