TRYB JASNY/CIEMNY

CHLEB BIO Z PIEKARNI BUCZEK - O DOBRYM CHLEBIE W KRAKOWIE

piekarnia buczek, dobry chleb w krakowie, chleb eko, chleb bio, zycie od kuchni
Dom chlebem pachnący to dom do którego dobrze się wraca. W tej transformacji mąki i wody w chleb nasz powszedni jest coś z cudu. Zapach świeżego, chrupiącego chleba nie ma sobie równych. Tak na co dzień, nawet przy najszczerszych chęciach, wypiekanie dla całej rodziny chleba w domu  dla większości z nas jest niewykonalne, bo chleb czasu i serca potrzebuje wiele. A w dobie ciągłego zmniejszania kosztów i nastawienia tylko na zysk, w pieczywie produkowanym masowo niestety ciężko odnaleźć smak prawdziwego chleba. Nie jest łatwo kupić dobry, uczciwie wypiekany, tradycyjny chleb; taki bez dodatku chemii. Są oczywiście miejsca w Krakowie gdzie taki chleb jest sprzedawany. Kupicie go na krakowskich targach (choćby na znanym już wszystkim Targu Pietruszkowym czy młodszym Targu Ekosfera Mateczny); są piekarnie z historią sięgającą 1914 roku (Piekarnia Mojego Taty) i są   młodsze  prowadzone przez prawdziwych piekarniczych zapaleńców (Piekarnia Pochlebstwo). Nie zapominajmy również, że w Krakowie wypiekany jest Chleb Prądnicki zarejestrowany pod unijnym znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne. 


Jednak zagadnieniem kluczowym jest tu łatwa dostępność do dobrego chleba. Na Targ Pietruszkowy czy do Piekarni Pochlebstwo musimy jechać z domu co najmniej 40 minut. Zwyczajnie brakuje nam na to czasu. I w tym miejscu przejdziemy do PIEKARNI BUCZEK, która wychodząc na przeciw wielkiemu zapotrzebowaniu na dobre, zdrowe pieczywo wprowadziła na rynek linię pieczywa - BIO.  To pierwsza w Krakowie piekarnia, posiadająca tak dużą sieć dystrybucji (obecnie 38 punktów na terenie Krakowa i okolic), która zdecydowała się na wprowadzenie pieczywa ekologicznego do swojej oferty. Jeden z tych punktów to nasz "sklep za rogiem".


jan buczek, czeslaw meus, piekarnia buczek w krakowie, pieczywo bio, dobry chleb, dobru chleb w krkowie, zycie od kuchni
Na zdjęciu: Jan Buczek - współwłaściciel firmy Piekarnia Cukiernia Kawiarnia Buczek (imię otrzymał po swoim dziadku, założycielu Piekarni Buczek) oraz Czesław Meus autor receptur na pieczywo BIO wypiekane w Piekarni Buczek.

Podstawą dobrego pieczywa jest ręka doświadczonego rzemieślnika i serce piekarskie.  Piekarnia Buczek z Krakowa działa w swojej branży ponad 70 lat. To firma rodzinna przekazywana z ojca na syna. Produkcja chleba z certyfikatem bio odbywa się tu metodą tradycyjną z odrabianiem ręcznym chleba „garowanego” w koszyczkach wiklinowych oraz foremkach. Zakład posiada certyfikat ekologiczny od stycznia 2017 roku (Certyfikat Bio Nr.PL-03-003760 przyznawany przez jednostkę certyfikacyjną "COBICO"). Chleby z linii BIO mają rekomendację  Stowarzyszenia Polska Ekologia. Opiekę nad prawidłowością procesu produkcji wyrobów ekologicznych sprawuje Czesław Meus - autor receptur na pieczywo z linii BIO w Piekarni Buczek.

dobry chleb w krakowie, chleb bio, chleb ekologiczny, zdrowy chleb, piekarnia buczek, zycie od kuchni

Najlepszy skład chleba to po prostu: mąka, woda, zakwas i sól. To wszystko, co jest potrzebne do wypieku dobrego pieczywa. Oczywiście można chleb wzbogacać, np. ziarnami i nasionami. Ale najważniejsza jest mąka. BIO pieczywo w Piekarni Buczek wypiekane jest z surowców posiadających certyfikat ekologiczności. Chleby w linii BIO wytwarzane są tu przez piekarzy ręcznie wg autorskich receptur z mąk i ziaren pochodzących od polskich rolników i przetwórców - Młyn „Kopytowa” oraz Bio Babalscy.

W skład linii BIO wchodzą obecnie trzy rodzaje chleba: Chleb pszenno-żytni na bio zakwasie, chleb żytni 100% z miodem i bio słonecznikiem, oraz chleb orkiszowy z płaskurką bio.  Te chleby pachną tak, jak powinien pachnieć prawdziwy chleb. Kiedy bierze się je w dłonie to czuje się ich wagę. Tak dosłownie. Bo prawdziwy chleb nie jest lekki niczym piórko (jeśli bochen jest nienaturalnie leciutki, a w środku ma miąższ jak wata to możecie być pewni, że ma w sobie polepszacze).
 
chleb pszenno-zytni na bio zakwasie, chleb bio, dobry chleb w krakowie, chleb na zakwasie, zycie od kuchni
CHLEB PSZENNO-ŻYTNI NA BIO ZAKWASIE
Bardzo smaczne, pełnowartościowe pieczywo bogate w składniki odżywcze. 

chleb zytni 100% na zakwasie


CHLEB ŻYTNI 100 % Z MIODEM I SŁONECZNIKIEM BIO 

Chleb o niezwykle bogatym smaku i aromacie. Kwasowość charakterystyczna dla chlebów żytnich została tu lekko przełamana miodem. 


chleb orkiszowy z plaskurka bio, plaskorka, chleb z plaskurka, chleb orkiszowy, piekarnia buczek, dobry chleb w krakowie, eko chlenb, bio chleb, zycie od kuchni
CHLEB ORKISZOWY Z PŁASKURKĄ BIO  

To autorski chleb wytwarzany z dwóch starych odmian zbóż: płaskurki i orkiszu, pochodzących od rolnika z gospodarstwa ekologicznego.  Ma miękką skórkę, piękną, naturalną barwę, lekko wilgotny i porowaty miękisz oraz subtelny aromat. 
Płaskurka to jedno z pierwszych udomowionych zbóż na Bliskim Wschodzie - uprawiano ją już w starożytnej Mezopotamii. Jej historia jest dłuższa niż bardzo popularnego orkiszu. Z ziaren płaskurki można uzyskać bardzo wartościową mąkę zawierającą bardzo dużo białka oraz wapnia i fosforu, a także witaminy B1, PP, kwas pantotenowy oraz witaminę E.


piekarnia buczek, dobry chleb w krakowie, bhleb bio, chleb eko, zycie od kuchni


Chleby te długo zachowują świeżość. Najlepiej przechowywać je w płóciennych woreczkach lub bawełnianej ściereczce.

Autorski sposób wytworzenia ciasta na chleby z linii BIO w Piekarni Buczek oraz receptura w pełni oparta na składnikach bio dedykowana jest wszystkim, którzy cenią sobie doskonały smak i wartości odżywcze!
Spróbujcie sami!
 
piekarnia buczek, dobry chleb w krakowie, chleb eko, chleb bio, zycie od kuchni
piekarnia buczek, dobry chleb w krakowie, chleb eko, chleb bio, zycie od kuchni

Komentarze

 1. Nigdy nie słyszałem o tym , fajnie się dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 2. czy ten chleb orkiszowy z plaskurką jest tez na zakwasie??

  OdpowiedzUsuń
 3. czy ten chleb orkiszowy z plaskurką jest tez na zakwasie??

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystko super tylko jest jeden mały szczegół. Producent ani na swojej stronie internetowej ani na ulotce dołączonej do swojego rzekomego chleba bio nie dołączył składu. Co z tego że chleb mi smakuje skoro nie wiem jakie zawiera składniki. Czy np. Jest to rzeczywiście chleb żytni 100% a może dla koloru ma słód jeczmienny. Brak składu skutkuje moim brakiem zaufania.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI