TRYB JASNY/CIEMNY

GRUZJA ŚWIĄTECZNY PREZENT

itaka, wakacje w gruzji, gruzja, przesilenie zimowe, biuro podrozy itaka, gruzinskie wino, gotsa, zycie od kuchni
Przesilenie zimowe nas dziś dopadło. Najkrótszy dzień w roku właśnie się kończy. Od jutra dni będą coraz dłuższe. Astronomiczna zima już stoi w blokach. Wystartuje punktualnie o 21.44.  
Kiedyś dzień przesilenia zimowego był hucznie świętowany, bo to z jednej strony symbolicznie postrzegane zwycięstwo dnia nad nocą i światła nad ciemnością, a z drugiej odległa jeszcze wizja zbliżającego się "zimowego głodu" sprzyjająca myśli o ucztowaniu i zabawie.
Skoro więc przesilenie dziś mamy to się posilić postanowiliśmy należycie i w niecodziennych okolicznościach: zacne gruzińskie wino, dobre sery, podsuszane wędliny, trochę owoców i inauguracja świetlna naszej choinki - w takich klimatach zaczynamy pierwszy zimowy wieczór w tym roku :)

gotsa, tavkveri, gruzinskie wino, gruzja, wakacje w gruzji, itaka, bioro podrozy itaka, zycie od kuchni
Za oknem ciemno, zimno, mgliście, a w naszym domu już świąteczne ciepło rozgościć się zdążyło.  
Z czym kojarzy się wam gruzińskie wino, dobre jedzenie spotkanie przy wspólnym stole i  przyjemna atmosfera? 
Prawidłowa odpowiedz brzmi: z tradycyjną gruzińską suprą czyli gruzińską ucztą. Jak na suprę przystało, przy suto zastawionym stole rozmawialiśmy o rodzinie, o życiu, trochę o polityce i dla równowagi o sztuce żeby nam atmosfera nie zwiędła.  

Nie ma gruzińskiej uczty bez toastów, a toastów bez tamady. Tamadą zwyczajowo jest dojrzały mężczyzna więc Piotr postanowił odnaleźć się w tej roli. Oszczędzając wam jego oratorskiego popisu powiemy tylko, że piliśmy za miłość, za rodzinę, za szczęście, za przyjaciół, za święta i ... ZA NADCHODZĄCE WAKACJE :)


Wieczór przesilenia zimowego okazał się być wieczorem niespodzianek i pięknych wakacyjnych planów! 
Mój Tamada oprócz gruzińskiej uczty miał dla mnie prezent - właśnie wybieramy wycieczkę do Gruzji na stronie biura podróży ITAKA :)
Piękniejszego prezentu świątecznego nie mógł mi sprawić. O wyprawie do Gruzji marzymy już od dawna. To jeden z najpiękniejszych krajów na świecie i jak mówi gruzińska legenda sam Pan Bóg chciał ją zatrzymać dla siebie. To miejsce, w którym każdy miłośnik podróży znajdzie coś ciekawego. Może i Wy dla swoich bliskich zaplanujecie gruzińskie wakacje? To fantastyczny pomysł na świąteczny prezent. Ciekawe propozycje znajdziecie na TEJ STRONIE

itaka, gruzja, wakacje w gruzji, zycie od kuchni
gruzja, itaka, wakacje w gruzji, zycie od kuchni
 
"Wszystko tu stwarza wrażenie przybicia do przystani, dotarcia pod dach. Wszystko – klimat, krajobraz i obyczaje – namawia, żeby przysiąść w cieniu, łyknąć wina, odetchnąć i pomyśleć: fajnie tu.
Piękny to kraj, Gruzja.
Z każdego miejsca widać góry. Podniebny Kaukaz, zielone grzbiety Suramu. Słońce pada na śnieżne szczyty kaukaskie, odbija się i oświetla Gruzję. Dlatego promienie słoneczne, zabarwione kolorem śniegu, są tu nie złote, a srebrne, jak oprawa starej ikony.
Gruzja to mały kraj, ponad cztery razy mniejszy od Polska. Ale to właśnie porównanie nigdy nie przychodzą tam na myśl. Wrażenie kłóci się z faktami, ponieważ wszechobecność gór zmienia prawa optyki. Gruzja wydaje się ogromna, bezgraniczna jak ocean. Góry pomnażają krajobraz..."
(Fragmenty z książki “Kirgiz schodzi z konia” Ryszarda Kapuścińskiego)

gruzja, itaka
gruzja, itakaZdjęcia gruzińskich krajobrazów pochodzą ze strony biura podróży ITAKA.


Komentarze

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI