TRYB JASNY/CIEMNY

PISANKI ZDOBIONE KASZĄ I ZIARNAMI

pisanki zdobione kasza i ziarnami

PISANKI ZDOBIONE KASZĄ I ZIARNAMI

Jajka wielkanocne zdobione kaszą, ziarnami, suszonymi ziołami i kwiatami

Jajka wielkanocne można pięknie ozdobić wykorzystując do tego naturalne produkty. W tym celu nie trzeba robić żadnych specjalnych zakupów. Wystarczy tylko kreatywnie wykorzystać produkty, które mamy w kuchni.

 

PISANKI ZDOBIONE KASZĄ I ZIARNAMI

Pisanką zwyczajowo nazywamy jajko (najczęściej kurze), które z okazji Świąt Wielkanocnych zostało ozdobione różnymi technikami. Pięknie zdobione jajka będące w naszej kulturze symbolem nowego życia i zmartwychwstania, zajmują honorowe miejsce, zarówno w koszyczku ze Święconką, jak i na naszym wielkanocnym stole. Rodzaje pisanek i ich nazwy (kraszanki, oklejanki, drapanki, ażurki, jajka decoupage, pisanki batikowe) zależą właśnie od wykorzystanej techniki do zdobienia skorupki jaj. Kiedyś każdy region Polski miał swój tradycyjny, wyjątkowy sposób robienia pisanek.   W naszym kraju ta tradycja jest bardzo bogata i  sięga X wieku.

Pisanki zdobione kaszą i ziarnami są przepiękną ozdobą świątecznego stołu.

PISANKI ZDOBIONE KASZA I ZIARNAMI 

Do ich przygotowania wykorzystamy wydmuszki jajek, spore zasoby cierpliwości oraz trochę produktów, które znajdziemy w kuchni. Do wyboru mamy:

 • różne gatunki kaszy np. kaszę jęczmienną, jaglaną, gryczaną czy kaszę mannę
 • różne gatunki ryżu (brązowy, czarny, czerwony)
 • czerwoną i zieloną soczewicę
 • suszone zioła np. estragon
 • mak
 • nasiona słonecznika, czarnuszki lub sezamu
 • siemię lniane
 • małe formy makaronu
 • przyprawy takie jak pieprz, ziarna gorczycy, kminek, papryka w proszku

 

DODATKOWO

 • ziarna traw i zbóż
 • kolorowe płatki suszonych kwiatów np. bławatków

 

pisanki zdobione kasza i ziarnami

FARBOWANIE KASZY, MAKARONU I SUSZONYCH KWIATÓW

Chcąc uzyskać jeszcze ciekawszy efekt zdobiąc jajka wielkanocne warto zafarbować na różne kolory zwykłą kaszę jęczmienną, makaron czy suszone rośliny.

Farbowanie kaszy

Kaszę barwię wykorzystując naturalne lub sztuczne barwniki. Barwnik do barwienia jajek rozpuszczony w ilości wody zalecanej producenta na opakowaniu dobrze się tu sprawdzi. Wystarczy zanurzyć w nim na kilka minut drobną kaszę jęczmienną nie zapominając o jej dokładnym mieszaniu podczas barwienia. Kolorową kaszę trzeba później bardzo dokładnie odsączyć na sitku i równomiernie rozłożyć na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia. Kaszę suszę w piekarniku w temperaturze około 60 stopni C. Co jakiś czas należy  sprawdzać dłonią stopień jej wysuszenia i rozkruszać małe grudki w które się zbija. Jest to zajęcie dość czasochłonne, ale zapewnia bardzo ciekawy efekt. Do barwienia kaszy można wykorzystać również naturalne barwniki. Niewielka ilość kurkumy pięknie barwi na żółty kolor. Niebieską barwę można uzyskać dzięki czerwonej kapuście, a na bordowo i różowo farbują buraki.

Farbowanie makaronu

Do miseczki wlewam ocet, dodaję niewielką ilość barwnika spożywczego. Makaron zanurzam na kilka minut w kolorowym roztworze. Odsączam go, rozkładam na papierze do pieczenia i suszę w piekarniku w temperaturze 50 – 60 stopni C przez około 30 minut.

Farbowanie suszonych roślin

Suszone rośliny można farbować wykorzystując do tego barwniki do farbowania jajek lub barwniki do farbowania tkanin.  W kolorowym roztworze zanurza się roślinę na 7 do 15 minut (zależnie od intensywności barwy jaką chcemy uzyskać) i później rozwiesza się je na sznurku żeby wyschły.

PISANKI ZDOBIONE KASZA I ZIARNAMI WYKONANIE

Przy użyciu pędzelka wydmuszki jajek stopniowo malujemy klejem i następnie zanurzamy je w miseczce z przygotowanym wcześniej produktem: drobną kaszą, ziołami, małymi nasionami itp. Tak robimy tło dla kwiatowego wzoru, który stworzymy z większych, kolorowych nasion lub małych form makaronowych.  Możemy również pędzelkiem nanosić klej na skorupkę jajka rysując w ten sposób różne wzory geometryczne i obsypywać je wybranym produktem (np. płatkami kwiatów czy makiem. Kiedy klej wyschnie robimy na skorupce jajka kolejne elementy naszego wzoru. Najłatwiej jest jednak nanosić od razu jeden produkt na całą połówkę lub ćwiartkę jajka. Kiedy klej wyschnie i produkt bazowy dobrze przyklei się już do naszej pisanki, delikatnie robimy na niej kwiatowy wzór z większych nasion lub małych form makaronu. Tu bardzo przydatna jest pęseta. Przy jej pomocy precyzyjnie przyklejamy większe elementy (np. nasiona traw czy małe formy makaronu) tworząc kwiatowe wzory. Choć to zajęcie dla cierpliwych to może być świetną zabawą dla całej rodziny.  

Młodsze dzieci mogą dekorować całe jajko tylko jednym lub dwoma produktami. Wystarczy, że posmarowane klejem jajko delikatnie zanurzą w miseczce z kaszą lub wybraną przyprawą. 

Poznajcie również zbiór naszych pysznych przepisów na 

WIELKANOCNE DANIA

 

pisanki zdobione kasza i ziarnami


pisanki zdobione kaszą i ziarnami

 

Komentarze

 1. Ale piękne. Wyglądają naprawdę rewelacyjnie. Ciekawe, kolorowe i niezwykle kreatywne.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI