TRYB JASNY/CIEMNY

GOŁĄBKI PIECZONE W PIEKARNIKU

golabki pieczone w piekarniku

GOŁĄBKI PIECZONE W PIEKARNIKU

Tradycyjne gołąbki z ryżem i mięsem z niezawodnego przepisu Babci Marysi

Przychodzi czas gdy w każdym z nas budzi się wielka tęsknota za domową, naturalna kuchnią; za ciepłem i gwarem rodzinnych spotkań przy stole. Tradycyjne, pieczone gołąbki z ryżem i mięsem z przepisu Babci Marysi to kwintesencja domowej kuchni, taki idelny comfort food.

Dom naszej Babci Marysi przepełniony jest spokojem i miłością. Tu w progu zawsze wita nas kojący zapach świeżo ugotowanej zupy lub słodko cynamonowy aromat szarlotki z kruszonką, w kuchni na stole czekają domowe powidła, a w lnianych woreczkach w szafce suszone nad chlebowym piecem jabłka i zawsze można liczyć na dokładkę babcinych specjałów.  Babcia Marysia wita nas zawsze w kuchni uśmiechem. Kiedy fartuszek ma lekko przybrudzony mąką to znak, że właśnie lepiła najlepsze na świecie pierogi. Już kilka jej wyjątkowych przepisów pojawiło się na naszym blogu. Znajdziecie je w dziale RODZINNE RECEPTURY, a tu przypominamy niektóre z nich

RACUCHY BABCI MARYSI Z MALINAMI I JABŁKAMI

SERNIK BABCI MARYSI

POMIDOROWA BABCI MARYSI 

Dziś przyszedł czas na GOŁĄBKI PIECZONE W PIEKARNIKU z niezawodnego przepisu Babci Marysi. 

golabki pieczone w piekarniku

GOŁĄBKI PIECZONE W PIEKARNIKU 

Mam mały problem z podaniem składników do tego przepisu bo Babcia Marysia przygotowuje zawsze gołąbki wykorzystując jednorazowo dwie kapusty. A to oznacza całe mnóstwo pysznych gołąbków, tak dokładnie to jakieś 40 sztuk, dla całej gromady łakomczuchów zasiadających przy wspólnym stole do rodzinnego obiadu. Myślę, że większość z Was nie ma teraz w planach przygotowania obiadu dla 12 osób. Specjalnie dla potrzeb tego artykułu robimy więc gołąbki z jednej kapusty.

GOŁĄBKI PIECZONE W PIEKARNIKU SKŁADNIKI

proporcje na 20 gołąbków
  • 1 duża kapusta biała
  • 750 g łopatki wieprzowej lub karczku
  • 0,5 kg ryżu białego (surowego)
  • 3 cebule
  • 2 - 3 łyżki oleju do usmażenia cebuli
  • około 625 ml esencjonalnego, domowego rosołu (nie polecam Wam wykorzystania kostki rosołowej)
  • sól do smaku - około 1 łyżeczka
  • świeżo zmielony pieprz – około1 łyżeczka

golabki pieczone w piekarniku

GOŁĄBKI PIECZONE W PIEKARNIKU WYKONANIE

Opowieść o gołąbkach zacznę od rosołu, bo trzeba go przygotować odpowiednio wcześniej. Esencjonalny rosół na dwa sposoby wzbogaca smak naszych gołąbków. Babia Marysia dodaję go zarówno do farszu (co zapewnia mu odpowiednią wilgotność i zwartość) jak i podlewa nim gołąbki zanim wstawi je w garnku do piekarnika. 

golabki pieczone w piekarniku

ROSÓŁ

Rosół lub bulion z pieczonych warzyw jest zawsze w kuchni potrzebny. To niezbędna baza do przygotowania zup, sosów, gulaszy, risotta i różnych dań jednogarnkowych. Przyrządzam go w większej ilości mniej więcej raz w tygodniu z myślą o daniach, które dzięki niemu będę mogła później łatwiej i szybciej przygotować w kolejnych dniach. Gotowy bulion przechowuję w pudełku próżniowym (by dłużej zachował świeżość) lub po wcześniejszym zredukowaniu zamrażam go w dużych pojemnikach na lód (co jest bardzo praktyczne, bo takie domowe kostki bulionowe  wystarczy potem tylko dorzucić do gotującej się potrawy by błyskawicznie wzbogacić jej smak i zintensyfikować aromat). 

Dobra kuchnia opiera się na planowaniu.

Mięso wkładam do zimnej i nieposolonej wody i gotuję na bardzo małym ogniu. Wykorzystuję tu zjawisko osmozy. To cały sekret pysznego, intensywnego w smaku wywaru. Tę zasadę stosuję zresztą zawsze w kuchni. 

OSMOZA to zjawisko przenikania rozpuszczalnika przez błonę ze środowiska bardziej stężonego do mniej stężonego. Czysta (nieposolona) woda jest mniej stężona niż tkanki mięsa i warzyw, które oprócz wody zawierają również mnóstwo innych substancji. Za to słona woda ma od warzyw wyższe stężenie.  Już rozumiecie? W bulionie czysta, nieposolona woda przenika przez błonę powierzchniową mięsa i warzyw. Chce dostać się tam, gdzie jest jej mniej. Przenika więc do wnętrza składników zupy aby je "rozrzedzić"  wypłukując z nich jednocześnie składniki odżywcze, smakowe i aromatyczne.  Zapamiętajcie więc – NIE SOLIMY BULIONU PODCZAS JEGO GOTOWANIA.  Jeśli chcecie żeby mięso lub warzywa oddały swój smak do wody to nie możecie jej solić. To cała tajemnica. I odwrotnie - jeśli mięso czy warzywa mają zachować swój smak (na przykład ziemniaki mające być dodatkiem do drugiego dania) – wtedy dodajecie sól już na samym początku ich gotowania.

Warzywa (marchewkę, pietruszkę, seler i pora) dodaję później (około 30 minut po zagotowaniu się wody z drobiem) bo mają delikatniejszą strukturę niż mięso. Wygotowanie z nich składników smakowych zajmuje mniej czasu. W tym samym momencie dodaję do bulionu pieprz, liść laurowy i lubczyk. Solę na samym końcu, dopiero po zakończeniu gotowania bulionu. Więcej o rosole 

MIĘSO

Do przygotowania gołąbków można wykorzystać różne gatunki mięsa. Dowolność jest tu wielka. Nie powinno być ono jednak zbyt chude. Najlepsza jest łopatka lub karkówka wieprzowa. Można częściowo zastąpić ją mięsem z szynki wieprzowej lub udźca z indyka. Dodatek wołowiny również przyjemnie wzbogaci smak naszych gołąbków.

Mięso myjemy, kroimy na kawałki i mielimy w maszynce na średnich oczkach. Jeśli nie macie maszynki do mielenia mięsa możecie również kupić gotowe, już zmielone mięso.

RYŻ

Babcia Marysia ryż na gołąbki gotuje zawsze w dużej ilości lekko posolonej wody. Przelewa go później dwukrotnie zimą wodą, dokładnie odcedza i odstawia do przestudzenia.

Robiąc gołąbki należy bardzo uważać aby ryżu nie rozgotować.

CEBULA

Cebule obieramy, kroimy w kostkę.

Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy pokrojoną cebulę i smażymy ją, często przy tym mieszając, do chwili aż się lekko zezłoci. Studzimy.

golabki pieczone w piekarniku
 

KAPUSTA DO GOŁĄBKÓW PIECZONYCH W PIEKARNIKU

Obrywamy zwiędłe, wierzchnie liście z kapusty. Dokładnie ją myjemy.

Ostrym nożem wycinamy z kapusty głąb tworząc w niej dziurę w kształcie stożka.

golabki pieczone w piekarniku

Tak przygotowaną kapustę wkładamy do dużego garnka wypełnionego wodą ustawiając ją tak, by otworem po wyciętym głębiu skierowana była do dołu. Wody musi być na tyle dużo, żeby kapusta w niej pływała i mogła się swobodnie obracać. Garnek przykrywamy pokrywką i czekamy aż woda się zagotuje. Chwilę po zagotowania wody kapustę odwracamy w garnku ustawiając ją otworem po głebiu do góry. Po kilku minutach zaczynamy podważać liście widelcem, kolejno oddzielając je od główki kapusty i układając je na talerzu. Wyciągane z garnka liście powinny być szkliste, dość miękkie i elastyczne (co pozwoli później na swobodne zwijanie gołąbków).  

Liście kapusty odstawiamy do ostygnięcia

#zerowaste

Ostatnie, najmniejsze liście otaczające głąb odkładamy. Wykorzystujemy je później do wyłożenia dna i wierzchu garnka w którym będą piekły się gołąbki. Jeśli pozostaje nadmiar liści kapusty - Babcia Marysia zawsze zamrażam je po wystudzeniu z planem wykorzystania ich później do przygotowania łazanek.

Jeśli robimy gołabki z dwóch kapust, to drugą kapustę wkładamy już do wrzącej wody. Ustawiamy ją jak pierwszą otworem po głebiu skierowanym do dołu. Przykrywamy garnek pokrywką i gotujemy na średnim ogniu przez około 20 minut. Po tym czasie postępujemy z nią jak z pierwszą kapustą oddzielając od niej kolejno liście na gołąbki.

golabki pieczone w piekarniku

WYRÓWNYWANIE GRUBOŚCI LIŚCI KAPUSTY DO GOŁĄBKÓW

Liście kapusty mają na środku grubszy nerw. Kiedy przestygną należy go delikatnie ściąć ostrym nożem, tak by uzyskać równą grubość każdego liścia.

To ważna czynność, o której nie można zapomnieć robiąc gołąbki. Dzięki niej możemy później sprawnie zawijać farsz w liście kapusty.

 

golabki pieczone w piekarniku

FARSZ DO GOŁĄBKÓW PIECZONYCH W PIEKARNIKU

W dużym garnku łączymy wszystkie składniki farszu. Przekładamy do niego ostudzony ryż, mielone mięso, przesmażoną cebulę. Dolewamy 125 ml chłodnego, esencjonalnego rosołu. Całość dokładnie mieszamy i doprawiamy solą oraz świeżo zmielonym pieprzem do smaku. Do podanych proporcji wsypujemy 1 łyżeczkę mielonego pieprzu. Z solą jestem bardziej ostrożna – zaczynam od wsypania 1 niecałej, płaskiej łyżeczki i próbuję aż uzyskam pożądany smak. Doprawiając farsz na gołąbki należy zawsze wziąć pod uwagę przyprawy jakimi doprawiony został rosół.

GARNEK DO PIECZENIA GOŁĄBKÓW

Wybór garnka do pieczenia gołąbków jest rzeczą bardzo ważną. Powinien on mieć grube dno i ścianki, które równomiernie rozprowadzają ciepło. Żadne jego elementy (uchwyty w garnku i jego pokrywie) nie mogą być wykonane z plastiku, który mógłby ulec stopieniu pod wpływem wysokiej temperatury panującej podczas pieczenia w piekarniku. 

Ja do pieczenia gołąbków z przepisu Babci Marysi wykorzystuję garnek o pojemności 8,3 litra pokryty nieprzywierającą, odporną na zarysowania powłoką BLACK CUBE

DIAMOND Kohersen Black Cube 28 cm

Przy wspólnym robieniu gołąbków tradycja spotkała się z nowoczesnością. Babcia Marysia piekła zawsze gołąbki w swojej dużej gęsiarce, ale wypróbowując mój ulubiony garnek Kohersen była więcej niż zadowolona.


PRZYGOTOWANIE GARNKA DO PIECZENIA GOŁĄBKÓW

Dno garnka Babcia Marysia zawsze wykłada liśćmi kapusty (potrzeba do tego 3 - 4 liście). Wykorzystajcie specjalnie odłożone wcześniej liście uszkodzone, najmniejsze lub zewnętrzne.

golabki pieczone w piekarniku

ZAWIJANIE GOŁĄBKÓW PIECZONYCH W PIEKARNIKU

Babcia Marysia na otwartej dłoni układa sobie liść kapusty. Od strony przylegającej do głębia nakłada na niego porcję farszu (ilość farszu zależy od wielkości liścia kapusty - to duża łyżka lub nieco więcej). Farszu nie nakładamy przy samym brzegu liscia, ale zostawiamy tu zawsze trochę wolnego miejsca. Zaczynamy zawijać gołąbek jak krokiet. Najpierw od dołu zakładamy liść kapusty na farsz, później składamy do środka boki liścia i w końcu zwijamy ciasno gołąbki w kierunku najcieńszej krawędzi liścia.

golabki pieczone w piekarniku

Gotowe gołąbki Babcia Marysia układa ciasno, jeden obok drugiego, w garnku wyłożonym na spodzie liśćmi kapusty. Tworzy tak 2 – 3 warstwy i przykrywa je z wierzchu 3 liśćmi kapusty.

 

golabki pieczone w piekarniku
 

Na koniec do garnka wlewa pół litra esencjonalnego rosołu.

 

golabki pieczone w piekarniku

GOŁĄBKI PIECZONE W PIEKARNIKU

Garnek z gołąbkami przykryty pokrywką wkładamy do piekarnika. Ustawiamy temperaturę na 180 st C (funkcja góra – dół).

CZAS PIECZENIA GOŁĄBKÓW

Gołąbki Babci Marysi pieczemy przez 1 godzinę licząc czas od momentu, w którym rosół w garnku zacznie wrzeć.

golabki pieczone w piekarniku

GOŁĄBKI GOTOWANE 

Gołąbki można przygotować na dwa sposoby - upiec je w piekarniku lub ugotować na kuchence. W obydwu przypadkach sposób przygotowania gołąbków jest identyczny. Gołąbki na kuchence gotujemy na średnim ogniu przez 1 godzinę, licząc czas od momentu w którym rosół, którym zostały podlane w garnku zaczął wrzeć. Należy często kontrolować czy rosół nie wygotował się całkowicie i w razie potrzeby uzupełniać jego ilość.

PROPOZYCJA PODANIA GOŁĄBKÓW PIECZONYCH W PIEKARNIKU

Gołąbki świetnie smakują w sosie własnym lub z dodatkiem sosu z grzybów leśnych, sosu pomidorowego lub sosu pieczarkowego.

PODZIEL SIĘ PRZEPISEM

Spodobał Ci się ten przepis? Masz jakieś pytania? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz pod artykułem lub udostępnisz nasz artykuł w swoich mediach społecznościowych oznaczając nas dodatkowo tagiem #zycieodkuchni

  

golabki pieczone w piekarniku

gołąbki Babci Marysi 


Komentarze

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI