TRYB JASNY/CIEMNY

KAMPANIA NA RZECZ OCHRONY RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ MÓRZ I OCEANÓW - WARSZTATY KULINARNE

Kiedy patrzymy na nasze dzieci to mamy poczucie, że nie możemy żyć jedynie chwilą obecną. Ten świat jest naszym darem dla nich. Od naszych codziennych decyzji, takich zwyczajnych, takich w rodzaju "co zjemy dziś na obiad ? " również zależy to, jak będzie nasz świat wyglądał gdy nasze dzieci dorosną. Mamy obowiązek zachować dla nich jego piękno, bogactwo i różnorodność. 

Głównym celem kampanii na rzecz ochrony różnorodności biologicznej mórz i oceanów jest wzrost naszej społecznej świadomości dotyczącej siły wpływu naszych zwykłych, codziennych decyzji konsumenckich na stan ekosystemów morskich i na biologiczną różnorodność żyjących w nich organizmów oraz zagrożeń wynikających z przełowienia populacji ryb. W ramach tego projektu WWF Polska prowadzi cykl warsztatów kulinarnych dla szefów kuchni, dziennikarzy, samorządowców i blogerów. W minionym tygodniu mieliśmy przyjemność brać udział w jednym z takich spotkań. Warsztaty kulinarne poprowadził Sebastian Gołębiewski ( na zdjęciu )


Z powodu nadmiernych połowów wiele gatunków ryb i owoców morza jest zagrożonych bezpowrotnym wyginięciem. Naukowcy oceniają, że 90 % komercyjnie poławianych na świecie gatunków ryb i skorupiaków jest albo było eksploatowanych nadmiernie lub na granicy bezpieczeństwa. Tę wiadomość może przyjmiecie z niedowierzaniem, ale jeśli nie zmienimy sposobu korzystania z darów mórz i oceanów, to szacuje się, że wszystkie dziś komercyjnie eksploatowane łowiska zostaną wyczerpane do 2048 roku. Ryb po prostu zabraknie ! 
Nie sposób przewidzieć wszystkich negatywnych skutków  takiej sytuacji, ale będzie to miało kolosalny wpływ na jakość naszego życia, bo zachwieje to całym ekosystemem naszej planety. Pamiętajcie, że wszystkie organizmy żywe zamieszkujące na Ziemi połączone są skomplikowaną siecią zależności. Gdy znika jedno ogniwo tego łańcucha powiązań - cały system ulega zachwianiu, znika równowaga w przyrodzie. Morza i oceany zajmują 2/3 powierzchni Ziemi. Jesteśmy od nich zależni. Nie są dla nas tylko źródłem pożywienia i utrzymania wielu gałęzi gospodarki, one kształtują nasza planetę. Mają olbrzymi wpływ na klimat i pogodę, a organizmy żyjące w morzach i oceanach wytwarzają 70 % tlenu.


Nie wmawiajcie sobie, że jeden wasz zakup niczego nie zmienia. Owszem, zmienia. Gdy w sklepie lub restauracji wybieracie zagrożony wyginięciem gatunek ryb lub owoców morza wspieracie popyt na te zagrożone gatunki, a co za tym idzie
przyczyniacie się w ten sposób do nadmiernych połowów i powstania niestabilności biologicznej ekosystemów morskich. Wasza postawa ma również wpływ na decyzje konsumenckie innych. 

Nikt z nas nie lubi ograniczeń. Nie lubimy gdy ktoś nam coś narzuca. Chcemy mieć wolny wybór.  Nie da się zaprzeczyć, że kampania na rzecz różnorodności biologicznej mórz i oceanów stawia nam pewne ograniczenia określając jakie ryby i owoce morza możemy kupować i zamawiać w restauracji, a jakie nie. Nie możemy jednak zapominać, że nasze wybory mają wpływ nie tylko na nasze życie, ale również na przyszłość naszej planety. Jeśli chcesz cieszyć się smakiem dobrych ryb i chcesz aby twoje dzieci i wnuki też mogły go poznać to wybieraj ryby niezagrożone. Szukaj ich na zielonej liście WWF.  
Niektórym rybom i owocom morza grozi wyginiecie. Od naszych wyborów zależy to czy przetrwają. Kupuj, jedz i zamawiaj w restauracjach: łososia pacyficznego, plamiaka, przegrzebki, omułki hodowlane, ośmiorniczki, langustynki, ostrygi, sardele, szproty, śledzie, czarniaka, karpia, dorsza z Morza Barentsa, makrelę, mirunę. Wszystkie informacje znajdziecie na STRONIE WWF.

Kupujcie ryby i owoce morza z certyfikatem MSC. Gwarantuje on, że ryby nim opatrzone pochodzą z niezagrożonych gatunków czy też ławic i są wyławiane w sposób przyjazny dla środowiska.

Z ryb z zielonej listy WWF można przygotować wspaniałe dania o czym mogliśmy się przekonać podczas warsztatów kulinarnych zorganizowanych przez WWF. Było pysznie. Mamy nadzieję, że zdjęcia zrobione podczas warsztatów przekonają was o tym.


Na zdjęciu : smażony śledź w żołędziowej otoczce i korzennym occie, sałatka ziemniaczana z grzybami
 

Na zdjęciu : makrela z pieczonymi korzeniami i pasta harissa Na zdjęciu : fasolowe stew z jarmużem i podwędzanym dorszem Na zdjęciu : kaszanka z białych ryb i jabłek z sałatka z brukselkiNa zdjęciu : barszcz z czarną soczewica i smażonym czarniakiem

Złe nawyki konsumenckie jesteśmy skłonni zmieniać pod wpływem informacji jakie otrzymujemy, dlatego kampania edukacyjna na rzecz ochrony różnorodności biologicznej mórz i oceanów jest niezwykle ważna. Wspierajcie ją i mówcie o niej innym. 

 
"Ryby wybrane" 
 
W ramach realizowanego przez WWF Polska projektu "Kampania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej mórz i oceanów" została wydana książka "Ryby wybrane".  Autorem przepisów kulinarnych zawartych w tej książce jest Grzegorz Łapanowski - założyciel i prezes Fundacji Szkoła na widelcu.
 
Książkę kulinarną „Ryby wybrane” możecie legalnie pobrać w wersji elektronicznej ze strony http://ryby.wwf.pl/ksiazka/
 
Przepisy kulinarne zaprezentowane w tej książce przez Grzegorza Łapanowskiego są dowodem na to, że nawet stawiając sobie pewne ograniczenia w zakupach różnych gatunków ryb i owoców morza można przygotowywać wspaniałe, różnorodne i zdrowe potrawy. Naprawdę da się pogodzić zalecenia dietetyków dotyczące jedzenia ryb morskich co najmniej dwa razy w tygodniu z ochroną różnorodności biologicznej mórz i oceanów.
  
Obejrzyjcie również ten film. WWF Polska, Szkoła na widelcu, lektor - Grzegorz Łapanowski :)


Komentarze

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI