TRYB JASNY/CIEMNY

MAŁOPOLSKI SZLAK WINNY - NOTATKI Z PODRÓŻY CZĘŚĆ DRUGA


malopolski szlak winny 

Zabieram was dziś w dalszą podróż biegnacą Małopolskim Szlakiem Winnym. Na zaproszenie Gorczańskiej Organizacji Turystycznej wspólnie z Małgorzatą Baranik Gacek (Winny Świat), Ullą Pałką (Kuchnia na wzgórzu), Dominiką Bień (Nóż i Widelec) oraz Michałem Kissem (Niewinne Podróże) odkrywałam piekno małopolskich winnic. Organizacją i koordynacją projektu zajmował się Szymon Gatlik (Kraków Food & Travel - Szymon Gatlik). Odwiedziliśmy już Winnicę Srebrna Góra, Winnicę Wieliczka, zwiedzaliśmy Zamek w Pieskowej Skale, spotkaliśmy się z przedstawicielami Stowarzyszenia Winiarzy Jury Krakowskiej, które reprezentowali założyciele Winnicy Słońce i Wiatr, Winnicy Amonit i Winnicy Kresy, jedliśmy pstrągi potokowe hodowane w pstrągarni Pstrag Ojcowski, a nawet uczestniczyliśmy w niezapomnianej kolacji w Restauracji Gęś w Dymie, którą przygotował dla nas Marcin Pławecki i zaznaliśmy niezwykłej gościnności w Schonisku Dobrych Myśli i Winnicy Chatka Włóczykija. Całą opowieść znajdziecie NA TEJ STRONIE. A teraz czas znów ruszyć w drodę. Zabieram was w dalszą podróż po Małopolsce do jednych z najpiękniej położonych winnic w Polsce. Będzie to wyprawa nie tylko do krainy wina pełnej smaków i aromatów, ale również przeniesiemy się w pełen urzekających dzwięków świat muzyki.

WINNICA CHODOROWA

winnica chodorowa
winnica chodorowa,
Jesteśmy w samym sercu Ziemi Sądeckiej, w miejscowości Chodorowa koło Grybowa, w założonej w 2012 roku Winnicy Chodorowa. Wokół nas rozciągają się malownicze wzniesienia Pogórza Rożnowskiego. Przebiega tędy Szlak Architektury Drewnianej. To piękne miejsce. 


winnica chodorowa,

winnica chodorowa,

winnica chodorowa,

Winnica położona jest na dość stromym, południowym zboczu. W pełnym słońcu dojrzewają tu szczepy na wina białe (seyval blanc, Hibernal, Johanniter, Jutrzenka, Solaris i Muskat) oraz na wina czerwone (Rondo i Regent). 

winnica chodorowa,

Winnica słynie także z produkcji win musujących tworzonych metodą szampańska. Na terenie gospodarstwa znajduje się również stary, liczący ponad 70 lat sad. Pozyskiwane z niego jabłka wykorzystywane są tu do produkcji cydru i win jabłkowych. 

winnica chodorowa, W Winnicy Chodorowa uprawą winorośli i produkcją wina kieruje Zbigniew Krzyżak, absolwent podyplomowych studiów enologicznych na UJ, a jego wspólniczka Grażyna Dudek jest odpowiedzialna za handlową stronę przedsięwzięcia. 

winnica chodorowa,

Pan Zbigniew oprowadził nas po bardzo nowoczesnym budynku winiarni, w którym zapewniona jest pełna kontrola nad temperaturą i wilgotnością powietrza dająca idealne warunki do wytwarzania wina  na wszystkich etapach jego produkcji i późniejszego jego leżakowania. Wina z winnicy Chodorowa corocznie nagradzane są w polskich i międzynarodowych konkursach winiarskich.

Po zwiedzaniu winnicy i winiarni przyszedł czas na degustację. Do naszych kieliszków rozlano: wino jabłkowe musujące, Hibernal, Polską Jutrzenkę, Solarisa oraz wino likierowe.

Hibernal 2018
Bardzo aromatyczne, rześkie w smaku wino białe, wytrawne o słomkowej barwie z wyraźnym jasnozielonym odcieniem. Zgrabnie łączy aromaty świeżych kwiatów i dojrzałych owoców oraz limonki i zielonego jabłka. Lubię jego lekką kwasowość i delikatne nuty pieprzowe.


Polska Jutrzenka 2018
To białe, półwytrawne wino o słomkowej barwie powstało z mieszanki z różnych szczepów. Cuvée Polska Jutrzenka kusi aromatem kwiatowego miodu i dojrzałych gruszek podbitych nutami mięty. Dobrze będzie komponować się w połączeniu z serami, białym mięsem, rybami i owocami morza.


Solaris 2018
Wino białe, półwytrawne; idealne do białych mięs i wyrazistych w smaku serów. Nos pełen dojrzałych owoców, kwiatów i delikatnych aromatów miodowych. 


Winnica Chodorowa leży na enoturystycznym Małopolskim Szlaku Winnym. Jest częścią szlaku "TRASA WINEM, PIWEM I MIODEM PŁYNĄCA". 
( Przebieg trasy: WINNICA CHODOROWA - SĄDECKI BARTNIK STRÓŻE - BAZYLIKA MNIEJSZA STRÓŻE - BROWAR PILSWEIZER SIOŁKOWA - CENTRUM SPORTÓW ZIMOWYCH PTASZKOWA )

***

DWOREK IGNACEGO PADEREWSKIEGO W KĄŚNEJ DOLNEJ

Kolejnym przystankiem w naszej podróży Małopolskim Szlakiem Winnym był Dworek Ignacego Paderewskiego. Spotkaliśmy się tu z przedstawicielami Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy. Miejsce naszego spotkania nie było przypadkowe. Myślę, że mało kto z was wie, że Ignacy Jan Paderewski, światowej sławy pianista i kompozytor, dyplomata, mąż stanu, działacz niepodległościowy i premier polskiego rządu, był również odnoszącym wielkie sukcesy winiarzem i właścicielem winnicy w Kalifornii. Paderewski wielokrotnie przyjeżdżał do Paso Robles, małej miejscowości w Kalifornii znanej z leczniczych gorących źródeł by leczyć tam ból ramienia będący następstwem wyczerpujących koncertów fortepianowych z którymi podróżował po całych Stanach Zjednoczonych. Z czasem kupił tu ziemię i założył winnicę. Swoją posiadłość nazwał po hiszpańsku "Rancho San Ignacio". Amerykanie uwielbiali nie tylko koncerty Paderewskiego, ale oszaleli również na punkcie jego win. 

Ignacy Paderewski podjął również próbę założenia winnicy w Polsce w swojej własności ziemskiej w Kąśnej Dolnej niedaleko Tarnowa. Zasadził tu winne krzewy, ale niestety inwestycja ta nie powiodła się. Obecnie w dworku znajduje się jego muzeum i ma tu swoją siedzibę Centrum Paderewskiego. Dwór w Kąśnej to jedyna zachowana w świecie posiadłość, w której Ignacy Jan Paderewski mieszkał i tworzył. Stałą ekspozycję stanowią meble oraz przedmioty użytkowe.
Od lat polski dom Ignacego Jana Paderewskiego rozbrzmiewa muzyką. Odbywają się tu festiwale muzyczne oraz koncerty kameralne, występy orkiestr i chórów, gale operowe i operetkowe.


I jeszcze ciekawostka: winnica Ignacego Paderewskiego nadal istnieje pod nazwą Paderewski Vineyard. Od 2004 roku jej właścicielami są Bill i Liz Armstrong czyli Epoch Estate Wines.
 

***
 
MAŁOPOLSKIE STOWARZYSZENIE WINIARZY

Okolice Tarnowa od dawna znane są z mikroklimatu sprzyjającego uprawie winorośli i produkcji wina. Dziś odradza się tutaj winiarstwo. Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy to grupa zrzeszająca właścicieli największych podtarnowskich winnic. W  Dworku Ignacego Paderewskiego spotkaliśmy się z jej przedstawicielami, właścicielami winnic Manru, Dąbrówka oraz Piwnice Antoniego.


WINNICA MANRUMarek Zwolenik założył Winnicę Manru w 2010 roku na południowym stoku Zagórza w Kąśnej Dolnej w samym sercu Ciężkowicko - Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Rozpościera się stad piekny widok na Dolinę Białej oraz pasma Beskidu Sadeckiego i Niskiego. Winnica leży na terenie należącym kiedyś do majatku Ignacego Jana Paderewskiego. Ze względu na nazwę tej winnicy przywołującą operę "Manru" skomponowaną przez tego wirtuoza i męża stanu powróćmy jeszcze na chwilę do świata muzyki i sztuki.  Dzieło to przeszło do historii jako pierwsza, i jak dotąd jedyna polska opera wystawiona na deskach Metropolitan Opera w Nowym Yorku, gdzie swoją amerykańską premierę miało w 1902 roku. Ta jedyna w bogatym dorobku Ignacego Jana Paderewskiego opera niesie w sobie wciąż żywy przekaz.  To opowieść nie tylko o tragicznej miłości, ale przede wszystkim o niechęci do "obcych", o głębokiej przepaści jaka dzieli różne grupy społeczne, o nienawiści na tle rasowym i kulturowym. W uniwersalny sposób opowiada o obcości, inności, odrzuceniu społecznym, nietolerancji, podziałach klasowych i etnicznych. To zdumiewająco aktualna dziś historia.winnica manru,
Etykiety butelek z Winnicy Manru zdobią prace Maggie Piu (Małgorzaty Bieniek-Strączek), absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Artystka tworzy i prowadzi pracownię projektowania wnętrz w Krakowie.

winnica manru,


W Winnicy Manru Marek Zwolenik uprawia winorośl na wina białe - Seyval Blanc, Muskat, Solaris oraz na wina czerwone - Rondo, Regent, Salome, Marechal Foch i Leon Millot, a także kilkanaście odmian deserowych.

winnica manru,

Degustowaliśmy:
SOUL 2018, wino czerwone wytrawne powstałe ze szczepów Leon Millot i Salome 
ROCK 2018 - czerwone, wytrawne wino; bardzo aromatyczne, o długim finiszu, powstałe ze szczepów Rondo i Regent
FOLK 208 - wino białe, wytrawne, powstałe ze szczepu Solaris. 

Winnica Manru znajduje się na enoturystycznej trasie "NA JAMNEJ U WŁÓCZYKIJA " ma Małopolskim Szlaku Winnym.  (Przebieg trasy: CHATKA I WINNICA WŁÓCZYKIJA - WIEŻA WIDOKOWA W BRUŚNIKU - WINNICA MANRU - DWÓR pADEREWSKIEGO W KĄŚNEJ DOLNEJ).

***

winnica piwnice antoniego, piwnice antoniego,
WINNICA PIWNICE ANTONIEGO
W Woli Lubeckiej u podnóża góry Kokocz, na krańcach województwa małopolskiego, na pierwszym wzgórzu ryglującym Kotlinę Sandomierską w Małopolsce i dającym początek Pogórzu Ciężkowickiemu Antoni Marcinek założył Winnicę Piwnice Antoniego.  To jedna z najstarszych polskich winnic funkcjonujących nieprzerwanie do dziś. Pierwsze sadzonki posadzono tu już w 1982 roku, ale krzewy, z których dziś zbierane są winogrona zasadzono w 2009 roku. 


Obecnie winnica zajmuje obszar 50 arów. Nasadzonych jest około 2000 krzewów. Rosną tu odmiany deserowe białe: Arkadia, Krystaly, Muskat Odeski, Wostorg i Refren. Odmiany deserowe czerwone: Schuyler, Agat Doński, Kodrianka i Arocznyj.
Białe wina Antoni Marcinek robi ze szczepów: Seyval Blanc, Solaris, Johanniter, Muskat Ottonel, Aurora, Bianca, Jutrzenka, a wina czerwone ze szczepów: Cabernet Cortis, Cascada, Monarch, Regent, Rondo i ostatnie nasadzenie to Leon Millot.

Oprócz winnicy Antoni Marcinek prowadzi również pasiekę i plantację borówki amerykańskiej.


brzask 2018,


BRZASK 2018

Białe wytrawne wino o słomkowej barwie. Jest lekkie, świeże, z umiarkowaną kwasowością. To kupaż z odmian Seyval Blanc oraz Johanniter. Wyczuwalny aromat gruszek, melonów i owoców cytrusowych; przyjemny, świeży finisz.


nestor 2018,


NESTOR 2018
Czerwone, wytrawne wino o umiarkowanym poziomie alkoholu. Powstało z odmian Regent, Rondo oraz cabernet Cortis. 18 miesięcy w dębowej beczce. Nos pełem wiśni, czarnej porzeczki i owoców leśnych. W ustach gładkie, aksamitne z mocnym owocowym finiszem.


danutie 2016,


DANUTIE 2016

Słodkie białe wino, będące kupażem z wszystkich białych odmian winorośli rosnących w winnicy. Ten zapomniany zabieg był w przeszłości popularną praktyką, jednak później odszedł trochę w niepamięć. Obecnie  tak kupażowane wina przeżywają renesans zwłaszcza w Austrii gdzie powstała nawet nowa Apelacja Wiener Gemischter Satz DAC.

Wino to ma mocny aromat miodu, kwiatów oraz jałowca. Świetnie zagra z deserami i ciastami z kremem oraz tłustymi, miękkimi serami. Winnica Piwnice Antoniego jest częścią enoturystycznego Małopolskiego Szlaku Winnego o nazwie "TRASĄ POMIĘDZY BIĄŁĄ A KOKOCZEM".

(Przebieg trasy: SPICHLERZ DWORSKI W RYGLICACH - DWÓR W BISTOSZOWEJ - WINNICA RODZINY STECÓW - WINNICA PIWNICE ANTONIEGO) ***
winnica dabrowka,

WINNICA DĄBRÓWKA

Winnica położona jest w miejscowości Dąbrówka Szczepanowska na skraju Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Zachodnio Karpackiego, zaledwie 5 km od Tarnowa. Jej założycielami są Katarzyna i Robert Bośniakowie. Uprawiają odmiany winorośli na wina białe, różowe i czerwone. Dominującymi odmianami są: Solaris, Johanniter, Rondo, Regent i Monarch; nie brakuje również odmian na wina deserowe, których zgromadzono tu kilkanaście.


To niezwykle piekne, malownicze miejsce. Winnica usytuowana jest na południowym stoku wyniosłego, częściowo zalesionego wzgórza stromo opadajacego w kierunku przepływajacego nieopodal Dunajca. Przy dobrej pogodzie widać stąd Tatry. Z założenia ziemia ta miała być działką rekreacyjną ze stawem, w którym dla relaksu można łowić ryby, ale jej wyjątkowe usytuowanie skłoniło jej właścicieli w 2010 roku do założenia winnicy. 


Wyrób win odbywa sie w profesjonalnej, specjalnie w tym celu wybudowanej piwnicy mieszczacej się w Błoniu w pobliżu domu właścicieli winnicy.  

Co roku w ostatnich dniach czerwca właściciele Winnicy Dąbrówka organizują  imprezę plenerową “Wianki”, na której nie brakuje świetnego wina, pysznego jedzenia, dobrej muzyki na żywo, doskonałej atmosfery i pięknych kwiatów. Nie przegapcie tej imprezy w przyszłym roku!


 
Wina z Winnicy Dąbrówka zdobyły wiele medali w krajowych i miedzynarodowych konkursach winiarskich. W tym koku w konkursie Tuchovinicontest uhonorowano je aż 7 medali: 3 złotymi, 3 srebrnymi i 1 brązowym. GRATULUJEMY !


BOLESŁAW 2018 
Wino czerwone wytrawne; sześć miesięcy w beczce. Wyprodukowane ze szczepów Rondo, Regent i Monarch. Kusi aromatem czerwonych owoców: wiśni, czereśni, porzeczki. Powoli nabiera charakteru.
JOHANES 2018   
Wino białe półwytrawne powstałe ze szczepu johanniter. Kryje w sobie delikatne aromaty cytrusów, agrestu, jabłek, brzoskwiń. SOLARO 2018 

Wino białe półsłodkie, szczep solaris. Kusi aromatem gruszek, brzoskwiń, grapefruita i delikatne nuty miodu.
 DOBRAWA 2018 
Wino białe półwytrawne powstałe ze szczepu Solaris i Jutrzenka. Dominuja w nim nuty cytrusów i brzoskwini.

Winnica Dąbrówka znajduje się na Małopolskim Szlaku Winnym i prowadzi do niej "TRASA NAD POLSKIM BIEGUNEM CIEPŁA"  
Przebieg trasy: WINNICA DABRÓWKA - WINNICA ZADORA - CMENTARZ WOJENNY NR 171 ŁOWCZÓWEK

***
winnica janowice, vitis mucic sfera,

WINNICA JANOWICE 

Do Winnicy Janowice przyjechaliśmy gdy słońce chyliło się już powoli ku zachodowi. Jego promienie pięknie oświetlały wyniosłe wzgórze na którego południowo – zachodnim stoku rośnie vitis vinifera (Pinot Noir, Pinot Noir Précoce, Chardonnay, Siegerrebe, Auxerrois) oraz odmiany hybrydowe (Rondo, Regent, Solaris, Johanniter, Seyval Blanc). Barbara i Wiesław Chlipała w 2013 roku założyli tu na prawym brzegu Dunajca winnicę.


Wzgórze dość stromo opada ku widocznej w dole wstędze płynącej rzeki. Rozpościera się stąd zapierający dech w piersiach widok na przełom Dunajca w okolicach Zakliczyna oraz na Lusławice. W oddali dostrzeżecie gmach Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce. Z drugiej strony wzgórza znajduje się neogotycki Pałac Stadnickich w Janowicach. Nic wiec dziwnego, że winnica ta uchodzi za jedną z najpiękniej położonych w Polsce.Goszcząc w Winnicy Janowice mieliśmy przyjemność nie tylko degustować wino, ale również uczestniczyć w wyjątkowym koncercie jazzowym pt. "Jazzowa fermentacja" - Szymon Nidzworski - saxophonist, composer odbywającym się w ramach trwającego tu właśnie Vitis Music Sfera Festival. Muzyka i wino genialnie współgrały na tej jedynej w swoim rodzaju scenie łącząc doznania płynące z różnych gatunków sztuki. Od trzech lat, w sierpniu, na szczycie wzgórza w Winnicy Janowice organizowany jest tygodniowy festiwal muzyczny,  będący jedynym w Polsce takiem wydarzeniem kulturalnym. Jego idea zakłada prezentowanie różnych gatunków muzyki. Podczas trzech edycji festiwalu w Janowicach rozbrzmiewała muzyka klasyczna (solowa, kameralna, operowa, orkiestrowa), jazzowa, rozrywkowa i folk.
Przekonałam się jak w tej niezwykłej scenerii muzyka ma wyjątkowo silną moc oddziaływania na zmysły, magicznie przeniosła mnie w inny wymiar, zaczarowała czas i przestrzeń. Akustyczna improwizacja oscylowała między takimi gatunkami jak ambient i jazz. Brzmienie staropolskiej suki biłgorajskiej dodawało kompozycji nieco ludowy, spójny z otaczającą nas naturą charakter.

szymon nidzworski,  
Na scenie wystąpili: Szymon Nidzworski – saksofon, Helena Matuszewska - suka biłgorajska, Mateusz Stankiewicz – akordeon, Mateusz Dobosz – kontrabas, Patryk Dobosz – perkusja.W tych pięknych okolicznościach przyrody spotkaliśmy się również z Magdą i Pawłem Tokarczykami z Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która zaprosiła nas w tę pełną smaków i aromatów podróż Małopolskim Szlakiem Winnym.

Tego wieczoru w naszych kieliszkach zawirowało kilka win czarując nas swym aromatem:

SEYVAL BLANC 2018
Białe wytrawne wino; w charakterze lekkie, o średniej kwasowości i przyjemnej, mineralnej końcówce. Wśród aromatów odnajdujemy tu zielone owoce agrestu i jabłka oraz cytrusowe nuty grejpfruta i limonki. 

JOHANNITER 2017
Białe, wytrawne  wino o wysokiej kwasowości, intensywnym owocowym smaku i długim orzeźwiającym finiszu. W nosie wyczuwalne nuty brzoskwini, gruszki i białych kwiatów. Usta pełne jabłek i grejpfruta.

RONDO 2017
Wytrawne, czerwone wino o wyraźnej kwasowości i zrównoważonej zawartości tanin. Dominuje aromat czerwonych owoców, głównie wiśni, czereśni i śliwki, wzmocniony nutami owoców leśnych. Charakteru dodaje mu wyraźnie pikantna końcówka.

 
PINOT NOIR 2017 
I na koniec moje ulubione wino w tym zestawieniu - czerwone, wytrawne, z klasycznej odmiany vitis vinifera. W aromacie dominują truskawki, czereśnia, poziomki, żurawiny dopełnione delikatną nutą fiołków. W ustach smak owoców podbity akcentem przypraw korzennych.
 Winnica Janowice  jest częścią trasy "VITIS MUSICA W DOLINIE DUNAJCA" na enoturystycznym Małopolskim Szlaku Winnym
(przebieg trasy: WINNICA UROCZYSKO - WINNICA JANOWICE - EUROPEJSKIE CENTRUM MUZYKI KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO)

 


***
Projekt realizowany był przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki „Małopolska Gościnna”. 
***
MAŁOPOLSKI SZLAK WINNY
www.malopolskiszlakwinny.pl
WINNICA CHODOROWA
Chodorowa 60, Krużlowa Wyżna
WINNICA MANRU
Kąśna Dolna 25, Ciężkowice
WINNICA PIWNICE ANTONIEGO
Wola Lubecka 15, Lubocza
WINNICA DĄBRÓWKA
winnicadabrowka.pl
WINNICA JANOWICE
Janowice k/Zakliczyna
EUROPEJSKIE CENTRUM MUZYKI KRZYSZTOFA PENDERECKIEGO
Lusławice 250, 32-840 Zakliczyn
 
MAŁOPOLSKIE STOWARZYSZENIE  WINIARZY
www.facebook.com/malopolskiestowarzyszeniewiniarzy/
CENTRUM PADEREWSKIEGO
Dwór I.J.Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Kąśna Dolna Ciężkowice

VITIS MUSIC SFERA FESTIWAL
Winnica Janowice
www.vitismusicsfera.pl
GORCZAŃSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA
www.visitkamienica.pl

Komentarze

 1. Bardzo dużo nowości dowiedziałam sie z tego wpisu. Chętnie odwiedziłabym i zdegustowała te wina :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że coraz więcej fajnych miejsc i winnic się w Polsce tworzy :) U nas coraz cieplej, to i warunki będą korzystniejsze... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjęcia i jeszcze ciekawsza relacja, czuć jakby się było z Wami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ależ winogrona wyglądają obłędnie. Kiedy kolejna wyprawa?

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy można wiedzieć jakim aparatem robiłeś te fotki bo wyszły mega fanie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI