TRYB JASNY/CIEMNY

RIWIERA OPATIJA IDEALNE MIEJSCE NA WAKACJE W CHORWACJI. CHORWACJA, ISTRIA - CO WARTO ZOBACZYĆ CZĘŚĆ IV
Planując wakacje w Chorwacji zastanawiacie się zapewne jaki region wybrać.  Czy lepiej wypoczywać w  kurorcie położonym na północy, a tym samym bliżej Polski, czy może pojechać daleko na południe lub na którąś z chorwackich wysp? Każdy z nas przecież inaczej wyobraża sobie idealny urlop. Dla niektórych jest to relaks na plaży, słońce i morze, a inni szukają przygód i aktywności fizycznej. Jeśli szukacie połączenia wypoczynku z przygodą, chcecie skrócić sobie podróż i jednocześnie cieszyć się turkusowym morzem i cudownymi, chorwackimi krajobrazami polecamy wam wakacje na Riwierze Opatija. Oczaruje was tu naturalne piękno romantycznych plaż, zatok i bardzo czystego, turkusowego morza oraz liczne stare miasteczka tego regionu Chorwacji. Jesteśmy w północnej części regionu Kvarner nad Adriatykiem na Półwyspie Istria. Panuje tutaj klimat śródziemnomorski, roślinność jest wyjątkowo bujna, przyroda zachwyca swą różnorodnością i pięknem. Po jednej stronie mamy niewiarygodnie przejrzyste, turkusowe morze, a po drugiej zielone wzgórza i pasma górskie. Jesteśmy w krainie gajów oliwnych, winnic i lasów laurowych. Nad riwierą góruje masyw Učka, który w znacznej mierze wpływa na złagodzenie klimatu i chroni okolicę przed północnymi wiatrami. Średnie temperatury w dzień w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu wahają się od 230C – 300C. Tu jest po prostu pięknie.  Riwiera Opatijska uznawana jest za jedną z piękniejszych w Europie. To doskonałe miejsce nie tylko do plażowania, pływania, nurkowania, ale również do turystyki aktywnej, zwiedzania obiektów zabytkowych, spacerów i wycieczek. Umiarkowany klimat pozwoli na wypoczynek osobom w każdym wieku. Tym, co przyciąga tutaj turystów na wakacje, jest również świetnie zagospodarowana baza noclegowa. To właśnie tu, na Riwierze Opatija, narodziła się chorwacka turystyka wraz z otwarciem w Opatiji w 1844 r. Villi Angiolina. Od 1884 r. działa tu najstarszy chorwacki hotel Kvarner.
Będzie was otaczać piękna architektura. Riwiera Opatija jest idealnym miejscem na romantyczny urlop. Tu ma się nieodparte wrażenie, że znajduje się na francuskiej riwierze.


PROMENADA LUNGOMARE
Jedną z atrakcji Riwiery Opatijskiej jest nadmorska promenada Lungomare, prowadząca przez 12 kilometrów od Volosko, poprzez Opatiję, Icici aż do Lovran. Piękne widoki na góry i morze oraz brak silnych wiatrów czynią to miejsce doskonałym do spacerów i biegania.Ten rejon Chorwacji słynie z romantycznych plaż, zatok i bardzo czystego, turkusowego morza.


Zabieramy więc was w podróż po całej riwierze :)


Na zdjęciu: Opatija

OPATIJA
Głównym miastem regionu jest OPATIJA. Ma się tu nieodparte wrażenie, że jest się na francuskiej riwierze. Pokochacie tutejsze, piękne krajobrazy i cudowny klimat. Europejską sławę i rozkwit miasto to zawdzięcza austrowęgierskiej szlachcie i bogatym przedsiębiorcom, którzy w XIX w. przyjeżdżali tu na wakacje (gościł tu nawet sam cesarz Ferdynand). 


Opatija szybko stała się modnym i lubianym wakacyjnym kurortem. Ponieważ każdy chciał mieć tu swą willę, w 1873 r. doprowadzono do Opatiji linię kolejową. Dawna rybacka wioska  zmieniła się w malownicze miasto zwane „Niceą Adriatyku” lub „Perłą Adriatyku”.  Trudno oprzeć się dziś urokowi architektury z przełomu XIX / XX w. Dominuje tu zabudowa w stylu włoskim.  Piękne wille i hotele otaczają liczne parki z egzotyczną roślinnością, a nadmorska promenada Lungomare wiodąca do pobliskich miejscowości, zachęcają do spacerów. 

Będąc w Opatii możecie odwiedzać piękną, długą, betonową, plażę z dobrym zapleczem rekreacyjno-restauracyjnym.
CIEKAWE MIEJSCA W OPATIJI: 

* Park św. Jakuba oraz Kościół św.Jakuba 
Klasztor ze starą studnią w parku św. Jakuba jest jednym z ważniejszych punktów zwiedzania Opatii. Kościół św. Jakuba zbudowany jest na fundamentach dawnego klasztoru Benedyktynów, a pierwsze zapisy o nim pochodzą z 1439 roku. Między kościołem i klasztorem usytuławana jest kamienna dzwonnica. 
W Parku św. Jakuba, urządzonym w stylu angielskich i francuskich ogrodów, odnajdziecie wyjątkowo rzadkie rośliny z różnych zakątków świata. Na powierzchni 3,64 hektara rośnie tam ok 160 gatunków roślin; miedzy nimi magnolie i kamelie sprowadzone tu z Chin, Japonii i Australii. 

* Dziewczyna z mewą
To jeden z najczęstszych motywów na pocztówkach z Opatiji. Rzeźba Zvonka Cara powstała w 1956 i z czasem stała się symbolem tego miasta. Znajduje się przy Promenadzie Lungomare i doskonale współgra z otoczeniem.

* Willa Angiolina 
Willa wybudowana przez Iginio Scarpa z Rijeki 

* Fontanna Słońca i Księżyca 
Została zaprojektowana przez Hansa Rathautskyego w 1889 r.


W sezonie wakacyjnym Opatija tętni życiem.  Nie da się jednak ukryć, że mody przemijają i nie jest już najpopularniejszym miastem turystycznym w Chorwacji.

***
Na zdjęciu: Volosko nocą

VOLOSKO

To niezwykle malownicze miasteczko oddalone jest od Opatiji na północ o 1 km. Ten kilometr najlepiej przejść pieszo drogą wiodącą wzdłuż wybrzeża, bo to właśnie tu zaczyna się nadmorska Promenada Lungomare prowadząca przez Opatiję aż do Lovran.


Volosko to dawna wieś rybacka. Życie towarzyskie skupia się tu w niewielkim porcie dla małych łodzi wokół którego rozlokowane są świetne rybne restauracje i bary. Miasteczko ma niepowtarzalny klimat. Z portu ku górze rozchodzą się niezliczone uliczki tworzące prawdziwy labirynt wśród wąskiej, kamiennej zabudowy. Nie ma tu ani tłumu turystów ani ekskluzywnych hoteli. Znajdziecie tu za to spokój oraz wiele pracowni artystycznych i małych galerii sztuki. Historyczna część miasteczka usytuowana jest na stromym wniesieniu. Bądźcie wiec gotowi na pokonywanie sporej ilości schodów. Im dalej od najstarszej części miasteczka, tym zabudowa staje się luźniejsza. Przy promenadzie wiodącej do Opatiji  zobaczycie piękne XiX wieczne wille otoczone ogrodami tonącymi w bujnej roślinności. Większość willi jest odremontowana, ale na niektórych czas już odcisnął swoje piętno.


W Volosko możecie korzystać z kąpieli na wybetonowanej plaży z łagodnym, piaszczystym zejściem do morza znajdującej się w spokojnej zatoczce za portem lub z licznych, mniejszych plaż usytuowanych wzdłuż Promenady Lungomare dających większe poczucie intymności. Woda w morzu jest tu krystalicznie czysta.  Volosko było dla nas idealną bazą wypadowa do okolicznych miejscowości.

***


Na zdjęciu: Kościół Trójcy Św. z XIII w.

Lovran położony jest 6 km na południe od Opatiji. Jego historyczne centrum znajduje się nad małą zatoczką zaś nowsza część rozciąga się na opadającym ku morzu wzgórzu. Ma typowo śródziemnomorską atmosferę z wąskimi uliczkami i gęstym zabudowaniem. 

Nazwa Lovran pochodzi od laurów, które rosną w miasteczku i jego okolicach. Miasto zachowało swój historyczny plan i średniowieczny układ ulic. Historia Lovranu sięga czasów starożytnych, kiedy to rzymski patrycjusz Marek Agrypa wybudował tu swoją letnią rezydencję. Jest to najstarsza miejscowość regionu położona bezpośrednio przy morzu. 


Miasteczko przeżyło swój rozkwit w średniowieczu, po którym oprócz kamienic i charakterystycznego układu ulic pozostały fragmenty miejskich murów z bramą i basztą oraz kościoły. W miasteczku można podziwiać także renesansowe domy lokalnych patrycjuszy. Od połowy XIX w. Lovran przeżywa odrodzenie wraz z rozwojem ruchu turystycznego.  
Będąc w Lovran koniecznie zobaczcie:* średniowieczne fragmenty miasta (mury miejskie, basztę, bramę)

* Kościół św. Jerzego (romańska budowla z XIII wieku, odbudowana w XV wieku – z tego okresu pochodzą też późnogotyckie freski)
* Kościół Trójcy Św. z XIII w. (mały gotycki kościółek, położony ponad portem Lovran)
* renesansowe domy patrycjuszy i secesyjne wille (Astra i Deneš).

  


*** 

Na zdjęciu:  Mošćenička Draga

Mošćenička Draga

Niedaleko Opatiji, 15 kilometrów na południe, nad małą zatoczką wciśniętą w zbocza masywu Učka, położona jest Mošcenicka Draga. Według źródeł pochodzących z XV wieku miejscowość tę założyli mieszkańcy pobliskich Mošcenic, którzy ze średniowiecznej miejscowości przeprowadzili się bliżej morza i założyli tu rybacką osadę. Stare miasto położone na wzgórzu, łagodnie schodzi w stronę wybrzeża. Znajduje się tu niewielki port, latem pełniący funkcję mariny dla turystów. Sercem miasteczka jest plac położony w pobliżu małej przystani. Mošćenička Draga pełna jest wąskich uliczek, stromych schodów i zadbanych kamienic w śródziemnomorskim stylu, które wielokrotnie modernizowane otrzymały swój obecny kształt w XIX w.

W miasteczku warto zobaczyć:

* kościoły: św. Andrzeja i św. Bartłomieja

* Toš - starodawną prasę do oliwek będącą wciąż w użyciu

* Stražnicę - budynek niegdyś pełniący jednocześnie funkcję ratusza, targu i miejsca zgromadzeń. 


Na zdjęciu: Mošćenička Draga nocą


Mošćenička Draga może pochwalić się długą, piękną plażą św. Jana pokrytą białym i gładkim żwirkiem. Woda tu jest płytka, a plaże płaskie co stanowi doskonałe warunki dla małych dzieci i osób nie umiejących pływać.

Na okolicznych wzgórzach znajduje się wiele tras turystyki pieszej, a nadmorska promenada jest doskonałym miejscem na jogging i spacery.Mošćenice oddalone są od  Mošcenickiej Dragi o 2,5 km i znajdują się na szczycie wzgórza liczącego 173 m n.p.m. Są jednym z najstarszych osad w tym regionie. Jest to średniowieczne ufortyfikowane miasto, gdzie ściany peryferyjnych domów pełnią rolę murów miejskich.

***

Na zdjęciach: marina w
Ičići

Icici

Małe, spokojne, kameralne miasteczko położone 7 km na południe od Opatii nad zatoką osłoniętą przez dwa wzniesienia należące do masywu Učka. Już w średniowieczu mieścił się tu port w którym przeładowywano miejscowe drewno, wapień, wina i olej. Od połowy XIX w. zaczęły powstawać pierwsze wille przybywającej tutaj arystokracji. Jej historia podobna jest do dziejów sąsiedniej Opatiji – rozwój turystyki związany ze zdrowotnym wpływem klimatu i inwestycjami arystokracji austro-węgierskiej. Obecnie Ičići jest miejscowością wypoczynkową i uzdrowiskową, coraz popularniejszą, a jednak wciąż spokojną i kameralną. 
Na zdjęciu: plaża w Icici

W Icici znajduje się długa, betonowa plaża z niezłym zapleczem gastronomiczno-rozrywkowo-sportowym. Nie przypadła nam ona jednak do gustu z powodu dużych kamieni o ostrych kantach których pełno jest przy brzegu. Obok plaży znajduje się marina. Warto ją odwiedzić by zobaczyć cumujące tam piękne jachty i łodzie motorowe. Zwróćcie również uwagę na wybudowana w 1903 r. secesyjną Willę Munz położoną nad mariną.

Na zdjęciu: plaża w Medveja

Medveja 
To małe, nadmorskie miasteczko położone u stóp góry Učka w odległości 2 km na południe od Lovran. Ten kontrast morza i gór absolutnie zachwycał nas swoim widokiem. 


Medvejska plaża uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Chorwacji. Drobny, gładki kamień i łagodne zejście do morza oraz cudowne widoki sprawiają, że jest to świetne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. Plaża ma świetne zaplecze rekreacyjno-gastronomiczne.


Turystów przyciągają tu również liczne trasy turystyki górskiej. Cały masyw Učka pokryty jest siecią tras rowerowych i pieszych. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia mitycznej Medei. Jak głosi legenda potoki, które na plaży wpływają do Adriatyku są jej łzami.
 
***
Na zdjęciu: Veprinac

Veprinac 
Jest to średniowieczne miasteczko położone na wzgórzach, z których rozciąga się piękny widok na Adriatyk. Połączone jest trasą spacerową z Opatiją. Leży nad Zatoką Kwarnerską, lecz nie bezpośrednio nad samym morzem. 

Na zdjęciu: Kościół św. Marka
 
Głównym punktem miejscowości jest Kościół św. Marka. Veprinac jest znany z nazwy historycznego kodeksu – „Veprinački zakon”, który pochodzi z 1507 roku. „Zakon” jest napisany w najstarszym chorwackim alfabecie – w głagolicy. Można go zobaczyć w Chorwackiej Akademii Nauki i Sztuki (HAZU).

*** 
Brseč

Wieś będąca częścią gminy Mošćenička Draga  leżąca na stromym wschodnim brzegu, wysoko nad Zatoką Kvarnerską, około 20 km na południe od Opatiji.  

Na zdjęciu: RED CLIFFS

W rejonie Brseč znajduje się niezwykła atrakcja geologiczna - RED CLIFFS (czerwone skały).Pasmo górskie Učka
to park przyrody i pasmo górskie, którego najwyższy szczyt - Vojak ma 1396 m n.p.m. Na górze Vojak znajduje się obserwatorium. Widok z góry jest przepiękny. Można zobaczyć Krk, Lošinj i Cres oraz półwysep Istria. Góry masywu Učka są idealnym miejscem dla amatorów aktywnego wypoczynku i dla miłośników przyrody. Odnajdziecie tu chronione i rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Przyroda jest tu nietknięta przez człowieka. Na terenie parku jest kilka restauracji, gdzie można skosztować lokalnej kuchni i jej specjałów. Liczne trasy spacerowe i rowerowe, trasy konne, miejsca do wspinaczki (najlepsza ściana: Vela Draga), trasy trekingowe, zadowolą nawet bardzo wymagających turystów. Jeśli spędzacie wakacje na Rivierze Opatijskiej koniecznie odwiedźcie ten park. Możecie tu wędrować wieloma szlakami i cieszyć się świeżym powietrzem, widokiem boskich krajobrazów i dziewiczą przyrodą.
 
PRZECZYTAJCIE RÓWNIEŻ:

CHORWACJA, ISTRIA - CO WARTO ZOBACZYĆ? CZĘŚĆ I - RED CLIFFS

 

AMFITEATR W PULI. CHORWACJA, ISTRIA - CO WARTO ZOBACZYĆ CZĘŚĆ II

 

CLIFF JUMPING, PRZYLĄDEK KAMENJAK. CHORWACJA, ISTRIA - CO WARTO ZOBACZYĆ CZĘŚĆ III

 

 

Komentarze

  1. Bardzo lubię tę część wybrzeża. Zwłaszcza Volosko, któe jest takie spokojne i urocze. Tu jest nasza relacja z pobytu w Opatiji:
    https://www.chorwacjapolecam.pl/lungomare-i-secesyjne-wille/

    OdpowiedzUsuń
  2. Super wpis. Bardzo pomocne informacje

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI