TRYB JASNY/CIEMNY

DŻEM TRUSKAWKOWO RABARBAROWY Z AGRESTEM I PORZECZKAMI

dzem truskawkowo rabarbarowy z agrestem i porzeczkami

DŻEM TRUSKAWKOWO RABARBAROWY Z PORZECZKAMI I AGRESTEM

Niskosłodzony dżem wieloowocowy

Dżemy, konfitury i inne przetwory z truskawek najlepiej jest robić w szczycie sezonu na te owoce, który przypada na przełom czerwca i lipca. Owoce są wtedy najsłodsze i bardzo aromatyczne.  Dżem można przygotować z samych truskawek i cukru, ale warto wykorzystać to, że szczyt sezonu na truskawki w naturalny sposób zazębia się z sezonem na inne owoce. Co roku robię więc pyszne, wieloowocowe domowe dżemy łącząc w dowolnych konfiguracjach truskawki z porzeczkami, agrestem i rabarbarem. W jednym słoiczku zamykam wtedy wszystkie cudowne smaki i aromaty początku lata. Kwaskowe nuty rabarbaru, agrestu i porzeczek wspaniale wzbogacają delikatny smak i słodycz truskawek.

Poznajcie również inne nasze przepisy na pyszne przetwory domowe

powidła wieloowocowe z jabłek, gruszek i śliwek

ogórki z papryką i czosnkiem 

grzyby marynowane

dzem truskawkowo rabarbarowy z agrestem i porzeczkami


Robiąc dżem wieloowocowy warto poczekać na koniec sezonu na truskawki. Owoce są wtedy drobniejsze, ale za to bardzo słodkie i tańsze. Nie kupujcie owoców zbieranych po dużych opadach deszczu, bo będą mniej słodkie i niepotrzebnie ciężkie od wody.

dzem truskawkowo rabarbarowy z agrestem i porzeczkami

CZY MOŻNA WYKORZYSTAĆ MROŻONE TRUSKAWKI DO ROBIENIA DŻEMU TRUSKAWKOWO RABARBAROWEGO

Jeśli nie uda wam się kupić w tym samym czasie w pełni dojrzałych truskawek, agrestu i porzeczek lub zwyczajnie brakuje wam czasu na robienie przetworów w szczycie sezonu na te owoce, to do zrobienia dżemu wieloowocowego możecie wykorzystać w późniejszym czasie kupione lub zebrane i zamrożone wcześniej owoce. Przed zamrożeniem umyjcie je, osuszcie; truskawki i porzeczki pozbawcie szypułek, a z agrestu poodcinajcie ogonki. Do garnka włóżcie potem zamrożone owoce, poczekajcie aż lekko się rozmrożą i przygotujcie dżem jak ze świeżych owoców. 

dzem truskawkowo rabarbarowy z agrestem i porzeczkami

JAKI GARNEK WYBRAĆ DO ROBIENIA DŻEMÓW I KONFITUR

Do robienia dżemów i konfitur najlepszy jest ciężki garnek z grubym dnem, który równomiernie się nagrzewa. Powinien mieć nieprzywierającą powłokę i jak największą średnicę, która pozwala na szybsze odparowywanie wody z owoców i redukcję.  Ważne jest również aby nie miał plastikowych elementów (np. uchwytów) co daje możliwość przygotowywania dżemów w piekarniku.

dzem truskawkowo rabarbarowy z agrestem i porzeczkami

Przedstawiam wam garnek Kohersen - to garnek idealny do robienia domowych dżemów i smażenia powideł

Garnek do gotowania na parze z powłoką DIAMOND Kohersen Black Cube 28 cm, 8,3 l

* Ma idealną wielkość do przygotowywania domowych dżemów. W garnku o pojemności 8,3 litra mieści się wystarczająco dużo owoców by jednorazowo przygotować sporą ilość słoiczków pysznych dżemów.

* Równomiernie się nagrzewa i absolutnie nic się w nim nie przypala (sprawdziłam to wielokrotnie przygotowując w nim dżemy i powidła). Wzmocnione i grube dno pozwala zmagazynować temperaturę w naczyniu.

* Można w nim gotować na każdym rodzaju kuchenki (gazowej, elektrycznej, ceramicznej, halogenowej czy indukcyjnej), oraz zapiekać w piekarniku (uchwyty tego garnka i gałka jego pokrywki nie mają w swojej konstrukcji elementów plastikowych mogących ulec stopieniu w wyniku działania wysokiej temperatury w piekarniku).

* Zapobiegająca przywieraniu powłoka Diamond znajdująca się na powierzchni oraz spodzie garnka Kohersen pokryta jest siatką ze stali nierdzewnej, która tworzy wzór przypominający swoim kształtem plaster miodu lub sześcienną kostkę (stąd nazwa Black Cube czyli czarna kostka). Podczas mieszania potrawy łyżka lub kuchenna łopatka czy trzepaczka ociera się o stalową kratkę, nie niszcząc przy tym nieprzywierającej powłoki Diamond. Nie musicie wiec obawiać się, że porysujecie ją podczas mieszania dżemu. 

* Garnek można myć ręcznie lub w zmywarce. Wystarczy zalać go ciepłą wodą i odczekać chwilę by z łatwością usunąć gąbką kuchenną wszystkie przyschnięte resztki dżemu czy powideł (wielokrotnie już to przetestowałam).

* Naczynia Kohersen podczas użytkowania nie wydzielają do jedzenia  szkodliwych dla naszego zdrowia substancji takich jak: PFOA i PFOS co może się wydarzyć gdy na przykład korzystamy z naczyń z uszkodzoną (nawet tylko w bardzo lekkim stopniu) powłoką teflonową.

dzem truskawkowo rabarbarowy z agrestem i porzeczkami
 

DŻEM TRUSKAWKOWO RABARBAROWY Z PORZECZKAMI I AGRESTEM SKŁADNIKI

4 kg truskawek

500 g rabarbaru (łodygi nie obieramy ze skórki)

500 g czerwonych porzeczek

500 g agrestu

1,5 kg (3 opakowania) cukru żelującego 2:1 - jest to cukier z pektyną bez dodatku konserwantów

 

WYPARZANIE SŁOIKÓW

Robienie domowych przetworów zaczynam zawsze od przygotowania słoików.  Szklane słoiki i metalowe zakrętki dokładnie oglądam. Słoiki nie mogą być wyszczerbione czy popękane, a pokrywki odkształcone lub zardzewiałe. Słoiki i zakrętki dokładnie myję w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Słoiki wyparzam w dużym garnku zanurzając je kolejno we wrzącej wodzie i gotując przez kilka minut. Zakrętki zanurzam na chwilę w gotującej się wodzie. Słoiki można również wyparzyć w piekarniku pozostawiając je w 100 stopniach C przez 25 minut (zakrętek nie można sterylizować w ten sposób). 

DŻEM TRUSKAWKOWO RABARBAROWY Z PORZECZKAMI I AGRESTEM WYKONANIE

Owoce myję pod zimną, bieżącą wodą. Rozkładam je na tackach i sitkach by obeschły.

Z truskawek usuwam szypułki; większe kroję na kawałki.

Rabarbar nie obierając kroję na plastry.

Z agrestu odcinam ogonki; większe owoce kroję na połówki.

Porzeczki obieram z szypułek.

Tak przygotowane owoce przekładam do garnka napełniając go do 3/4 jego wysokości. Nie można wsypywać ich po sam brzeg bo w początkowej fazie gotowania  owoce zaczną intensywnie kipieć.  Jeśli wszystkie owoce nie zmieściły się od razu do garnka, pozostałe dosypuję po krótkiej chwili gdy poziom w garnku nieco się obniży.

Dżem truskawkowo rabarbarowy z porzeczkami i agrestem możemy redukować gotując go na kuchence lub piekąc w piekarniku.

Garnek z owocami stawiam na kuchence na średnim ogniu. Co jakiś czas mieszam owoce czekając aż zaczną puszczać sok i się gotować.  Owoce w garnku zaczynają wtedy kipieć. Zmniejszam więc ogień pod garnkiem i zwiększam na chwilę częstotliwość mieszania.  Kipienie dość szybko ustaje. 

Dżem gotuję przez około 2 godziny, do chwili aż o 1/3 zmniejszy swoją objętość. 

dzem truskawkowo rabarbarowy z agrestem i porzeczkami

DŻEM TRUSKAWKOWO RABARBAROWY Z PORZECZKAMI I AGRESTEM REDUKOWANY W PIEKARNIKU

Redukcję dżemu można przeprowadzać również w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C. Trwa to wtedy nieco dłużej, ale nie trzeba dżemu mieszać. Pamiętajcie, że można to robić tylko i wyłącznie w garnkach bez plastikowych elementów w uchwytach. Po odparowaniu nadmiaru wody z owoców garnek z dżemem wyjmuję z piekarnika i ponownie stawiam na kuchence.

dzem truskawkowo rabarbarowy z agrestem i porzeczkami
SŁODZENIE DŻEMU TRUSKAWKOWO RABARBAROWEGO Z PORZECZKAMI I AGRESTEM

Kiedy owoce w garnku zredukują się o około 1/3 objętości, do gotującego się dżemu wsypuję porcjami cukier. Całość intensywnie mieszam drewniana łopatką kuchenną aż cukier całkowicie się rozpuści. Kiedy dżem zacznie się ponownie gotować pozostawiam go na ogniu jeszcze przez 5 minut bardzo często przez ten czas go mieszając. Ogień zmniejszam do minimum. Wrzący dżem nalewam chochelką do wcześniej umytych i wygotowanych słoików niezwłocznie i mocno je zakręcając po napełnieniu. Zawsze pozostawiam minimum 1 cm wolnej przestrzeni w każdym słoiku. Napełnianie słoików znacząco ułatwia szeroki lejek do słoików dedykowany do dżemów i innych przetworów. Dzięki niemu nie brudzimy dżemem brzegów słoików. Napełnione, zakręcone słoiki odstawiam do wystudzenia. Nie pasteryzuję ich. Dopiero po ostudzeniu widać że dżem nabrał odpowiedniej konsystencji i zgęstniał.

dzem truskawkowo rabarbarowy z agrestem i porzeczkami

PODZIEL SIĘ PRZEPISEM

Spodobał Ci się ten przepis?  Masz jakieś pytania? Będzie nam miło jeśli zostawisz swój komentarz pod artykułem lub udostępnisz nasz artykuł w swoich mediach społecznościowych oznaczając nas dodatkowo tagiem #zycieodkuchni

Artykuł powstał w ramach współpracy reklamowej z marką Kohersen

dzem truskawkowo rabarbarowy z agrestem i porzeczkami


dżem truskawkowo rabarbarowy z agrestem i porzeczkami


Komentarze

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI