TRYB JASNY/CIEMNY

PIEROGI Z SUSKĄ SECHLOŃSKĄ

pierogi z suska sechlonska

PIEROGI Z SUSKĄ SECHLOŃSKĄ

SUSKA SECHLOŃSKA

Żadne wędzone śliwki nie mają takiego smaku i aromatu jak suska sechlońska. Nazwa pochodzi z gwary Beskidu Wyspowego, gdzie „suska” oznacza suszoną śliwkę, a „sechlońska” pochodzi od nazwy miejscowości Sechna leżącej w gminie Laskowa w Małopolsce.
Śliwki suszy się i podwędza w specjalnych suszarniach. Do suszenia wykorzystuje się drewno grabu, buku, brzozy i śliwy. Proces suszenia trwa 6 dni. Owoce zebrane w połowie września przebiera się ręcznie i układa na długich, drewnianych deskach przez które przenika dym z palonego poniżej drewna. Temperatura w suszarni waha się 45-70°C. Proces jest w pełni naturalny. Najwięcej aromatu ma suska z kostką (tak w gwarze określa się pestkę).
 
Tradycja wędzenia śliwek w okolicach Sechny sięga XVIII wieku. Każdy Sechlok, czyli chłopak z Sechlnej, żeniąc się budował suszarnię. Według legendy pomysłodawcą suszenia śliwek był pewien proboszcz, którego imienia nawet najstarsi Sechlocy już nie pamiętają. W ramach pokuty nakazywał swoim parafianom sadzić drzewa owocowe. Sadzono głównie śliwy, a ich owoce na potęgę na śliwowicę przerabiać zaczęto. By temu zapobiec proboszcz rozszerzył pokutę polecając  owoce śliwy dymem suszyć, bo podwędzanych na śliwowicę przerobić się już nie da. Tradycja przetrwała i dzisiaj suski wytwarzane są na terenie czterech małopolskich gmin: Laskowej, Iwkowej, Łososiny Dolnej i Żegociny, gdzie znajduje się 677 działających suszarni.

Wielkość suski zależy od wielkości owocu i waha się od 1,5 do 4,5 cm. W kilogramie znajduje się od 44 do 99 sztuk. Suska ma pomarszczoną, lepką skórkę w ciemnogranatowym lub czarnym kolorze i elastyczny, mięsisty miąższ. Swój niepowtarzalny smak i aromat zawdzięcza powolnemu procesowi wędzenia. Do suszenia wykorzystuje się odmiany śliwy domowej popularnie zwanej Węgierką. Suska sechlońska wpisana jest do rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych na podstawie rozporządzenia Komisji Europejskiej.
 
pierogi z suska sechlonska

CIASTO NA PIEROGI Z SUSKĄ SECHLOŃSKĄ

Proporcja na 28 do 30 pierogów

składniki :

* 400 g maki 
* 1 jajko
* 1 szklanka gorącej wody 
* 1/2 łyżeczka soli wielickiej
* 1 łyżka roztopionego masła

wykonanie :

Do miski wsypujemy mąkę, sól, wlewamy roztopione masło i gorącą wodę, dodajemy rozmącone jajko, mieszamy i zagniatamy elastyczne, gładkie ciasto. Przykrywamy je ściereczką bawełniana i odstawiamy na około 10 minut by „odpoczęło”.

 

NADZIENIE DO PIEROGÓW Z SUSKĄ SECHLOŃSKĄ 

* 250 g suski sechlońskiej bez pestek 
* 1 szklanka obranych orzechów włoskich 
* 5 łyżek miodu

wykonanie :

Orzechy włoskie wsypujemy na suchą, gorącą patelnię i prażymy 3 - 4 minut często mieszając. Zsypujemy je na deskę do krojenia i siekamy drobno (można też orzechy rozdrobnić używając do tego malakser).

Suskę sechlońska płuczemy, zalewamy na kilka minut ciepłą woda, odcedzamy i drobno siekamy.

Suskę, orzechy i miód dokładnie mieszamy.

LEPIENIE PIEROGÓW Z SUSKĄ SECHLOŃSKĄ

Ciasto rozwałkowujemy na podsypanej mąką stolnicy. Wycinamy z niego szklanką krążki. Na każdy z nich nakładamy farsz i dokładnie zlepiamy brzegi pierogów.

Pierogi wrzucamy partiami na wrzącą, lekko osoloną wodę, gotujemy 2 minuty od momentu aż wypłyną na wierzch; łyżką cedzakową przekładamy je na talerz i podajemy polane roztopionym masłem. 
 

pierogi z suska sechlonska

pierogi z suską sechlońską

Komentarze

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI