TRYB JASNY/CIEMNY

DEGUSTACJA WIN BODEGAS TORO ALBALA

SALWADOR DALI MAWIAŁ: „KTO POTRAFI SMAKOWAĆ, TEN NIE PIJE WINA, LECZ KOSZTUJE JEGO TAJEMNIC." 

Jedną z takich "tajemnic wszechświata" mieliśmy przyjemność zgłębiać podczas degustacji win z BODEGI TORO ALBALA zorganizowanej przez STOWARZYSZENIE KOBIETY I WINO w ENOTECE PERGAMIN.
 
Podczas degustacji każdy kieliszek wina staje się nie tylko lekcją smaku, ale również historii, geografii, botaniki, winiarstwa. Unosząc go zatrzymujemy na chwilę czas, wyostrzamy nasze zmysły. Każda degustacja zwiększa naszą umiejętność świadomego smakowania. Uczymy się wychwytywać i nazywać smaki i aromaty. Niezwykle trudno jest sprecyzować słowa mające określić nasze doznania zmysłowe odczuwane podczas picia wina, gdyż należy ono do najbardziej złożonych, kompleksowych smaków jakich doświadczamy. Degustowanie go jest trochę jak wyprawa wgłąb siebie. Wyczujemy jedynie to co znamy, to czego nasze zmysły już doświadczyły w przeszłości. W jakimś sensie uczymy się więc tej sztuki całe życie poznając nowe smaki i aromaty. Smakujcie więc świat odważnie i z ciekawością, bo dzięki temu będziecie mogli później w pełni docenić i zidentyfikować smak i bukiet wina.

Stowarzyszenie Kobiety i Wino zorganizowało degustację win z bodegi Toro Albalá  w formule Kobiety, Wino i Przyjaciele zapewniając nam sporą dawkę wiedzy i mnóstwo przyjemności. Ta winiarska przygoda zachwiała całym naszym podejściem do wina. Przekonani, wręcz pewni, że nie gustujemy w winach słodkich diametralnie zmieniliśmy zdanie zakochując się bezgranicznie w długowiecznych, rocznikowych winach słodkich, które są specjalnością firmy Toro Albalá.

W magiczną podróż w świat wina zabrał nas tego wieczoru  Paweł Gruntowski (na zdjęciu) - Sommelier i Export Director for Central Europe & Nordic Countries Bodegas Toro Albalá.
Była to podróż do hiszpańskiej Andaluzji. W oryginalnym budynku dawnej elektrowni (stąd na etykietach znajduje się nazwa Eelectrico !), w małej wiosce Aguilar de la Frontera na drodze pomiędzy Kordobą a Malagą,  znajduje się Bodegas Toro Albalá. Powstające tu wina przypominają klasyczne, hiszpańskie sherry.  Winnica ta należy do nielicznych na świecie, które mogą poszczycić się winem z najwyższą, stupunktową oceną od Roberta Parkera!  

Panuje tu bardzo gorący, suchy, kontynentalny klimat. Do morza jest stąd pond 100 km. Latem temperatura dochodzi nierzadko do 50 stopni Celsjusza. To świetne warunki dla uprawy winorośli odmiany pedro ximenez i tylko z tej właśnie odmiany produkuje się tu wino. Bodega działa nieprzerwanie od 1922 roku, a początki tej rodzinnej firmy sięgają 1864 roku. Toro Albalá jest jednym z najsłynniejszych producentów win wzmacnianych w Montilla Moriles.

W trakcie degustacji zaprezentowano szeroką gamę smaków od  wytrawnego, klasycznego Fino poszliśmy w ciężkie, balsamiczne wina z suszonych owoców. Degustując wina rocznikowe mieliśmy możliwość poznania potencjału tych win . 
9 butelek i tak wielka stylistyczna rozpiętość, każda w zupełnie innym stylu, a pamiętajmy, że powstały z jednej odmiana winorośli.


Do dziewięciu zaprezentowanych win zespół Enoteki Pergamin przygotował dziewięć różnych tapas. Prezentacji dań dokonywał Bartłomiej Brońka (na zdjęciu). Harmonijne dobranie potrawy do wina jest trudną sztuką. W trakcie degustacji to wino ma pozostać na pierwszym planie. Jedzenie nie może go tłumić lub zniekształcać jego charakteru; nie powinno również gasić aromatu wina. 
W trakcie degustacji win Bodegas Toro Albalá zaprezentowane połączenia win i potraw były bardzo ciekawe; Bartłomiej Brońka tworzył je z wyczuciem. Smaki i aromaty wzajemnie się podkręcały, wydobywały. Jedzenie nie tłumiło, nie zniekształcało charakteru wina; nie gasiło jego aromatu. Mieliśmy poczucie, że ten mariaż wina i jedzenia wzbogaca nasze doznania smakowe. Najwyższej jakości wino połączono zgrabnie z najwyższej jakości składnikami tapas. 

Na nasze doznania zmysłowe wpływ ma wiele czynników. Należy do nich również samo otoczenie i klimat miejsca. Klasyczne, klimatyczne, eleganckie wnętrza Enoteki Pergamin fantastycznie współgrały z charakterem win prezentowanych podczas degustacji; "od progu" pomagały stworzyć odpowiedni nastrój.

Wyruszmy wiec razem w tę podróż po krainie andaluzyjskich win z bedogi Toro Albalá :


Rozpoczęliśmy lekko, z owocową nutą:
Toro Albalá Electrico Joven Afrutado 2014


Wino wytrawne, lekkie, delikatne, świeże, białe. Jest blade i przejrzyste niczym woda, z delikatnymi zielonkawymi refleksami. To młode, owocowe wino niskoalkoholowe (ma jedynie 12 % alkoholu). Jest świeże, owocowe. Można je pić jako aperitif i do potraw. Ma taką wagę, która sprosta wielu potrawom.

Do Toro Albalá Electrico Joven Afrutado 2014 podano  kurczaka gotowanego metodą sous vide, gremzonzolę lazurową, miód i borówkę. Bardzo mocny ser i delikatny, słodkawy wręcz kurczak, nuta miodu na osłodzenie i borówka na przełamanie smaku. Jako całość grało bardzo dobrze. Polski ser koryciński, z Podlasia; twarogowy, z mleka koziego, dojrzewający w piwnicach; o takim piwnicznym, wilgotnym posmaku i delikatne soczyste mięso fajnie tu ze sobą kontrastowały.
   Toro Albalá Electrico Fino del Lagar


Jest to wytrawne wino. Nie ma w nim cukru. 
Nie jest to wino lekkie w odbiorze i nie jest to wino lekkie alkoholowo (15 % alkoholu- dzięki naturalnej fermentacji bardzo dojrzałych winogron). To wino któremu trzeba dać szansę.
W  barwie jest czyste i przejrzyste, białe. W bukiecie: dojrzałe oliwki, limonka, nuta drożdży.  W ustach kwasowe, lekko słone. Jest świetne jako aperitif (orzeźwia przed posiłkiem); pasuje do owoców morza i do sałatek; również do ostrych dań się świetnie sprawdzi, bo dobrze oczyszcza kubki smakowe - ma wystarczającą siłę i intensywność by zmyć trudne smaki.
Wino to dojrzewa w beczkach w systemie solera.  W długich rzędach układa się piramidy z beczek. Na samym dole leżą beczki z winem gotowym, na samej górze beczki z winem z danego roku. Z najniższej beczki zabiera się trochę wina (1/3 ) i dolewa do niego wina z kolejnych pięter piramidy. Następuje mieszanie roczników. System ten pozwala zachować stałą jakość wina.
Kilkumilimetrowy kożuch z drożdży który pokrywa powierzchnię wina w trakcie jego dojrzewania w beczkach zapobiega jego utlenianiu. W trakcie dojrzewania wino traci owocowe aromaty na rzecz migdałowych i orzechowych.

Pierwsza zasada mariażu wina z jedzeniem to łączenia wina z produktami gastronomii lokalnej. Wykorzystano ją tu (Andaluzja to region uprawy oliwek; do morza też blisko - stąd krewetki). Do wina Toro Albalá Electrico Fino del Lagar podano krewetki smażone na maśle i tapas oliwkowy. Pasta oliwkowa z nutą czekolady nawiązywała tu do orzechowych aromatów wina. Goryczka oliwki doskonale współgra z całością.

Toro Albalá Electrico Joven Afrutado 2014 i Toro Albalá Electrico Fino del Lagar to wina delikatne. Po otwarciu mogą stać zaledwie parę dni w lodówce.

Smakowaliśmy również wspaniałą oliwę z oliwek i dwa octy (słodki - 6 % koncentracji i wytrawny - 12 % koncentracji) dojrzewające przez 30 lat w beczkach.

Toro Albalá Oloroso Marques de PoleyWino to również dojrzewa w systemie solera (patrz wyżej), ale nie przechodzi fermentacji pod welonem z drożdży. Dojrzewając w beczkach ulega powolnemu utlenianiu.  Jego kolor jest przez to bursztynowy. Mamy w nim nuty suchych owoców np. rodzynek oraz nuty orzechów. To wino półwytrawne, zawiera niewielką ilość cukru (15 g cukru resztkowego i 17 % alkoholu). Jest to wino wzmacniane destylatem powstałym ze skórek winogron, lub samego wina - dzięki temu osiąga wyższą zawartość alkoholu)

Wina białe są z natury swojej  delikatne. Utlenianie w tym winie jest wartością pozytywną, daje dodatkową wartość aromatyczna. 
Wino to ma dłuższą żywotność od poprzednich win. Po otwarciu butelki może postać nawet kilka tygodni w lodówce ( przed dalszym utlenianiem chroni je zawartość cukru, poziom alkoholu i proces dojrzewania w beczce jakiemu było poddane - już bardziej się nie utleni).


Wino Fino najlepiej wypić w ciągu jednego roku od zabutelkowania.

Przyjemnie skomponowane z Bresaolą, grzybami mung i aksamitnym tuńczykiem

Kolejne wina mogą leżeć w butelkach dłużej.

Toro Albalá Amontillado Viejisimo Solera 1922

 
Eleganckie, białe, wytrawne wino. Robi się je w początkowej fazie jak wino Fino. Później wzmacnia się alkoholem i pozostawia w beczce na długie lata. Średnio w beczce przeleżało 35 lat w systemie solera. Zawiera 21 % alkoholu. 
W barwie jest intensywnie złote.  Ma silną orzechową nutę, z niekończącym się aromatem przypraw i prażonych orzechów; z wyczuwalną nutą białego pieprzu, prażonymi orzechami, goździkami, gałką muszkatołową, drewnem, a nawet dymem tytoniowym, który subtelnie ewoluuje do wermutu, suszonych liści i aromatu wiśni. To wino bardzo bogate i złożone, z lekką goryczką orzechów laskowych i słonym posmakiem przypominającym na końcu Fino.
To niezwykle intensywne w smaku wino dobrze jest łączyć z  jednorodnym smakiem, z białym mięsem, rybami lub warzywami. Jest też świetne do hiszpańskich wędlin i serów.

Podane z kurczakiem grillowanym, bakłażanem, rukolą i owocem granatu

Toro Albalá Marques de Poley Cream


Wino białe, słodkie (zawiera około 150 g cukru/l; jest to cukier naturalny). Ta słodycz jest świetnie zrównoważona. Obecna w winie kwasowość świetnie je ożywia. To wino dojrzewające w systemie solera. Powstaje z moszczu o dużej zawartości naturalnego cukru.
Jest to wino lekko wzmacniane. Łącząc je z potrawami wybieramy desery, które dotrzymają poziom słodkości tego wina lub szukamy potraw, które kontrastują (np.ostre sery). My zdecydowanie pójdziemy tą drugą drogą.

Smak i aromat wina Toro Albalá Marques de Poley Cream uwypuklono serem korycińskim dojrzewającym 12 miesięcy i pastą humus. Intensywne smaki orzechowe.

Pierwsze wino rocznikowe wieczoru :
Toro Albalá Don P.X. 2012

Wino o bursztynowej barwie z pomarańczową obwódką.
Jest bardzo gęste. Aby wyprodukować butelkę tego wina potrzeba ponad 3 kg winogron. Wino to robi się z zebranych, rozłożonych na słońcu na matach (lub siatkach)winogron zmienionych w procesie suszenia w rodzynki. Zawartość cukru w tym winie wynosi 460 g/l. Jest to cukier w pełni naturalny. 
Nos bardzo bogaty. 
Nuty suszonych fig, daktyli, miodu, gruszek i rodzynek przeplatają się z cytrusową świeżością skórki pomarańczowej i cytrynowej.
Wino to wyjątkowo dobrze współgra z serami pleśniowymi i pasztetami. 
Podane z gorgonzolą (ser pleśniowy z mleka krowiego  o aksamitnym posmaku, lekko słodki świetnie tu współgra z rodzynkową słodyczą wina), do tego gorzka czekolada i sos angielski. 

I poszliśmy dalej i weszliśmy w świat win długo leżakujących w beczkach :

Toro Albalá Don P.X. Gran Reserva 1986

Ma mahoniową barwę na krawędziach zabarwioną jodem. Jest  gęste niczym syrop. 
W bukiecie wyczuwalne są nuty balsamiczne, ziołowe; czuć lukrecję, suszone śliwki i egzotyczne przyprawy.
Ma się wrażenie, że wyczuwa się w tym winie miód i karmel. 
To słodkie, dobrze zrównoważone wino. 
Jest eleganckie i długie na podniebieniu.
Idealne w kompozycji z dobrą czekoladą o wysokiej zawartości kakao. Dobierając do niego potrawę warto też pójść w kierunku pleśniowych serów.
 
Wino Toro Albalá Don P.X. Gran Reserva 1986 podane zostało z tapas w dwóch wersjach smakowych :

1. Słodką - z waniliowymi lodami (To pozornie idealne połączenie nam wydało się zbyt oczywiste, przesłodzone. Wyraźnie mamy inne preferencje smakowe).

2. Wytrawną - z pate drobiowym, palonymi migdałami i słonym masłem czekoladowym - dla nas połączenie idealne ! Zdecydowanie wolimy iść na kontrę szukając idealnych połączeń smakowych.


Toro Albalá Don P.X. Seleccion 1965


Długowieczne wino deserowe. Idealne ! 
Niezwykle wyważone i przyjemne dla podniebienia.
Wino to ma podwójną, otwieraną etykietę. Wewnątrz znajdziemy wiele informacji o tym winie. 

To jedne z najstarszych win Toro Albalá.
Rocznik 1965.  
51 lat. 
W beczce przeleżało 48 lat.
Wyczuwalne nuty curry i palonej kawy; czuć  gorzką pomarańczę i kandyzowane owoce. Na finiszu wkradają się jeszcze nuty lukrecji i liści tytoniu. Ciemna czekolada i kawa pozostawiają leciutki gorzkawy posmak.
Wino to produkowane jest z dojrzałych, dodatkowo po zbiorach suszonych na słońcu winogron Pedro Ximenez. 

Cena butelki - 200 euro.

Wino Toro Don P.X. P.X. Seleccion 1965 podano z serem brie (bardzo łagodnym) z musem kakaowym łamanym musem waniliowym.

I przyszedł czas na gwiazdę wieczoru :
Toro Albalá DON P.X Convento Seleccion 1955
 


Rocznikowe wino deserowe z odmiany Pedro Ximenez.
Rocznik 1955 !
Ma mahoniową barwę. 
W ustach aksamitna, niekończąca się słodycz. 
Wino gęste niczym olej silnikowy.  Z nutami tytoniu, grzybów, sera starzonego, suszonych fig.
Butelki tego wina są zalakowane, zawiązane, opieczętowane.
Niesamowite dla nas jest to, że wino z 1955 roku wydaje się lżejsze od wina z 1965 roku.

Bardzo dziękuję Stowarzyszeniu Kobiety i Wino za zaproszenie na tę wyjątkową degustację win. Takich rocznikowych win nie mamy przyjemności pijać na co dzień. Było wiec to dla nas niezwykle przyjemne i zarazem bardzo pouczające doświadczenie.

Komentarze

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI