TRYB JASNY/CIEMNY

ZAMEK DUBIECKO

hotel dubiecko, hotel zamek dubiecko, dubiecko, dab dewajtis, park dubiecko, wesele dubiecko, zycie od kuchni

Podróżując po Podkarpaciu mieliśmy przyjemność gościć w Zamku Dubiecko. Stworzono tu wyjątkowy hotel, w którym doskonale się wypoczywa.

dab, historyczny park,

Zabudowania zamkowe otacza jeden z najlepiej zachowanych parków historycznych. Leży on na wysokim tarasie nad doliną Sanu. Został założony na przełomie XVIII i XIX wieku. Umiejętnie wykorzystano tu naturalne ukształtowanie terenu i stary drzewostan. Najliczniej występują  w nim lipy oraz dęby, od których pochodzi nazwa miejscowości Dubiecko (od ruskiego słowa dub czyli dąb). Z wielką przyjemnością spacerowaliśmy parkowymi alejami obserwując łabędzie pływające po stawie i kryjąc się przed słońcem pod mocarnymi gałęziami rosnących tu drzew. A drzewa rosną tu naprawdę niezwykłe. Na zamkowym dziedzińcu swoje konary rozpościera 300-letni dąb „Dewajtis” (tak to niezwykłe drzewo nazwała hrabina Konarska, która często w jego cieniu czytała ulubione powieści Rodziewiczówny, m.in. „Dewajtis”).


Rozciąga się stąd urokliwy widok na Pogórze Dynowskie i  pradolinę Sanu. Zamek Dubiecko może pełnić rolę znakomitej bazy wypadowej dla wędrówek i wycieczek. W bezpośredniej okolicy Zamku znajduje się Szlak Architektury Drewnianej, Muzeum Skamieniałości – Roberta Szybiaka, Kresowy Dom Sztuki, rezerwat przyrody Broduszurki oraz liczne szlaki turystyczne do pieszych wędrówek.


Początki historii Zamku sięgają XVI wieku. Obecny wygląd nadano mu w XIX i XX wieku, a wnętrza wyremontowano i urządzono na nowo w ostatnim dziesięcioleciu. Budynek główny Zamku Dubiecko, utrzymany jest w stylu klasycystycznym. Od strony zachodniej przylega do niego gotycka dobudówka. Efektowna wieża, oficyna i kameralna baszta dodają całości charakteru. Na przestrzeni wieków Zamek był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany przez kolejnych właścicieli należących do słynnych rodów Kmitów, Stadnickich i Krasickich. Pierwotnie Zamek wzniesiony został na planie czworoboku. Klasyczny dziedziniec uzupełniały dwa skrzydła oraz cztery baszty i okalająca  całość fosa.


Zamek w Dubiecku to miejsce narodzin dwóch słynnych postaci, które w zupełnie odmienny sposób zapisały się na kartach historii - czyli „diabła” i biskupa. W 1551 roku przyszedł tu na świat najsłynniejszy polski awanturnik i zabijaka Stanisław Stadnicki, zwany „Diabłem Łańcuckim”, a w 1735 roku w zamku urodził się i później dorastał Ignacy Krasicki, późniejszy biskup warmiński, arcybiskup gnieźnieński i wybitny poeta. O tych wydarzeniach przypomina jedno z dań, które znajdziecie w menu restauracji zamkowej – ZUPA DIABŁA I BISKUPA. Polecamy ją waszej uwadze; jest naprawdę wyborna. 


Zamkowa kuchnia słynie z dobrego smaku i dań przyrządzonych z dziczyzny. Możecie tu rozsmakować się w specjałach kuchni szlacheckiej i kresowych przysmakach. W menu znajdziecie miedzy innymi tatar z jelenia, bliny z pstrągiem i podkarpacką bryndzą, rosół z dzikiego ptactwa z domowymi kluseczkami i krem borowikowy, comber z sarny i sztufadę z dzika z grzybami i kaszą jęczmienną. Miłośnicy kulinarnych podróży też będą zadowoleni, bo oprócz tradycyjnych dań kuchni polskiej znajdą tu śródziemnomorskie przysmaki. Restauracja Zamek Dubiecko zajmuje cały parter głównego budynku zamku.  Największe wrażenie robi kamienny skarbczyk, w którym zachowały się mury XVII-wiecznego zamku Stadnickich. W tej części restauracji stoją stylizowane stoły i krzesła, a ściany zdobią malowidła. Jedząc w tym miejscu kolację poczujecie się jakbyście odbywali podróż w czasie i uczestniczyli w prawdziwej szlacheckiej uczcie na zamku, a dodajmy, że gościnność jest tu iście staropolska.

Warto również zapamiętać, że to właśnie w Zamku w Dubiecko Franciszek Karpiński, na zlecenie księżnej Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej, napisał kolędę „Bóg się rodzi”.


Pokoje dla gości mieszczą się w samym Zamku, a także w znajdującym się na terenie parku niedawno wybudowanym budynku hotelowym. Apartamenty i pokoje mają wysoki standard, są luksusowo urządzone. Zdobią je piękne tkaniny i stylowe meble. Wystrój wnętrz hotelowych pokoi i apartamentów składających się z sypialni i salonu umiejscowionych w centralnej części Zamku oraz jego bocznym skrzydle odwzorowuje charakterystyczny klimat XVIII-wiecznych komnat. Niech was ta informacja jednak nie zwiedzie, bo w apartamentach i pokojach tych nie brakuje nowoczesnych udogodnień, do których jesteście przyzwyczajenie (jest tu klimatyzacja, są luksusowe marmurowe łazienki, dostęp do internetu, są telewizory, sejfy, lodówki czy minibary :) 


Hotel znajdujący się na drugim końcu parku dysponuje komfortowymi apartamentami i wygodnymi pokojami urządzonymi w stylu klasycznym. Choć nie jest to zabytkowy zamek to wnętrzom nie brakuje przepychu. Drewnianą klatkę schodową zdobi siedmiometrowy żyrandol.Na pierwszym piętrze Zamku Dubiecko znajdują się eleganckie i przestronne sale balowe. Aż chce się zawirować w tańcu widząc rzędy luster wiszących na ścianach i odbijające się w nich światło pięknych, kryształowych żyrandoli. Ten wszechobecny tu dyskretny przepych i elegancja nie onieśmiela jednak, a jedynie zachwyca. To również doskonałe miejsce biznesowych spotkań, konferencji, szkoleń i sympozjów. W zamkowym parku zbudowano niedawno wielką oranżerię w której mieści się jeszcze jedna sala balowa. Mogą odbywać się w niej wystawne przyjęcia i spotkania dla 300 osób.

Odwiedzając Zamek Dubiecko można prawdziwie odpocząć, oderwać się na chwilę od szybkiego tempa życia. To miejsce, w którym tradycja i historia dawnych dziejów w niezwykły sposób przenika do współczesności. To również wymarzone miejsce na organizację biznesowej konferencji, bankietu czy wesela, które może odbywać się w olśniewających salach balowych lub w bliskości natury wśród zieleni pięknego zamkowego parku. Wraca się tu z przyjemnością. 

Zamek jest otwarty dla zwiedzających, ale we wnętrzu nie ma typowej ekspozycji muzealnej. Park jest dostępny w ciągu dnia, wstęp wolny.

Park i Zamek Dubiecko jest częścią Karpackiego Szlaku Ogrodów i Domów Historycznych. 

ZAMEK DUBIECKO
ul. Zamkowa 1, Dubiecko
zamek@dubiecko.com
+48 16 651 10 58
www.zamek.dubiecko.com


Restauracja Zamek Dubiecko  czynna jest codziennie od 10.00 do 22.00

JAK DOJECHAĆ

Zamek Dubiecko znajduje się w Dubiecku, przy drodze wojewódzkiej Przemyśl–Domaradz nr 884 łączącej przejścia graniczne pomiędzy Ukrainą a Słowacją. GPS 49°49’19.2″N 22°23’37.9″E


Komentarze

 1. Bardzo malownicze miejsce. Czuję się bardzo zachęcona do odwiedzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak tam pięknie :) Szkoda, że już jestem po urlopie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie urokliwe miejsce i tak niedaleko mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. WOW! niesamowite zdjęcia i niesamowite miejsce, trzeba będzie się wybrać wiosną :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zamek wygląda absolutnie pięknie - wow. Muszę powiedzieć że trzeba sporo pracy żeby takie coś skończyć..

  OdpowiedzUsuń
 6. Wygląda przepięknie, zdjęcia mnie bardzo zachęciły do odwiedzin!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI