TRYB JASNY/CIEMNY

ZAKWAS NA ŻUREK

ZAKWAS NA ŻUREK

zakwas na zurek

Przepis na domowy zakwas na żurek wielkanocny. 

Na bazie zakwasu na żurek można ugotować żur postny oraz świąteczny żurek wielkanocny.

ZAKWAS NA ŻUR I ŻUREK kisi się z pełnoziarnistej mąki żytniej z dodatkiem czosnku, liści laurowych oraz ziaren ziela angielskiego i ziaren pieprzu. Tradycyjnie postny żur polski gotowany na wodzie jadano w okresie Wielkiego Postu. W tym czasie wszyscy z utęsknieniem oczekiwali Wielkanocy, suto zastawionych mięsiwem stołów i świątecznego żurku pełnego kiełbas i boczku.

zakwas na zurek

BIAŁY BARSZCZ, ŻUR I ŻUREK - RÓŻNICE 

Barszcz biały, żur i żurek to tradycyjne dania kuchni polskiej, które często bywają mylone. Różnią się one składem, konsystencją i sposobem przygotowania. Wiele osób wymiennie używa nazwy barszcz biały i żurek.  To błąd. Żurek gotujemy na zakwasie żytnim, a barszcz biały na zakwasie pszennym. Żur i żurek ma bardziej intensywny, głębszy i kwaśniejszy smak oraz aromat niż barszcz biały, który gotuje się na zakwasie pszennym. Nie ma dobrej odpowiedzi na to, która z tych zup jest lepsza. Tu wybór zależy wyłącznie od waszych preferencji smakowych i rodzinnych tradycji kulinarnych.
 
Poznaj nasz przepis na:
 

zakwas na zurek


ZAKWAS NA ŻUREK SKŁADNIKI

  • 5 czubatych łyżek mąki żytniej pełnoziarnistej razowej typ 2000
  • 500 ml (2 szklanki) przegotowanej, przestudzonej wody
  • 2 liście laurowe
  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • 1- 2 duże ząbki czosnku (w łupinach lub bez)
  • STARTER - dodajemy go gdy chcemy przyśpieszyć przygotowanie zakwasu na biały barszcz. Starterem może być: 1 czubata łyżeczka aktywnego, żytniego zakwasu na chleb LUB mały kawałek skórki żytniego chleba pieczonego na zakwasie LUB 1 łyżka wcześniej ukiszonego zakwasu na żurek LUB 1 łyżka soku z domowych ogórków kiszonych czy soku z domowej kapusty kiszonej (muszą być to produkty naturalnie kiszone, a nie kwaszone czyli bez dodatku octu)

WSKAZÓWKA 1

Dodanie startera nie jest konieczne ale znacząco przyśpiesza i ułatwia ukiszenie zakwasu na żurek.

WSKAZÓWKA 2

Jeśli jako starter wykorzystacie kawałek skórki od żytniego chleba pieczonego na zakwasie, to pamiętajcie aby usunąć jego resztki ze słoja z bazą na żurek po 3 dniach od jego nastawienia.

ZAKWAS NA ŻUREK WYKONANIE

1. Dokładnie myję i wyparzam słój o pojemności 1 litra.

2. Do słoja wsypuję mąkę żytnią. Dodaję  przyprawy oraz starter (ząbki czosnku kroję w plastry lub lekko rozgniatam, aby uwolnić z nich do zakwasu więcej smaku i aromatu).

3. Wlewam wcześniej przegotowaną i przestudzoną wodę, całość dokładnie mieszam.

4. Słoik przykrywam gazą, którą na jego szyjce mocuję gumką recepturką i odstawiam w ciepłe, nienasłonecznione miejsce.

5. Zakwas codziennie mieszam czystą, wyparzoną łyżką. Zanieczyszczenie zakwasu podczas jego mieszania jest głównym powodem jego zepsucia i pojawienia się na nim pleśni. Do mieszania wykorzystaj łyżkę ze stali nierdzewnej lub łyżkę drewnianą.

6. KIEDY ZAKWAS NA ŻUREK JEST GOTOWY 

Gotowy zakwas na żurek ma przyjemny, kwaśny i lekko czosnkowy aromat i smak.

* Nasza baza do ugotowania żurku przygotowana z dodatkiem startera w postaci zakwasu na chleb będzie gotowa już po 2 - 3 dniach.

* Zakwas ze starterem z soku z ogórków lub z dodatkiem poprzednio ukiszonego zakwasu na żurek jest gotowy po 5 dniach.

* Zakwas nastawiony bez startera uzyska odpowiedni stopień fermentacji po 7 dniach.

Czas jaki jest niezbędny do przygotowania zakwasu na żurek nie można określić precyzyjnie. Zależy on od wielu naturalnych czynników np. temperatury otoczenia (latem, gdy temperatura otoczenia jest wyższa, zakwas będzie szybciej gotowy).

7. PRZECHOWYWANIE ZAKWASU NA ŻUREK

Z gotowego zakwasu wyjmuję liście laurowe, czosnek oraz ziarna ziela angielskiego. Słoik zakręcam i przechowuję w lodówce do 3 tygodni.

PO CZYM POZNAĆ, ŻE ZAKWAS NA ŻUREK JEST ZEPSUTY

Jeśli na powierzchni zakwasu pojawi się pleśń lub zakwas ma nieprzyjemny, mocno gorzki smak, to koniecznie należy go wylać i nastawić nowy. 

Zapraszam do wypróbowania innych moich sprawdzonych PRZEPISÓW NA DANIA NA WIELKANOC Dużą popularnością cieszą się przepisy na  BABKI WIELKANOCNE i JAJKA FASZEROWANE. 

zakwas na zurek

zakwas na żurek

Komentarze

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI