TRYB JASNY/CIEMNY

11 MAŁOPOLSKI FESTIWAL SMAKU - PÓŁFINAŁ W OŚWIĘCIMIU

 
11 Małopolski Festiwal Smaku tego lata ponownie zabiera was w kulinarną podróż po całej Małopolsce. Odwiedziliśmy już Wieliczkę (07.06.) i Oświęcim (14.06); przed nami jeszcze cudowne kulinarne doznania w Wadowicach (21.06. - Rynek), Miechowie (05.07 - Rynek), Nowym Targu (12.07. - Rynek), Tarnowie (19.07. - Rynek), Starym Sączu (26.07. - Rynek) i Krakowie (29 i 30.08) . Trasę wytyczają tradycyjne smaki i regionalne produkty. Będziecie mogli spróbować potraw przyrządzonych z produktów regionalnych dostępnych podczas imprezy. Gotować dla was będą znakomici kucharze należący miedzy innymi do Stowarzyszenia Małopolskich Kucharzy i Cukierników oraz blogerzy ze Stowarzyszenia Małopolskich Blogerów Kulinarnych.

/ Na zdjęciu od prawej : Patryk Kotarba, Robert Żmuda, Krzysztof Gawlik, Sebastian Szrom, Leszek Kawa oraz towarzyszący nam z mikrofonem Robert Karpowicz  z radia RMF/

 
/ od lewej : Patryk Kotarba, Leszek Kawa, Tobiasz Dziura, Robert Żmuda, Sebastian Szrom, Adam Łęcki i Krystian Klamka / 

MAŁOPOLSKI FESTIWAL SMAKU to święto producentów i smakoszy regionalnych potraw, które przybliża bogate dziedzictwo kulinarne Małopolski. Jest to impreza kulinarna o charakterze targów żywności połączonych z konkursem i plebiscytem na najlepsze wyroby. Pierwsza edycja Festiwalu miała miejsce w 2005 roku i składały się na nią dwa kiermasze półfinałowe w Zakopanem i Tarnowie oraz finał w Krakowie. Z roku na rok impreza nabierała rozpędu i obejmowała swym zasięgiem coraz więcej miast. Finałowa impreza odbywa się zawsze na Placu Wolnica na krakowskim Kazimierzu. Organizatorem imprezy jest Województwo Małopolskie, które w ten niezwykle smakowity sposób promuje turystykę kulinarną w naszym regionie poprzez propagowanie regionalnych, ekologicznych, tradycyjnych produktów i  wspieranie lokalnych producentów żywności.

W konkursie biorą udział firmy, osoby prywatne i stowarzyszenia prezentujące regionalne produkty oraz przygotowane przez siebie dania.


W półfinale w Oświęcimiu jury festiwalowe pod przewodnictwem Krzysztofa Gawlika w poszczególnych kategoriach nagrodziło :


* W kategorii "Ekologiczne przysmaki" - Jurajska orzechówka zalana Jankielowym czarem Pustyni (Agroturystyczna Akademia Zdrowia, Hucisko)* W kategorii "Jak u mamy" - żurek z ziemniakami okraszony pypkami (KGW w Mirowie).Za najlepszy  "Tradycyjny specjał" uznano chleb świąteczny (Piekarnia Patrycja i Paweł, Kwaśniów Górny) 

* "Smakołykiem z legendą" została polędwiczka plebana (ZPHU Elimex, Młoszowa).Grand Prix festiwalu zdobył chleb orzechowy "Edoardo (PLZ Gobal, Polanka Wielka)Chleb świąteczny (Piekarnia Patrycja i Paweł) - otrzymał II nagrodę.

Chleb pełnoziarnisty (Pracownia Cukiernicza Piskorek, Nowa Wieś) - zajął III miejsce.Uznanie dziennikarzy zyskała  rolada z indyka zaprezentowana przez firmę Stanpol z Młoszowej.


Na Rynku w Oświęcimiu, w wielkim namiocie zamienionym w kuchnię festiwalową i salę obrad festiwalowego jury spotkali się i gotowali dla was znakomici kucharze i szefowie kuchni : Krzysztof Gawlik, Sebastian "Szromu" Szrom, Bartłomiej Płócienniek, Patryk Kotarba, Leszek Kawa, Tobiasz Dziura, Robert Żmuda, Adam Łęcki, Dawid Sobczak i Krystian Klamka oraz blogerzy kulinarni z małopolski.

Wszystkie ręce do pracy w kuchni się liczą, by każdy kto przybędzie na festiwal mógł spróbować przygotowanych przez nas dań. Z pomocą przeszli nam nawet Marszałek Województwa Małopolskiego - Marek Sowa i Prezydent Miasta Oświęcim - Janusz Chwierut.

Było przepysznie; sami zobaczcie, a to tylko niektóre z dań przygotowanych dla was w festiwalowej kuchni w Oświęcimiu :)
Regionalne produkty doskonałej jakości, pasja i miłość do gotowania oraz wzajemna sympatia zgromadzonych w festiwalowej kuchni ludzi to magiczne składniki, dzięki którym te dania były tak wyjątkowe.

 Karp wędzony z truskawką i jajkiem confit - autor Bartłomiej Płócienniak, Twój Kucharz


Ziemniaki po Cabańsku -  Restauracja Stare Mury w Chrzanowie


Danie przygotowane przez Sebastiana Szroma,szefa kuchni w Restauracji La Rossa w Oświęcimiu - Comber z królika z nutą wędzonej słoniny z dzika w szynce wiejskiej, gąbka pietruszkowa, carpaccio z czerwonego i żółtego buraka, płynne panierowane żółtko, smażony koperek, chrust z palonego pora, jarmuż, wołowy demi glace, puder z pumpernikla, prażona czarnuszka i żelowa truskawka z estragonem.


Sałatka autorstwa Patryka Kotarby, szefa kuchni w Restauracji Słoneczny Zdrój - cudownie chrupiące kawałki karpia z filetowanymi cytrusami i dressingiem brzoskwiniowym.
Kulebiak z Karpia Osieckiego na Charsznickiej kiszonej kapuście od Pietrzyka - autor dania Leszek Kawa.


Kaszotto z burakami i owczym serem (propozycja dla wegetarian) - danie przygotowane przez blogerów kulinarnych; autorką przepisu jest Angelika Knop.


Mus jabłkowo-morelowy z jogurtem greckim i miodem - deser przygotowany przez blogerów.Przeczytajcie również :

11 MAŁOPOLSKI FESTIWAL SMAKU - PÓŁFINAŁ W WADOWICACH

 

 

11 MAŁOPOLSKI FESTIWAL SMAKU PÓŁFINAŁ W TARNOWIE

 

Komentarze

 1. Świetna relacja ,zdjęcia również. Szczególnie wrażenie zrobiły na mnie potrawy np. ten smażony koperek, płynne żółtko panierowane, chrust z palonego pora, gąbka pietruszkowa,wow! Widać, że bawiliście się świetnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. dostałam slinotoku :)
  Zapraszam do polubienia mojego bloga :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj tak coś dla łasucha pyszności na stół bardzo fajny event i reportaż ze zdjęciami naprawdę było mega

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI